Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

  • 19.04.2024 16:56
    Spione und Saboteure – Wladimir Putin zeigt, dass er in seinem ...

    Read more...

     
  • 18.04.2024 14:44
    Ministerstvo zahraničí daruje Ukrajině pět aut. Jedno pancéřované ...

    Read more...

     
  • 18.04.2024 10:42
    Soukromý vlastník zcizil veškerý svůj majetek. Justice je bez ...

    Read more...

     
  • 18.04.2024 08:11
    Včera mi jeden pán v Praze, sledující mé zpravodajství ...

    Read more...

     
  • 17.04.2024 19:23
    Zdravím Vás pane Šinágle, něco se děje. Ministr Blažek podal ...

    Read more...

     
  • 16.04.2024 07:59
    Vážený pane Šinágle, ještě jednou Vám chci poděkovat za půjčku.

    Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

SbirkaSebevražedné podmínky, pokuty až do 500 000,-Kč! - I pro dvacetikorunu budete pečlivě hledat vhodného příjemce! - Máte ještě chuť pořádat veřejnou sbírku? Pokud ano, přejeme vám, aby se vaše sny o podpoře těch, kteří to opravdu potřebují, nestaly nakonec děsivou noční můrou!

… Na druhou stranu se za sbírku nepovažuje shromažďování příspěvků občanskými sdruženími, spolky, odbory či politickými stranami mezi svými členy, jakož ani shromažďování prostředků církvemi a náboženskými společnosti k náboženským účelům, které probíhá v kostelech či modlitebnách.

… Ale pozor, to by bylo příliš jednoduché. K oznámení musí pořádající organizace ještě přiložit další potvrzení, která vás budou stát pár dní běhání. Zejména si obstarejte ověřenou kopii výpisu z obchodního nebo jiného zákonem stanoveného rejstříku, a to ne starší než 90 dnů. Osobu, kterou jste pověřili jednat ve věci sbírky (vždycky to dostane nějaký nešťastník na hrb), požádejte o výpis z rejstříku trestů a o její čestné prohlášení, že není trestně stíhána. Budete-li shromažďovat prostředky pomocí sběracích listin, pak také přiložte jejich vzor. Nezapomeňte na to nejlepší -- doložit, že nemáte splatný nedoplatek či penále na dani, na veřejném zdravotním pojištění či sociálním zabezpečení. A na závěr čestně prohlašte, že na vás nebyl vyhlášen konkurz a že ani vaše organizace nevstoupila do likvidace.

Jsou-li splněny všechny náležitosti oznámení, krajský úřad vydá pořadateli osvědčení o přijetí oznámení. Dobře si na něm povšimněte vyznačeného data podání, protože znamená skutečnou startovací čáru. Sbírka totiž smí být propagována a zahájena až uplynutím 30. dne od tohoto data. V případě, že ji začnete provádět nebo propagovat dříve, vám hrozí pokuta až 50 000 korun.

Pokud však někdo zahájí sbírku, aniž by ji předtím ohlásil příslušnému úředníkovi, může se obávat pokuty mnohem větší, až 500 tisíc korun. (Pokud by úřady pečlivě hlídaly dodržování zákona a úmyslné přestupky tvrdě penalizovaly, mohl by nastat soumrak černých kont). Jestliže jste sbírku řádně ohlásili a máte v rukou osvědčení, tak na nic nečekejte. Když totiž sbírku zahájíte po uplynutí 120 dnů ode dne oznámení, zaplatíte pokutu až 300 000 korun. (Takže zaplatíte za to, že jste se příliš důkladně připravovali). …

… Pokud však úřad zjistí, že účel sbírky je v rozporu se zákonem nebo že organizace nesplnila jiné zákonné podmínky, sbírku nepovolí. V případě, že účel sbírky zanikl ještě před jejím zahájením (např. kulturní památka nevydržela mnohaleté chátrání, zřítila se, a není tudíž co zachraňovat), nesmí se sbírka taktéž vůbec konat. Pokud účel zanikl po zahájení sbírky, a pořadatel chce ve sbírce pokračovat za jiným účelem (vybraný hrad se zlomyslně zřítil až den poté, co jste vybrali první dvacetikorunu, a vy si tudíž musíte rychle najít nějaký jiný cíl, kam s penězi), je nutné nejprve konání sbírky zastavit a tuto skutečnost oznámit krajskému úřadu. Toto oznámení, ve kterém musí být již uveden nový účel sbírky, je její pořadatel povinen doručit nejméně 30 dní před plánovaným znovuzahájením sbírky pro změněný účel. Jinak zase následuje pokuta, a to 500 000 korun. Zároveň je také povinen propagovat změnu účelu sbírky stejným nebo srovnatelným způsobem, jakým byla propagována původní sbírka. Pokud vám už nezbylo na další reklamní kampaň, počítejte s pokutou ve výši 300 000 korun. …

… Milí čtenáři, víme, že vás to napadlo, ale zapomeňte, že byste si něco mohli nechat! I pro dvacetikorunu budete pečlivě hledat vhodného příjemce! …

… U sběracích listin se trochu zastavíme. Nejen že musí být vydány jen v jednom originále, ale také očíslovány, podepsány statutárními orgány a orazítkovány (každý papír zvlášť). Navíc musí obsahovat jméno pořadatele, účel sbírky, označení úřadu a datum, kdy byla sbírka ohlášena, území, kde se sbírka provádí a označení osoby, která je pověřena prováděním sbírky. Je ště před zahájením sbírky předložíte takto připravené listiny obecnímu úřadu (městské části), v jehož obvodu se bude sbírka konat, a přiložíte žádost, aby ověřil jejich počet a náležitosti. Když tuto povinnost nesplníte, je tu připraven trest v podobě až 300 000 korun pokuty. Naštěstí jen 10 000 korun hrozí osobě pověřené konáním sbírky, pokud nedbá na to, aby přispěvatelé v listině vyznačili výši příspěvku a podepsali se jménem a příjmením. I když získáte tyto kompromitující údaje, nesmíte je bez souhlasu poskytnout třetí osobě (zde na vás číhá pokuta až 300 000 korun). Řešením je zřejmě další kolonka, stvrzující souhlas se zveřejněním těchto informací. …

… Pořadatel je rovněž povinen "zajistit" pokladničky proti odcizení a "zabezpečit" je proti neoprávněnému otevření. Neučiní-li tak, hrozí mu pokuta až 300 000 korun. (Takže zřídit nepřetržitou ostrahu, nic jiného, vám, milé neziskovky, nezbývá.) Pokladničku nelze otevřít na konci sbírky také jen tak. Předně musí být její termín oznámen obecnímu úřadu nejméně tři dny předem. Pořadatel smí pokladničku otevřít pouze v přítomnosti nejméně dvou svých oprávněných zástupců a pracovníka obecního úřadu. (Představte si kuriózní situaci, při které si osoby beztak již dopředu známé vzájemně předkládají občanky k ověření totožnosti.) O tom, kolik bylo v kasičce, učiní přítomní zápis a stvrdí jej svými podpisy. Za nedodržení tohoto postupu si pořadatel vyslouží pokutu až 500 000 korun (udělá-li chybu úředník, může za to stejně vždycky někdo jiný). …

… Každopádně musí být v místě prodeje takových předmětů vyvěšeno oznámení, kdo sbírku a k jakému účelu pořádá, v jaké výši je příspěvek a kterému úřad byla sbírka oznámena. Když nedodržíte tohle, je to jenom za 100 000 korun. U prodeje vstupenek na sportovní, kulturní či jiné veřejné akce, které se konají za účelem získání příspěvku, nemůže být o ústupcích ani řeč -- výši příspěvku musí na nich pořadatel uvést za všech okolností. (Žádné výmluvy na estetickou stránku věci či poškození uměleckého díla -- originálního grafického návrhu!) Kromě toho musí na všech oznámeních o akci (plakátech, inzerátech apod.) a také u vchodu do prostoru, kde se akce koná, umístit na viditelném místě informaci, kdo akci pořádá, k jakému účelu, kterému úřadu byla sbírka oznámena včetně počtu vydaných vstupenek. (Opět stejná výše pokuty jako v předchozím případě, tj. až 100 000 korun).Budete-li však sbírku provádět v dopravních prostředcích veřejné dopravy a v prostorách pro cestující (týká se sběracích listin, prodeje předmětů nebo vstupenek na veřejné akce), může vás postihnout pokuta až 50 000 korun. Takže už žádné žluté kvítky na nástupištích tramvají a v nádražních čekárnách! …

… Poslední poznámka k této kapitolce se týká osob pověřených přímou realizací sbírky. Těmi mohou být pouze fyzické osoby způsobilé k právním úkonům a starší 15 let (nedodržení podmínek zavání pokutou 100 000 korun). Zřejmě je tedy odzvoněno dvojicím ze základních škol, nabízejícím bílé pastelky, či koledníkům-třem králům. Každá z těchto osob je pověřena plnou mocí, kterou je povinna na požádání předložit (když si ji zapomene doma, je to průšvih za 10 000 korun). …

… Měli jste se sbírkou velké náklady? Na jejich úhradu smíte použít nejvýše 5 procent z hrubého výtěžku sbírky, jinak zaplatíte na pokutě ještě o 300 tisíc korun navíc. A až o 500 tisíc korun můžete přijít, jestliže užijete výtěžek sbírky pro jiný účel, než jaký jste uvedli v oznámení. Co ovšem s prostředky na účel, který zanikl až po skončení sbírky (např. těžce nemocný slon ze ZOO se zázračně uzdravil)? Zákon odpovídá jasně: Pro změněný účel lze využít výtěžek sbírky jen se souhlasem krajského úřadu. Jestliže nelze tento výtěžek využít pro účel oznámený pořadatelem, neboť je v rozporu se zákonem, rozhodne o účelu využití výtěžku sbírky opět krajský úřad. Stejným způsobem se rozhodne o využití výtěžku sbírky, která nebyla ohlášena. Taky vás napadá, kam by takto získané prostředky z moci úřední odproudily?

Ale nyní se držte, přichází pověstná třešnička na dortu -- povinnost prokázat účel užití výtěžku má i ten, v jehož prospěch byla sbírka konána! Prostě dvojí kontrola je dvojí kontrola. Úřad může takové osobě uložit, aby vrátila nepoužitou část výtěžku sbírky, pokud nebyla ani ve stanovené lhůtě použita ke stanovenému účelu (nedej bože, aby pro špatné počasí nestihli ekologičtí nadšenci osázet všemi sazeničkami celý kopec zničený vichřicí, a místo toho si za zbytek peněz koupili pořádné pláštěnky!).

Ale i veřejnost má právo vědět, co jste s jejich penězi udělali. Proto neprodleně, nejpozději však ve lhůtě jednoho měsíce od schváleného vyúčtování krajským úřadem, seznamte přispěvatele s využitím výtěžku, a to stejným nebo srovnatelným způsobem, jakým byla sbírka propagována. Podceníte-li tuto povinnost, vystavujete se riziku pokuty až do výše 500 tisíc korun.

Zbývá poslední otázka. Máte ještě chuť pořádat veřejnou sbírku? Pokud ano, přejeme vám, aby se vaše sny o podpoře těch, kteří to opravdu potřebují (a že jich po letošních povodních není málo), nestaly nakonec děsivou noční můrou. Projít všemi úskalími silně připomíná jízdu na divoké řece a buďme upřímní, kdo z nás neziskovek nemá aspoň trochu vratkou loďku.

http://www.neziskovky.cz/clanek/1160/565/navody-legislativa/poradani-verejnych-sbirek/

* * *

Něco takového by nedokázali vymyslet ani komunisté. Veřejnost by jistě ráda znala jména blbů, kteří toto vymysleli a pro které je občan viditelně nemyslícím, nesvéprávným tvorem. Nepochybuji, že tak skutečně tito tvorové i myslí, o to je to horší. Organizátoři veřejných sbírek tak mají na vybranou, buď sbírky nepořádat, nebo je pořádat jako doposud. Neumím si představit, že by měl někdo chuť a čas pořádat sbírku podle těchto „pravidel“ (je to v podstatě nepřímý zákaz sbírek), nemluvě o tom kdo by to vše asi stíhal v tomto rozsahu kontrolovat. Nenechme se odradit a pořádejme sbírky zdravým rozumem za podpory čl. 23 LPS Ústavy ČR. Boj proti blbosti a blbcům je věčný, nedá se vyhrát, ale nesmí se vzdát!

Zákon je z roku 2001, tak možná už byl změněn, doufejme k lepšímu?! Na každý pád jsem pořádal už několik veřejných sbírek, mj. i na podporu Marty Kubišové v jejím soudním sporu s Helenou Vondráčkovou - bez nejmenších problémů. Takže byl zřejmě změněn. Našim těžce pracujícím úřadům a úředníkům by to jistě neuteklo. Nepochybně bych byl už jinak dávno v exekuci, bez majetku a bezdomovec na věky věků - za nezištnou pomoc druhým v nouzi! Pro jistotu se podívejte a porovnejte s aktuálním zněním zákona - http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2001-117#cast1 – nemám na to ani čas, ani nervy, ale z prvního zběžného pohledu mne nepříjemně mrazí! Příliš zákonů je vždy známkou, že je něco hodně špatně!

 

Jan Šinágl, 27.2.2015

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.00 (4 Votes)
Share

Komentáře   

0 #1 Martin Donda 2015-02-27 16:58
NOVELIZACE: ZÁKON ZE DNE 14. BŘEZNA 2012, KTERÝM SE MĚNÍ ZÁKON Č. 117/2001 SB., O VEŘEJNÝCH SBÍRKÁCH A O ZMĚNĚ NĚKTERÝCH ZÁKONŮ (ZÁKON O VEŘEJNÝCH SBÍRKÁCH), VE ZNĚNÍ POZDĚJŠÍCH PŘEDPISŮ
P.S. Žádná podstatná změna

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)