Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

  • 20.04.2024 12:42
    Mgr. Jana Gavlasová, advokát, Západní 449, 253 03 Chýně ...

    Read more...

     
  • 19.04.2024 18:09
    Ve Zlínském kraji dnes chybí 3000 míst pro přestárlé lidi.

    Read more...

     
  • 19.04.2024 16:56
    Spione und Saboteure – Wladimir Putin zeigt, dass er in seinem ...

    Read more...

     
  • 18.04.2024 14:44
    Ministerstvo zahraničí daruje Ukrajině pět aut. Jedno pancéřované ...

    Read more...

     
  • 18.04.2024 10:42
    Soukromý vlastník zcizil veškerý svůj majetek. Justice je bez ...

    Read more...

     
  • 18.04.2024 08:11
    Včera mi jeden pán v Praze, sledující mé zpravodajství ...

    Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Barta MiroslavHistorie korporací je sice stará bezmála tisíc let, ale neznám případ, kdy by taková organizace řešila situaci státu nebo regionu, kte­ré se ocitly v krizi.

Vznik státu přitahuje pozor­nost antropologů i archeo­logů už dlouho, není to jen záležitost moderní doby. Již v antickém období na­příklad Aristoteles ze Stageiry (384-322 před naším letopočtem), slavný filozof a vychovatel Alexandra Makedonského, považoval existenci městského státu řec­kého typu za přirozenou a automatickou.

Ve svém díle Politika Aristoteles na­psal: „Konečně dovršená a dokonalá spo­lečnost, utvořená z více dědin, je obec, společenství, které takřka dosáhlo již cíle veškeré soběstačnosti a které sice vzniklo pro zachování života, ale trvá za účelem života dobrého. Proto každá obec zrovna jako původní společnosti je útvar přiroze­ný... obec je útvar přirozený, a člověk je bytost přirozeně určená pro život v obci.“

… Americký antropolog Roy A. Rappaport (1926-1997) se na základě svých vý­zkumů na Papui - Nové Guineji dokonce domníval, že při lineárním růstu popula­ce se zvyšuje potenciál pro konflikt geo­metrickou řadou (takzvaný irritation coeficient neboli koeficient podráždění). Za­tímco velikost kočovné skupiny může být do 25 členů, klan může dosahovat I zhruba dvou set a kmen do tisíce členů. I Společenské systémy přesahující tisíc l členů již představují formou řízení a uspořádání náčelnictví.

Limitující faktory

V těchto městech se prolínaly každodenní aspekty spojené s řízením země, náboženskými prvky a stavbami a prvky prezentace moci a ideologie panovníka, a V tomto ohledu se staroegyptská městado jisté míry podobala těm našim. To vše u se odehrávalo v ekologickém a geografickém rámci, neboť proměny klimatu a geomorfologie byly ve starověku limitující faktory, jejichž vliv může až v posledních stoletích do jisté míry omezovat technologie, ovšem za cenu vysokých nákladů. Již první civilizace na Zemi jsou proto dokladem, že politická geografie hrála, hraje a bude hrát zásadní roli ve vývoji existujících států a při vznikání nových (toho jsme ostatně svědky i dnes). Stejně je třeba si uvědomit, že konflikty (ve velmi zúženém smyslu války) hrály v lidských dějinách významnou roli a jakkoliv to může někomu připadat pohoršující a nepatřičné - nepochybně ji hrají i dnes - a je třeba s nimi počítat i do budoucna.

Stejně je jisté, že role státu zůstane o i do budoucna významná, a to navzdory o velké snaze nadnárodních korporací, aby byly ty role státu, které mu náleží, omezovány nebo zcela odstraňovány. Historie korporací je sice stará bezmála tisíc let, ale neznám případ, kdy by taková organizace řešila situaci státu nebo regionu, kte­ré se ocitly v krizi.

Miroslav Bárta, egyptolog, LN, 24.9.2016

Ukázka z článku, který vychází z autorovy knihy „Příběh civilizace. Vzestup a pád stavitelů pyramid“, která právě vyšla.

 

J.Š. 9.10.2016

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 1.00 (1 Vote)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)