Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 28.01.2022 18:38
  Je naprosto nepochybne, ze tehotne patri mezi rizikove skupiny ...

  Read more...

   
 • 28.01.2022 12:28
  Dotaz na prof. Hořejšího? Vážený pane profesore, s ohledem ...

  Read more...

   
 • 28.01.2022 11:21
  „Historická olympiáda v nejhorším slova smyslu.“ Peking se ...

  Read more...

   
 • 28.01.2022 10:15
  Vítejte v olympijské Číně: cenzura, ticho kolem násilí na ...

  Read more...

   
 • 28.01.2022 10:10
  Jak mohl znát OS Hodonín veškeré podrobnosti případu, když ...

  Read more...

   
 • 26.01.2022 09:02
  Chování MOV odsoudil také Peter Irwin, programový manažer ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Domácí zpravodajství

Zebrak Hrob Sinaglovi 100 let Jana Sinagla 26.1.2022Nikdy se nevzdal a bojoval do konce svého života. V šíření jeho odkazu, morálních zásad a principů, se snažím pokračovat. Pracoval pro svobodu, demokracii a další hodnoty, bez kterých lidský život pozbývá svého smyslu. Dokud budu moci, budu na jeho odkaz navazovat. O tom, jaký můj táta byl, se můžete dočíst v mém životopise.

Byl i v širokém okolí známým zahradníkem. V období nedostatku vody obdržel mimořádné povolení od radnice a mohl tak dodávat ovoce a zeleninu do ZŠ Žebrák pro školáky, zdarma. Pěstoval i květiny. Dnes rodinný hrob v Žebráku ozdobilo 10 růží z Euquadoru. Věřím, že ho potěší, stejně jako moji maminku, se kterou společně odpočívají v pokoji po prací naplněném životě, z nemalé části i pro druhé.

Takto mi pogratuloval k mému svátku dne 27.ledna 1989. Zemřel po dlouhé nemoci dne 15.dubna 1994 o 19.00 hodině ve věku 72 let. Motto na parte si napsal sám:

„Do chvíle skonu na modré planetě, mé pozdravy a díky ještě zazněte všem, kdo jakkoli mne pomáhali, ctili pravdu a neváhali ji povznášet…“

syn Jan

v Žebráku dne 26.ledna, L.P. 2022  

Zebrak nehoda 20.1.2022Zebrak CT 4 auta 20.1.2022Byl jsem se podívat na místo přibližně za 4 hodiny po srážce. Naštěstí nikdo nezemřel. Počasí opět prokázalo (ne)připravenost řidičů, ale připravenost PČR, záchranných složek a médií....

Na místě byla TV NOVA, CNN PrimaNEWS, NOVINKY a ČT. Překvapily mne 4 vozy veřejnoprávní ČT? O jedné dopravní nehodě tedy referoval několik hodin tým minimálně 10 lidí, tzn. produkční, kameramani, fotografové a technici, případně řidiči, zatímco „týmy“ ostatních TV tvořili jeden až dva lidé. Jak dlouhá asi dnes bude reportáž v Událostech ČT a s kolika přímými vstupy? ARD by takovou nehodu vyřídila několika stručnými informacemi, fotografií či krátkým videem za pár vteřin. Není divu, když dokáže říci vše podstatné z domova a ze světa, včetně sportu a počasí za 15 min. To nedokáže veřejnoprávní ČT ani za 60 min.

Zebrak namesti 25.12.2021Dostavilo se málo veřejnosti, ale to nebránilo v prožitku a zážitku. Nestihl jsem celé vystoupení farní hudební skupiny pana Macka. Podělme se o dvě písničky. 

Okna domácností jsou plná blikajících světel a Betlémů - a kostel prázdný. Pouhým „blikáním a zdobením“ se k poselství Vánoc mnoho nepřibližujeme. V nakupování a výzdobách to není. Začneme to chápat až tehdy, když nás opustí blahobyt, zdraví, přijdou potíže v různých formách. Uvědomíme si, že blahobyt a prázdný konzum není vše. Nemá být cílem, ale prostředkem pochopit vyšší jsoucno, žít hodnotněji, plněji. Potom budeme schopni být šťastni i s málem. Staneme se skutečně bohatými. J.Š.

***

„Vánoce byly od pradávna a zůstanou svátky dětí. O Vánocích myslíme vřeleji na osud svých maličkých, než kdykoli jindy. Víc než kdy jindy doléhá na nás otázka, co očekává naši přicházející generaci - bude její život lehčí nebo těžší nežli život náš? Jest naší povinností učiniti vše, aby generace přicházející nepocítila v ničem újmu. Dětem ode všeho první sousto, dětem nejbližší místo u krbu, dětem nejbližší místo u našich srdcí.“

Emil Hácha v rozhlasovém projevu 24. prosince 1939

***

Irving kresbaIveta Irvingova a Bata ElectraVše začalo nezaviněnou dopravní nehodou a skončilo vydražením domu Ivety Irvingové. Zvukový záznam z jednání soudu. Na začátku a na konci jsem vystoupil, nemohl jsem jinak. Další jednání bylo nařízeno na 21.1.2022 od 14:30 hod.

V jednání insolvenčního správce došlo od počátku k řadě protiprávních úkonů, navíc za zády paní Irvingové. Dům je součástí památky a odkazu našich pilotů RAF a měl by splňovat to, za čím paní Irvingová jde od počátku – stát se součástí dědictví a odkazu hrdinů naší země a pro veřejnost poutavým a živým místem poznávání čs. historie.

***

SABATON za našeho jediného maršála letectva Karla Janouška a výzva Věry Čáslavské!

Stromek a dite 27.11.2021Stromek a kostel 27.11.2021Náhodně jsem byl v sobotu 27.listopadu na náměstí. Tradiční program byl, kvůli covidu, zrušen. Lidé přesto už od 16:00 hod. po jednotlivcích a malých skupinkách, přicházeli a roztrousili se, postávajíce v okolí Vánočního stromu ve víře, že bude rozsvícen. Natěšené děti (dlouho nacvičovaly svůj program), nebyly tak nadšené jako dříve. Většina přítomných roušky ignorovala. Začátku jsme se dočkali až v 17:00 hod. I tato absurdita v rozporu se zdravým rozumem jednou skončí, pokud se o něj nenecháme připravit nikam nevedoucími „ochrannými“ opatřeními, kterým už nemohou věřit ani jejich „tvůrci“ a poslušní šiřitelé. Největší zločin pácháme na bezbranných dětech, kdy jejich povinné očkování by už nebezpečně zavánělo zločinnými, totalitními praktikami.

„Program“ začal zpěvem několika vánočních písní v přednesu operní zpěvačky, což působilo poněkud podivně a nepřirozeně. Následovaly projevy starosty města a ředitelky Kulturního domu v místním rozhlase (starosta vydal pokyn k rozsvícení Vánočního stromu, rozzářil se až během projevu paní ředitelky). Jejich formu a obsah nebudu hodnotit, byť byly jistě předneseny v dobré víře (zvukové nahrávky projevů vás raději ušetřím). Prostě to neumíme jinak, díky ztracené tradici, včetně elit a vzorů příkladných osobností. Všude nám chybí lidé, které by široká veřejnost ráda respektovala, díky jejich příkladným životům a práci, kterou společnosti přinesli. Věřme, že se časem objeví - budeme je životně, nutně potřebovat, máme-li zvládnou lavinu problémů, valící se na nás stále více!

Dne 24.listopadu 2021 jsem poblíž Václavského náměstí potkal skupinu tří lidí – kameramana, zvukaře a redaktorku. Namátkově kontaktovali kolemjdoucí, kteří mnoho zájmu nejevili. Zeptal jsem se co natáčejí. Výsledkem byl půlhodinový rozhovor na různá témata.

Zajímal je názor na situaci na hranici Běloruska a Polska, všeobecně na uprchlickou krizi, islamismus, migrace, terorismus, bezpečnost v Evropě, příčiny a řešení. Covid je kupodivu tolik nezajímal.

Simkova DagmarByla jsem tam taky avers„Národ, který zapomíná na utrpení, kterým prošli jeho nejlepší lidé, může být kdykoli vystaven znovu tomu, o čem v této knize čteme. Snad si čtenáři také uvědomí neuvěřitelnou nestoudnost těch, kteří se pod jen lehce pozměněnou egidou hlásí k duchovnímu dědictví zrůd, jež nám v padesátých i pozdějších letech vládly.“ Ivan Martin Jirous

Připojuji FOTOGALERII. První vydání knihy Dagmar Šimkové Byla jsem tam taky, finančně podpořil člen odbojové skupiny bratří Mašínů pan Milan Paumer.

***

Byla sem tam taky PaumerNad mozkem poslušnost a nad rozumem víra a správná příslušnost je víc než v botě díra. Mámu jsme zapřeli a brácha zapřel tátu, někdo se odstřelí a jinejm zlámem hnátu. Ďábel nás hnal a šli jsme jako ovce, každý z nás znal, že zvěř se stane z lovce. Každý však šel a na chytrost měl štempl, náš cíl se skvěl, jsi proti-tak jsi lempl. Nad oči slepota, sám do uší dáš vatu, je z tebe despota a syna dáváš katu.

K dobrému příteli zas obracíš se zády, a když ho odstřelí-po smrti dáš mu řády. Žene vás čert! Zas jdete jako ovce. Není to žert, už zvěř se stala z lovce. Přítel je skřet a nad rozumem víra! Vpřed jenom vpřed! Vpřed jenom vpřed!! Vpřed jenom vpřed!!! A v předu smrdí síra... Karel Kryl

***

Vzpomínky politické vězenkyně z 50. let Dagmar Šimkové nepřestávají mrazit

Albert Einstein 1949: „Nevím, čím se bude bojovat ve třetí světové válce, ale ve čtvrté to budou klacky a kameny.“ - Princip kontinuity: Žádná generace nesmí předat zemi v horším stavu, než ji zdědila po předcích.

***

Ocenil jsem, kdy po skončení mého projevu ke mně přišel asi 12-letý chlapec se slovy: „To byl dobrý projev, pane.“ Podal jsem mu ruku a poděkoval. Pozval jsem ho na náš letní tábor v Praskolesích. Budoucí demokrat. Budu mít následovníka - jen houšť:-)

I skutečně žít a demonstrovat se musíme učit. Z každé demonstrace by měla vzejít osobní motivace k účasti na další, k aktivnímu občanskému postoji a životu. To je začátkem potřebných změn ve společnosti.

O přátelství mi právě požádala na facebooku jedna příslušnice US Army. Má na svém profilu tento citát: „Never get tired of doing little things for others. Somethimes those little things occupy the biggest part of their hearts.“

Nikdy se neunavíte děláním drobných věci pro druhé. Někdy tyto maličkosti zabírají největší část jejich srdcí.

 

Karel Kryl placka 17.11.2021Havel v ruksaku na Karlove moste 17.11.202Strávil jsem většinu dne za Svobodu a Demokracii v Praze. Nestihl jsem pouze z časových důvodů demonstraci na Staroměstském náměstí a debatu o vlivu dnešní doby na děti v KVH, kde už mi antigenní test na vstup nepostačoval…

Nejprve jsem podepsal dvě petice na Jungmannově náměstí u stánku KAN: Za zpřísnění lustračního zákona a O protiprávnosti komunistické ideologie, její propagace a zákazu stran a hnutí, které tuto ideologii hlásají, propagují a prosazují, iniciované bývalým poslancem Františkem Laudátem.

Slepy na Karlove moste 17.11.2021Milada Horakova 17.11.2021Na stejném náměstí jsem podpořil finančně i činnost Člověka v tísni. Překvapilo mne, že mladá studenta ve stánku nevěděla, kdo je Jan Amos Komenský…?!

Pořídil jsem malou FOTOGALERII.

President Václav Havel v ruksaku je symbolický. On nám může pomoci už jen svým odkazem. Je jen na nás, zda jej naplníme i činy – Tomáš Baťa: „NEEXISTUJE NEJDE!“

 

Jan Amos Komenský aktuálně k dnešku

Josef Švarc 18.11.2021: „Jenom jsem chtěl doplnit, že tyto aktivity policejní, rozhlasové a zdravotnické, zahrnuji v podstatě pod akci ASANACE, která neskončila. Tentokrát už je v tom zapojené i vedení ČRo, zdravotníků a policistů, takže je to docela na pováženou. Akce ASANACE není minulostí.“

Přítomnému budoucímu premiérovi panu Fialovi jsem nabídl setkání s panem Švarcem. Dal přednost fotografování jednoho dědy s vnoučky. Pan Švarc po marném čekání odešel. Není nad PR…