Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

  • 18.04.2024 14:44
    Ministerstvo zahraničí daruje Ukrajině pět aut. Jedno pancéřované ...

    Read more...

     
  • 18.04.2024 10:42
    Soukromý vlastník zcizil veškerý svůj majetek. Justice je bez ...

    Read more...

     
  • 18.04.2024 08:11
    Včera mi jeden pán v Praze, sledující mé zpravodajství ...

    Read more...

     
  • 17.04.2024 19:23
    Zdravím Vás pane Šinágle, něco se děje. Ministr Blažek podal ...

    Read more...

     
  • 16.04.2024 07:59
    Vážený pane Šinágle, ještě jednou Vám chci poděkovat za půjčku.

    Read more...

     
  • 13.04.2024 09:48
    Není podstatné kolik lidí sleduje informace, ale kdo a jak ...

    Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Bata Tomas a JanEkonomická, mravní i sociálně-politická síla podílu zaměstnanců na zisku - Bata Tomas znamka 2016Soukromé vlastnictví výrobních prostředků, přeměna zaměstnanců na kapitalisty, vnitropodnikové obchodování - Pilíře obnovy ryzího kapitalizmu - Splynutí dělnické třídy s třídou kapitalistickou.

Baťovy zásady podílu zaměstnanců na zisku

1. Nevyplácet podíl na zisku až po roční uzávěrce všem zaměstnancům paušálně, jak to viděl Tomáš Baťa v USA. To sice má pozitivní vliv na vztah zaměstnance k podniku, ale jakmile to bude dělat více zaměstnavatelů, účinek je oslaben a může se stát samozřejmostí, jakou je i mzda. Nevyniká zde přímá zásluhovost a závislost osobního výkonu na výši zisku, ani pocit viny na ztrátě. Podíl zaměstnanců na zisku musí přinášet celé společnosti daleko víc.

2. Výplata podílu na zisku každý týden motivující zaměstnance už jenom tím, že dostává impulz zájmu o výsledek práce kolektivu padesátkrát do roka.

3. Ještě vyšším impulzem je pak vypočítávání podílu na zisku zásadně u malých kolektivů, například dílen, s přesným vymezením pracovních operací technologického postupu, kdy přistupuje vědomí kolektivní odpovědnosti skupiny za výsledek vlastní práce.

4. Pocit osobní zásluhovosti je umocněn, jestliže kolektiv dostane velmi brzy podklady pro týdenní účetní uzávěrku, z níž každý člen kolektivu vyčte – po dosazení týdenního výkonu dílny, jejž si dílna sama eviduje, celou účetními uzávěrku, z níž je patrný zisk dílny. Každý dělník si vypočte vlastní podíl na zisku podle procenta, jež má v pracovní smlouvě.

5. Tak se může kolektiv nad účetní uzávěrkou poradit, co se mohlo udělat víc a co se příště udělá líp.

6. Při tomto systému sebeřízení kolektivu se utužují mezilidské vztahy. To znamená, že v dílně je pocit kolektivní zodpovědnosti za hospodárnost, plnění výrobního plánu, za kvalitu a všechny ukazatele, z čehož pramení i přátelské porozumění mezi členy osazenstva, mizí závist, hádavost a snad všechny negativní jevy na pracovišti. Což ovlivňuje i lidské charaktery, chování v rodině i na veřejnosti.

7. Tato skutečnost se promítá do vyšších, stále rostoucích výdělků. Část podílu na zisku (50 %) se nevyplácí, ale ukládá se na osobní podnikatelský účet.

8. Podnikatelský účet je na základě smlouvy považován za spolupodnikateskou kapitálovou investici jeho majitele do firmy. Majitel konta má tedy kapitál, investuje jej do zaměstnavatelovy firmy, a inkasuje výnos ze svého kapitálu jako paušální dividendu ve výši 10% úroku ze stavu konta. (Stejné úročení původně měla i závodní spořitelna, ale konkurovala bankám a spořitelnám a ty dosáhly soudního nařízení: 5% strop pro úspory. I to byl významný přínos k zámožnosti klienta podnikové spořitelny a k jeho společenskému postavení. Majitel firmy tak získává nejen bonus ze zvýšení své disponibilní finanční rezervy, ale i daleko významnější přínos z podnikatelského přístupu zaměstnanectva k hospodaření dílny. Podíl zaměstnance na zisku se tak stává činitelem iniciativy lidí, produktivity, výkonu, kvality, hospodárnosti a racionalizace v dílnách a v celém podniku, i jeho kapitálové síly. Podíly lidí na zisku tak plní celý komplex vzácných přínosů podniku a k tomu ještě vychovává lidi k odpovědnosti i v osobním a občanském životě (spolu se zámožností a vyšším společenským postavením).

Což to není sociální revoluce?

Změněna je lidská společnost. Je to společnost homogenní, nerozdělená na kapitalisty a proletáře. Třídní boj, podněcující násilné revoluce, nepokoje, závist a nenávist mezi třídami i mezi lidmi, nepozorovaně zmizel. Ztratil důvod, motiv. Co se tím děje se společností?

Revoluční změna.

Výsměch marxistickému podněcování násilných revolucí. Sebrán je vítr z plachet levicové politice socializace výrobních prostředků, nastává sociální smír, (je-li možno mluvit o smíru tam, kde není tříd), rychle roste zámožnost většiny lidstva a s ní mizí i chudoba: Sociální stát získává významně vyšší daňové příjmy a mizí nezaměstnanost.

Jak mizí nezaměstnanost?

Ten nejlepší a nejpřirozenější faktor uvolňování pracovních míst nejlépe vystihl tvůrce této nové společnosti Tomáš Baťa: Podstatným zkrácením nutné doby zaměstnání:

„Považuji za svou zaměstnavatelskou povinnost platit lidem tolik, aby ve svých 40 letech mohli odejít ze závodu a podnikat, anebo žít ze svých úspor, místo práce svých holých rukou“.

 

S.Vrbík, Zlín

15. 3. 2016

* * *

VII.díl: Ke 140. výročí narození Tomáše Bati

Jan Baťa, 118. výročí narození

* * *

P.S.

Co je to český nábožně levicový mozek? Jeden pán prohlásil, že je levičákem proto, že jím byl i jeho táta, přitom znal řeči a roky cestoval po světě jako obchodní zástupce !!! Baťův systém práce přináší nejen motivaci, ale i opravdovou radost, pocit a uspokojení z dobře vykonané z práce. Ta se potom promítá i do mimopracovního života, tzn. i do kvality rodinného života, tedy základu státu. To je spojeno i potřebnou kvalitou růstem občanské společnosti, jako základu svobody a demokracie.

 

J.Š. 16.3.2016

* * *

S rukama v kapsách, Tomáš Baťa se dočkal své poštovní známky

Poštovní známku s portrétem Tomáše Bati představila ve středu Česká pošta. Vydala ji ke 140. výročí narození významného československého podnikatele a tvůrce světového obuvnického impéria. To připadá na 3. dubna 2016. Jedná se o limitovanou edici 600.000 ks. Nebudou tedy dotiskovány. K dispozici jsou od středy 15.3.2016 na pobočkách České pošty,

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.33 (3 Votes)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)