Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

Nejnovější komentáře

 • 19.02.2018 04:12
  Earn on binary options bitcoin purse ...

  Číst dále...

   
 • 19.02.2018 01:59
  Na micropigmentaçã o existe a Particularizaçã o Paramédica.

  Číst dále...

   
 • 18.02.2018 23:55
  Heerlijke neuken met zijn vrouw en het buurmeisje.

  Číst dále...

   
 • 18.02.2018 20:30
  Os nossos clientes voltam sempre a contrɑtar! Sinta sse livre ...

  Číst dále...

   
 • 18.02.2018 19:49
  Odpůrce proti komunismu MILOŠ KOPECKÝ – KOMUNISTŮM na IV.

  Číst dále...

   
 • 18.02.2018 13:56
  Lidé, kteří určují kam do programu TV zařadit, tu a tam ...

  Číst dále...

Citát dne

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“ Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Josef Mašín se Česku kvůli komunistům vyhýbá. Do Polska však přijel

MAŠÍNOVI – premiéra na ČT1 (15.10.2017, 20:00 hod.)

Josef Mašín je posledním žijícím členem odbojové skupiny bratří Mašínů. Společně se svým zesnulým bratrem Ctiradem se v minulosti zařekl, že nenavštíví Českou republiku, dokud bude v politice působit komunistická strana, která je dle něj zločineckou organizací. Přesto Josef již dříve bývalé Československo navštívil. V roce 2005 se zúčastnil konference v Bratislavě. Tentokrát zase převzal cenu v Polsku. 

Skupina bratří Mašínů během padesátých let minulého století v Československu prováděla diverzní akce proti komunistickému režimu, při některých i zabíjela. Právě kvůli tomu je skupina dodnes vnímána jako kontroverzní. Bratři se však proslavili především legendárním útěkem, při němž se prostříleli skrze NDR až do západního Berlína. 

Útěk nakonec přežili jen oba bratři společně s Milanem Paumerem, který se jako jediný z trojice vrátil do České republiky, kde se aktivně účastnil politického dění. Samotní Bratři Mašínové, synové slavného protinacistického odbojáře Josefa Mašína staršího, však Českou republiku rezolutně odmítli navštívit. Dle jejich názoru zůstali u moci nadále převlečení komunisté a kritizovali i kontinuitu komunistického právního řádu. 

Do bývalého Československa se však Josef Mašín alespoň jednou vrátil. Na pozvání slovenského Ústavu paměti národa se v roce 2005 zúčastnil konference o represích komunistického režimu. Ke kritice odbojové skupiny tehdy prohlásil, že lidé by se měli lépe seznámit s historií a nepodléhat komunistické propagandě, která jejich odboj dost překroutila. 

Teď navštívil Josef Mašín další postkomunistickou zemi v našem sousedství. Na polském filmovém festivalu  NNW v Gdyni, který uvádí dokumentární filmy o protitotalitních odbojích v Polsku, získal ocenění. K tomu mu poblahopřál i polský vicepremiér a ministr kultury Piotr Gliński. Hlavní cenu festivalu pak získala českopolská režisérka Krystyna Krauze za film Bratříček Karel o zpěvákovi a disidentovi Karlu Krylovi.

Mašín byl v Polsku oceněn cenou nazvanou Dveře ke svobodě, která je udílena hrdinům, kteří se během 20. století postavili vůči nacismu či komunismu. Mašín ji získal za svoji odbojovou činnost, když společně se svým bratrem Ctiradem, Milanem Paumerem, Zbyňkem Janatou a Václavem Švédou tvořili protikomunistickou Skupinu bratří Mašínů. Hlavní cenu festivalu pak obdržela českopolská režisérka Krystyna Krauze za svůj snímek o zpěváku a disidentovi Karlu Krylovi nazvaný Bratříček Karel.

V roce 2008 obdržel Josef Mašín od premiéra Mirka Topolánka čestnou plaketu předsedy vlády ČR a při příležitosti pohřbu staršího bratra Ctirada mu bylo uděleno vyznamenání Zlaté lípy, což je vojenské ocenění udělované ministrem obrany ČR.

https://echo24.cz/a/pC5jB/josef-masin-se-cesku-kvuli-komunistum-vyhyba-do-polska-vsak-prijel

* * *

P.S.

Je smutné a vypovídající, že o Janu Palachovi a Karlu Krylovi natočili film Poláci. My raději opakovaně vysíláme komunistický seriál „30 případů majora Zemana“, kde je odbojová skupina bratří Mašínů vykreslena jako ti nejhorší zločinci a vrazi… Pochopitelně se v seriálu nedozvíme nic o komunistických zvěrstvech, koncentrácích, mučení a zabíjení  bezbranných nevinných.

 

Jan Šinágl, 7.10.2017

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (4 Votes)
Share

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Strojový překlad webu

Czech English French German

Reklama