Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

  • 24.04.2024 10:01
    Odsouzený kriminálník Maxim Ponomarenko opět podniká v ...

    Read more...

     
  • 24.04.2024 09:00
    Dobrý den vážený pane Šinágle, obracím se na Vás, protože ...

    Read more...

     
  • 24.04.2024 07:47
    Předpokládám, že paní Gavlasové a jejím klientům bylo zveřejněním ...

    Read more...

     
  • 20.04.2024 12:42
    Mgr. Jana Gavlasová, advokát, Západní 449, 253 03 Chýně ...

    Read more...

     
  • 19.04.2024 18:09
    Ve Zlínském kraji dnes chybí 3000 míst pro přestárlé lidi.

    Read more...

     
  • 19.04.2024 16:56
    Spione und Saboteure – Wladimir Putin zeigt, dass er in seinem ...

    Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC) nově na seznam karcinogenů zařadila pět organofosfátových pesticidů - herbicid glyfosát a insekticidy melathion, diazinon, tetrachlorvinphos a parathion. Nejvýznamnějším mezi nimi je glyfosát, který je jednoznačně nejčastěji používaným pesticidem na polích v České republice a patrně také celosvětově. Běžně se s ním lidé setkávají v přípravku prodávaném pod komerčním názvem Roundup, který vlastní americká agrochemická firma Monsanto.

V těle 6 z 10 Čechů

Glyfosát je účinnou látkou dnes patrně vůbec nejčastěji používanou v pesticidech, protože zabíjí velice široké spektrum rostlin a je základem univerzálně používaných zemědělských herbicidů. Neužívá se jen zemědělství, ale i v parcích, na sportovištích, na nádražích a železničních tratích nebo v soukromých zahradách. Protože jsou dostupné jen omezené informace o tom, nakolik jsou glyfosátu vystavení lidé, rozhodly se v roce 2013 evropské ekologické nevládní organizace zorganizovat indikativní průzkum, v rámci kterého německá nezávislá laboratoř provedla analýz vzorků moči dobrovolníků z 18 zemí, včetně České republiky. Rozbory prokázaly glyfosát v moči téměř poloviny testovaných osob, mimo jiné také u 6 z 10 testovaných obyvatel ČR.

Jak působí a kde se používá?

Glyfosát v rostlinných buňkách blokuje enzym nezbytný pro tvorbu esenciálních aminokyselin, a právě proto je schopen hubit rozmanitou škálu rostlin. V zemědělství se glyfosát používá jak odstranění plevelů před setím nebo před vyklíčením semen, tak před sklizní k postřiku obilovin, řepky nebo slunečnice k jejich vysušení, tzv. desikace. V České republice bylo za rok 2013 oficiálně spotřebováno více než 935 tun glyfosátu, což je více než 1/6 celkové spotřeby pesticidů u nás. Glygosát byl v posledních letech vůbec nejvíce používaným pesticidem v Česku, přičemž téměř polovina jeho spotřeby v roce 2013 byla použita na obiloviny (451,6 t) a třetina (312 t) na olejniny, zejména řepku.

GMO a exploze spotřeby glyfosátu

K dramatickému zvýšení spotřeby glyfosátu došlo v důsledku zavedení geneticky manipulovaných organizmů (GMO), které jsou odolné vůči působení tohoto pesticidu. V průběhu zavádění GMO do zemědělství v USA v letech 1994 až 2009 došlo k více než zdesetinásobení spotřeby glyfosátu. Pokud by Česká republika nebo Evropská unie schválila používání geneticky modifikovaných plodin rezistentních vůči glyfosátu, které jsou běžné v USA, lze předpokládat podobný nárůst spotřeby tohoto pesticidu.

Glyfosát – pravděpodobný karcinogen pro člověka

Aktuálně Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC) klasifikovala glyfosát jako pravděpodobný karcinogen pro člověka (skupina 2A). Tato specializovaná agentura Světové zdravotnické organizace (WHO) konstatovala, že u lidí existují omezené důkazy proto, že glyfosát vede ke vzniku tzv. nehodginských lymfomů. Důkazy pro karcinogenitu u člověka pocházejí zejména ze studií vystavení glyfosátu v zemědělství v USA, v Kanadě a ve Švédsku. IACR dále považuje za dostatečné důkazy toho, že glyfosát může způsobovat rakovinu u laboratorních zvířat. Experti upozornili i na to, ze glyfosát způsobuje poškození DNA a chromozomů v lidských buňkách. Zmíněna je komunitní studie, která popsala nárůst markerů chromozomálních aberací (mikrojader) v krvi místních lidí poté, co byly pesticidy s obsahem glyfosátu stříkány v okolí.

Glyfosát a hormony

Kromě karcinogenity vzbuzuje obavy lékařů možnost, že by glyfosát mohl narušovat lidský hormonální systém. Pokusy na zvířatech totiž v případě vystavení březích samic glyfosátu ukazují narušení hladiny hormonu testosteronuu samčích potomků. Dále studie na buněčných kulturách zjistila schopnost glyfosátu blokovat receptory samčích pohlavních hormonů androgenů a také možnost zpomalení tvorby ženského pohlavního hormonu estrogenu. Vzhledem k možným účinkům glyfosátu jako tzv. endokrinního disruptoru by měly být opatrné hlavně ženy těhotné nebo plánující rodinu. Ukazuje se totiž, že k účinkům látek narušujícím hormonální systém je nejcitlivější plod vyvíjející se v děloze.

http://suta.blog.respekt.ihned.cz/c1-63740170-glyfosat-nejbeznejsi-pesticid-na-ceskych-polich-nove-zarazen-mezi-karcinogeny

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)