Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Kalendář událostí

út dub 14 @15:00 -
Klášter Želiv: Připomenutí Akce "K"
út dub 14 @15:00 -
Klášter Želiv: Nebe bylo plné hvězd

Nejnovější komentáře

 • 03.04.2020 11:14
  Nechci nosit sovy do Athén, ale trochu se děsím toho, že Češi ...

  Read more...

   
 • 30.03.2020 09:22
  Za pomoc se Rusům platí podanstvím. Italie připravuje pozváním ...

  Read more...

   
 • 23.03.2020 08:42
  Vše na světě se dá zneužít dovolí-li to NEZÁJEM nezodpovědných ...

  Read more...

   
 • 22.03.2020 09:20
  Dokud se v České republice nebude promítat Sněhurka a sedm ...

  Read more...

   
 • 15.03.2020 22:43
  Správně dodal pan Šinagl na pohřbu Honzy Vyčítala. "Přejeme ti ...

  Read more...

   
 • 14.03.2020 13:44
  Ruskou gubernii už máme na Pražském hradu. Po generace lámaná ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Domácí zpravodajství

Koronavirus IIVe věci jsem napsal dne 28. března dopis předsedovi Vlády ČR, v kopii na vědomí, prezidentu republiky, předsedovi Senátu, předsedovi Sněmovny, ministru zdravotnictví, ministru obrany, ministru vnitra a předsedovi Ústředního krizového štábu.

Lázeňské ústavy zastavily provoz 25. března. Mají tisíce sester, stovky lékařů a pomocného personálu (lze zaškolit), kteří jsou doma a pobírají podporu. Nemají co dělat, lázeňské domy jsou prázdné. Každý lázeňský pokoj má své sociální zařízení. Mají vyšetřovny, ošetřovny, základní lékařské vybavení, rehabilitační zařízení, včetně pomůcek, kuchyně, jídelny, prádelny, parkoviště, vše potřebné. Mnohdy nejsou v centru měst. Proč nevyužít prázdných lázeňských domů, kde by nemocní či ohrožení, díky struktuře, byli před vlivem okolí a okolí před nimi, dobře chráněni. Nemohou je nahradit hotely či jiná soukromá zařízení bez potřebného zázemí a vybavení.     

Pro koho platí mimořádná opatření státu?

Končí provoz i vojenských lázeňských domů, patřících ministerstvu obrany. Lékaři, sestry a další personál odcházejí domů a budou finančně kompenzováni za nicnedělání.

Necesany Lukas a knihaNečesaný žádal po ministerstvu za nezákonné trestní stíhání odškodnění ve výši 20 milionů korun, jeho příbuzní vznesli další nároky v celkové výši zhruba 25 milionů. Více na české justici.

Lukáš Nečesaný, jeho rodina a blízcí si prošli neskutečným, roky trvajícím martyriem. Stát se jim „omluvil“ 1,2 miliony korun. Tak „ohodnotil“ stát utrpení desítek lidí, které způsobili jeho zaměstnanci. Leckterý náměstek na ministerstvu dostane více na odměnách za pouhý rok! Pachatelé tohoto zločinu nebyli potrestání, mohou dále vykonávat své funkce a pobírat své vysoké platy – s výjimkou soudce VS Praha JUDr. Jiřího Lněničky, který byl „potrestán“ důtkou. Měli  by odškodnění zaplatit ze svého a ne z daní občanů. Za své peníze očekávají občané od justice kvalitní práci, odhalení a potrestání zločinu a ne páchání dalších. Pachatel zůstává dodnes neznámý. Zde jsou jména a fotografie novodobých „zločinců v taláru“:

Ing. Milan Jušta – vyšetřovatel, Mgr. Lenka Faltusová – státní zástupkyně, JUDr. Jiří Vacek – předseda senátu KS v Hradci Kralové, „potrestaný“ JUDr. Jiří Lněnička – předseda senátu VS v Praze.

Koronavirus II„Vše co dospělo vrcholu, je blízko zániku. Jakmile se spotřebují zdroje vzrůstu, blíží se rychle konec.“ Seneca

* * *

Koronavirus  znásilnil imunitní systém a jeho fungování. Nový druh války vyžaduje nové „generály, taktiku a strategii“, které se musíme učit za pochodu.

Situace je mnohem vážnější, než si běžní lidé mohou představit. Nepochybně vlády vyspělých zemí jsou dobře informovány tajnými zprávami epidemiologů, jejichž zveřejnění by způsobilo nezvladatelnou paniku. Musí postupovat obezřetně, aby postupně připravovali obyvatelstvo na horší časy a koronavirus se zvládl s co nejmenšími ztrátami, resp. zabránit ještě mnohem větším.

Ve Švýcarsku mobilizuje armáda. Začala její největší mobilizace od II. světové války. Vojáci jsou svoláváni během několika hodin pomocí SMS na pomoc zdravotnictví a starým lidem. Byla přijata drastická opatření pro veřejný a soukromý život, který byl doslova „převrácen naruby“. Zatím nabízí mezi 2000 a 3000 příslušníky lékařských jednotek: čtyři nemocniční prapory, čtyři zdravotnické setniny a dopravní a přepravní prapory. To je vše, co vojáci armády mohou nabídnout. I rekruti se učí pečovat o nemocné.

CT se omlouvaDne 14. března vysílala ČT film z roku 1993 Noc rozhodnutí o dr. Emilu Háchovi. Film nebude opakován a v iVysílání ČT není dostupný, přestože se jedná o produkci veřejnoprávní ČT. Stejného dne byl vysílán film z roku 1999 Protentokrát o tom, jak se opravdu žilo za protektorátu. Také nebude opakován, není dostupný. Přitom je také z produkce ČT.

Roky jsem vedl korespondenci s právním oddělením ČT ve věci několika filmů, dokumentů a pořadů. Pokud byly z produkce ČT byly většinou s poděkováním za upozornění veřejnosti zpřístupněny. Otřesný dokument Odvrácená strana světa zpřístupněn nebyl, ačkoliv měl být. Zde zasáhla ruská ambasáda. Dal jsem jej na svůj YouTube kanál poté, co se ČT odmlčela. Nežalovala mne.

MU Zebrak KV 170320

Aktualizováno 18.3.2020: Po dvou dnech od zjištění nákazy občana koronavirem, dnes městský rozhlas sdělil konečně tuto informaci i občanům. Na webu města byla původní, viditelná  informace starosty ze dne 17.března, umístěna pod neviditelný link, kde je jí nutno vyhledat v rubrice „všechny dokumenty“. Přibyla informace i v angličtině –„Nevstupovat na radnici bez roušky“ (chybí slovo „please“). Občana země hovořícího anglicky jsem na radnici ještě nepotkal, mnohem více hovořících německy. Zřejmě se týká zástupců zahraničních firem z průmyslové zóny. Jsme v Evropě a je skvělé, že radnice může poskytovat informace i v anglickém jazyce. Občané děkují. J.Š.

***

Dnes, 17.března, jsem se v trafice dozvěděl o prvním případu v našem městě. Má jít o mladého muže, který se vrátil z lyžování v zahraničí. Místní rozhlas nic nehlásí, vyjma zrušení programu Kulturního domu…

Okamžitě  jsem zašel na radnici. V neúřední den bylo zavřeno. Pouze na dveřích nalepeno (viz. vlevo) oznámení o omezení provozu MÚ. Na http://www.zebrak.cz/ jsem toto oznámení nalezl už společně s oznámením o nakažení žebráckého občana koronavirem. Zavolal jsem starostovi Mgr. Davidu Havlíkovi  s dotazem  proč tuto závažnou událost nehlásí místní rozhlas? Odpověděl mi, že to na  webu města stačí a lidem bez internetu, tedy hlavně důchodcům, to sdělí příbuzní. Kde se nakažený občan nachází nevěděl, pouze, zná jeho jméno, ale nemůže mi ho z důvodů GDPR sdělit.

KVH Majdan panel 090320Před šesti lety proběhla na Ukrajině krvavá Revoluce důstojnosti. Nakolik se země i bývalí revolucionáři proměnili? A co zbylo z revolučních ideálů? Jak prožitek revoluce a  dlouhotrvající válečný stav zemi spojuje či naopak rozděluje? Co dál s agresivním Ruskem? A jak jsou vlastně ukrajinské události vnímány českou veřejností? Máme něco společného? Hovoří elitní čeští novináři a novinářky, kteří nejenže byli před šesti lety „u toho“, ale dodnes Ukrajinu ostře sledují.

Vystoupili David Stulík, Jefim Fištejn, Josef Pazderka a Jakub Szántó. Novinářce Petře Procházkové zakázalo účast vedení Deníku „N“, kvůli koronaviru. Moderoval Petr Vizina.

Pořídil jsem zvukový záznam debaty až do mého předčasného odchodu kvůli dopravnímu spojení. Z mého pohledu byly nejhodnotnější názory a postřehy Jefima Fištejna. Doplnil jsem je svým příspěvkem na téma médií (od 59:25 hod.) Už na odchodu, bez zvukového záznamu, jsem vyslechl postřehy pana Fištejna o ukrajinské a ruské mentalitě. Ukrajinci upřednostňují osobní svobodu, Rusové stát a prezidenta. Ukrajinec vyjmenuje nanejvýš sedm oligarchů, kteří mají určitý kmenový původ. Rusko jich má stovky, napojené vždy na Putina. Ukrajinci nikdy nepřipustí, aby je opět ovládlo Rusko.

JV 1 foto 100320V den 25. výročí smrti Michala Tučného se veřejnost rozloučila s jeho kamarádem Janem Vyčítalem ve strašnickém krematoriu. Symbolicky i v den 61. výročí povstání tibetského lidu a památky obětí krvavého masakru komunistickým režimem v Číně ze dne 10. 3. 1959.

JV 2 Iveta text 100320

Rozloučení začalo známou písničkou, takřka  kultovní, symbolickou písní svobody  - To tenkrát v tom čtyřicátom pátom, kdy Plzeň osvobodil Patton… Před krematoriem stály „čestnou stráž“ jeepy US Army… 

P.S. ČT dovolila Jana Vyčítala pouze na YouTube… https://www.youtube.com/watch?v=7_teZVnSZGc – to by musel zpívat ruské častušky…

Slavnosti svobody 2020 – Slavnosti svobody Plzeň

CLR Tibet PCR demonstranti 100320Plánovaný „happening“ byl kvůli koronaviru zrušen. Přesto přišli lidé, každý sám za sebe, aby za ticha uctili před čínskou ambasádou památku obětí krvavého masakru ze dne 10. 3. 1959.CLR Tibet demonstranti 100320

Povstání bylo během několika dnů krvavě potlačeno. Dalajláma 17. března uprchl do Indie, kde požádal o politický azyl, a od té doby žije v emigraci. 9. dubna 1959 byla v indické Dharamsale vytvořena Tibetská exilová vláda.

Tradiční akce vyvěšení vlajek Tibetu na českých radnicích byla mediálně „umlčena“ koronavirem. I na mém domě zavlála jako každý rok.   

ZZ Machacek 3 2020

Aktualizováno 21.3.2020: 6.3.2020 jsem napsal MF, 17.3 odpovědělo. Obávám se, že by na tom dnes bylo město finančně stejně i bez průmyslové zóny. Zničili jsme si životní prostředí a z daní zahraničních firem profitují jiné obce a města – i ta, která se průmyslovým zónám moudře ubránila.

* * *

Aktualizováno 7.3.2020: HC Žebrák poráží Slavii Praha 7:6

Mladší žáci TJ Spartak Žebrák mají "našlápnuto" k titulu mistra Středočeského kraje. Suverénně vedou tabulku. Jsou důkazem, že i "chudé" kluby mohou dosahovat skvělých výsledků, je-li skvělá parta doplněná nadšením skvělých lidí. Bohužel už jsem nestihl natočit závěr, jak napříč kluzištěm doklouzali po břiše,  jako rybky připomínající delfíny, s poděkováním nadšeným divákům. PARÁDA! I TGM by měl radost - narodil se dnes před 170 lety.

HC Spartak Žebrák kraluje hokejové lize mladších žáků!

* * *

Po několikaměsíční pauze jsem navštívil 4.března zasedání zastupitelstva. Nestačil jsem se divit…HH tabule nabor hokej 070320

Krátce před zahájením jsem byl v sále jako jediný občan z řad veřejnosti. Nakonec přišlo cca 20 lidí, tedy 1% obyvatelstva města… Průběh zasedání byl žalostný až trapný. Starosta si může v podstatě dělat co chce. Opozice si může jen stěžovat, divit se a to je tak vše. Necítí se ničím a nikým ohrožen.  Vykazuje stále více rysy člověka, zvyklého na moc po osmnáctiletém starostování, které nejsou ničím korigovány. Jeho oblečení (nebyl sám), kdy přišel oblečen jako z hospody a v „keckách“, je  vypovídající. Kde jsou časy starostování Otakara Volmana, kdy byl sál zaplněn do posledního místa a nikdo si nedovolil přijít společensky neoblečen…

Samotné jednání bylo nezajímavé, jako je tomu většinou – opozice upozorňuje na pochybení a veřejně projednává věci, která měla projednat neveřejně a sdělit veřejnosti výsledky – ty zajímají veřejnost především.

Nemcov BorisNa Náměstí Borise Němcova se dostavilo mnoho zástupců médií. Na Promenádu Anny Politkovské už  méně. Slavnostní akty měly skvělou atmosféru. Bohužel většina médií informuje veřejnost jen „obrázky“, místo aby Politkovska Annadoplnila podstatným – pronesenými projevy. Události ČT informovaly jako třináctou zprávou v délce 110 vteřin. Níže dvě videa s kompletním záznamem všech projevů a vystoupení skvělých písničkářů z Ruska. Zazpívali dvě známé písně Vladimíra Vysockého. V projevech bylo naznačeno, že za smrtí Borise Němcova (poblíž sídla FSB Ljublanky) a Anny Politkovské (v chodbě domu kde bydlela v den Putinových narozenin), stojí čečenský vůdce Ramzan Kadyrov, osobní přítel presidenta Putina. Níže připomínám otřesný dokument Odvrácená strana světa o zločinech ruské armády v Čecensku. Veřejnoprávní ČT ho odvysílala pouze jednou. Po stížnosti ruské ambasády už dokument neopakovala a v iVysílání ČT není přístupný. Proto jsem ho umístil na svůj YuTube kanál, kdy mi vedení ČT nebylo schopno sdělit důvod. Je tam dodnes a doufejme, že tomu tak bude i nadále.