Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 02.03.2021 08:33
  Jak rikame v Indii; Atcha! Asi vis, nesetkava se muj ...

  Read more...

   
 • 02.03.2021 08:29
  Vážený pane Šinágle, jak je vidět, oba dva uctíváme ty správné ...

  Read more...

   
 • 02.03.2021 08:25
  Ke dni 2. února byla vakcína Sputnik V. jedinou, při ...

  Read more...

   
 • 01.03.2021 17:24
  Pane Šinágle, jsem hltavým způsobem nucen číst Vaše články. Jsem ...

  Read more...

   
 • 01.03.2021 17:08
  ... Před chvílí jsem vylezl z další dávky chemoterapie s tím ...

  Read more...

   
 • 01.03.2021 09:27
  Co všechno se dnes píše o Trumpovi, Bidenovi, mluvčí a ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Domácí zpravodajství

Musil obradni sin rodina 3.3.2021

„Do chvíle skonu na modré planetě mé pozdravy a díky ještě zazněte všem, kdož jakkoli mně pomáhali, ctili pravdu a neváhali ji povznášet…“   Musil Josef parte 19.2.2021 3.3.2021  

***

Dnes jsme se rozloučili v patnáctiminutovém obřadu v krematoriu Pardubice s s výjimečným člověkem. Bylo mi ctí se smět moci zúčastnit.

Zúčastnila se jeho první manželka (současná je v nemocnici), dcera a syn s partnery. Věnec od vnoučat Dalibora a Ondřeje byl položen přímo na rakvi. Položil jsem k ní symbolickou rudou růži, jistě i jménem mnoha jeho přátel, kteří se nemohli zúčastnit, nebo nevěděli. Jistě i za tisíce občanů, kteří viděli jeho hlavní dílo za poslední roky – Výstavu o zapomenutých zločinech komunismu v letech 1948 až 1989, nebo shlédli na těchto webových stránkách.

Podívejte se na všech 24 panelů výstavy!

Byl jsem připraven vystoupit, kdyby byla obřadní síň zaplněná a připomenout neuvěřitelnou práci, kterou plk. Josef Musil i jako předseda sociálně-právní komise VSRV, odvedl v posledních letech. Byl vskutku stále ve službě a sloužil zemi. Vykonal sám více potřebné práce, než celé vedení VSRV. Za svoji odvedenou práci pro rodnou zemi si zasloužil vojenský pohřeb, čestnou stráž, salvy - a zaslouží nejvyšší státní vyznamenání! Pořídil jsem zvukový záznam obřadu – písně a melodie vyjádřili dokonale jeho duší s hlubokým lidským, nadosobním vnímáním života a citem. Při Don´t cry for me Argentina z nezapomenutelné Evity – jsem se chvěl... Svůj slib splnil.

Petricek Tomas vlajka EU a SRNNa můj Otevřený dopis ministru zahraničí ČR Tomáši Petříčkovi ze dne 27.1.2021, nebylo dosud reagováno. Na pravdu nelze reagovat, pokud musí být před veřejností utajena a odpovědní odmítají  převzít vlastní,Lorenc Viktor osobní odpovědnost za spáchané a stále páchané bezpráví. Bezdůvodné odmítání udělení víz, ničí lidské životy a osudy. I na mne se postižení obracejí. Ze strachu, aby neztratili naději na udělení víza do ČR, nechtějí svůj příběh zveřejnit. Věřme, že budou jednou vyslechnuti jako svědci PČR.

Nemcov Boris WEFV Rusku se každoročně koná vzpomínkový den na Borise Němcova, známého ruského politika zavražděného v roce 2015 za jeho politické názory a kritický postoj vůči režimu Vladimira Putina. Pochod Borise Němcova bylNemcov Boris zavrazden největší protestní akcí v letech 2015-2020. Lidmi udržované památné místo na moskevském mostě, na němž byl Němcov zavražděn, navštívilo mnoho politiků a veřejných osobností. Jméno Borise Němcova nesou náměstí ve Washingtonu, Vilniusu, Kyjevě a loni v únoru po něm bylo slavnostně pojmenováno i náměstí v Praze. Letos se vzpomínkové akce na Němcova konají ve zvláštní atmosféře. Nedávno byl zadržen a odsouzen současný neznámější ruský opozičník Alexej Navalný, a to poté, co přežil otravu nervově paralytickou látkou, jejíž použití je zakázáno mezinárodními konvencemi. 

Od 23. ledna se koná Globální kampaň solidarity s Alexejem Navalným a všemi politickými vězni. V Rusku v těchto dnech pokračuje nová plna politických represí. V mnoha městech na světě se akcí solidarity účastní společně s Rusy také Bělorusové, protože v Bělorusku od srpna loňského roku vede Alexandr Lukašenko, držící moc po zfalšovaných volbách, násilnou a represivní politiku.

„Vrah“ Robert Tempel, usvědčil Ústavní soud ze schvalování flagrantního porušování práva na spravedlivý proces - díky  rozsudku ESLP. Toto USNESENÍ ÚS-ČR ve věci Roberta Tempela, ze dne 9.2.2020 (sp. zn. Pl. 110/20), jsem dnes na webových stránkách ÚS ČR nenalezl.

„Nájemné vrahy neodškodňujeme, průtahy si zapříčil sám, že se nepřiznal“, mělo kdysi být napsáno v Usnesení ÚS-ČR, či v podobném smyslu. Jeden z tehdejších „aktérů“, Stanislav  Balík, už odešel,  někteří ústavní soudci ještě toto své flagrantní selhání pamatují. Dá se bez nadsázky říci, že vězni porazili českou právnickou „elitu“ doslova „na hlavu“ a přinutili ji si na ni „nasypat kajícný popel“. Mea culpamea maxima culpa…

Veřejnoprávní a další hlavní média by měla "bít na poplach" po takovém obřím selhání nejvyšší soudní instituce země. Opět mlčí, ačkoliv jsou mnou informována, včetně regionálních deníků a stovek novinářů.

Toto vyjádření Roberta Tempela jsem natočil  30.11.2013 (OS Praha 2) – 106.725 zhlédnutí k dnešnímu dni.  

Dvojnásobný „vrah“ Robert Tempel, 4x osvobozen, poté doživotí…?!

Nejedly OldaSportovní klub „Žebrák“, členů 33 činných, 60 přispívajících; 11 dorostenců;Nejedly Olda hrob 24.12.2020

Z tohoto klubu vyšel hráč kopané evropského jména Olda Nejedlý, nyní člen ligového mužstva  A.C.Sparta Praha. Jeho kariéra ve stručném výtahu, ale jeho vlastního sdělení, je tato: narodil se v Žebráku v čp. 57 dne 25.pros. 1909. V devíti letech hrál poprvé kopanou v dorostu S.K. Žebrák, kde setrval do 15 roků, načež postoupil do I.A mužstva téhož klubu a hrál tu do 18. svého roku;  v té době byl právě vyučen řemeslu, strojnímu zámečnictví u firmy Fr. Volman. Odešel do Prahy a hrál v Čechoslovanu Košíře, s nímž podnikl zájezd do Německa (Brunšvik, Honnover, Brémy). Vrátil se pak na ¾ roků domů a hrál v S.K. Žebrák, načež hrál 2 roky za S.K.Rakovník a v roce 1931 přešel do A.C.Sparty Praha, což Spartu stálo na Kč. 40.000.

Hryc INVENTURE avers 2013Česká média se o jeho skonu moc nezmiňují, mnohem větší prostor dostal zemřelý Ladislav Štaidl…Hryc INVENTURE revers 2013

Skonal v neděli k ránu dne 31.1.2021. Znali jsme se osobně. Nezapomenu na naše setkání v bytě Jiřího Vondráčka, stejně jako na autogramiádu své knihy INVENTÚRA dne 27.6.2013 v Bílé Labuti v Praze. Obsah knihy hovoří za vše! Od jejího vydání byl jako herec bez práce. Také si roky „užil“ s exekutory… Vážím si, že ve věnování v knize napsal  „…jeho verný čitatel´“, kdy ocenil mé nezávislé zpravodajství. Vždy šel za svým přesvědčením i za cenu osobních ztrát. Jen s takovými statečnými lidmi se může budovat lepší svět. Ano, je čas na inventúru minulosti! Čest jeho památce.

Připomínám skandální žalobu Heleny Vondráčkové na jeho dceru Wandu Hrycovou.

Porsche FerdinandDne 30.ledna 2021 uplynulo 70 let od úmrtí slavného konstruktéra automobilů Ferdinanda Porscheho, rodáka z Vratislavic nad Nisou a dne 9.listopadu 2021 uplyne 15 let od narození slavného architektaZasche Josef Josefa Zasche, rodáka z Jablonce nad Nisou.

Kolik takových Bohemianů muselo po roce 1918 a po roce 1945 opustit svoji rodnou zemi? O jaký ohromný ekonomický a kulturní potenciál naše země přišla. Vzpomeňme památky těchto mužů  tvůrčího ducha, kteří nám jsou dodnes příkladem.

Fanderlikovi 1943

„Skauti nehledají štěstí a víte proč? Snaží se, aby druzí byli šťastní. To působí jako bumerang.“  Velen Fanderlík

***

České soudy rozhodly o reahabilitaci manželů Fanderlíkových a Jiřího Wonky, bratra posledního komunisty zlikvidovaného politického vězně Pavla Wonky (26.4.1988).Wonka Jiri pametni deska Pavel Wonka

Jde o morální satisfakci, kdy by měly následovat omluvy státu. Stanislavu a Velen Fanderlíkovým byl Finanční prokuraturou v Praze dne 10.7.1952 "zabezpečen" tento majetek... Jiří Wonka, požádá-li, může obdržet pár korun za dva dni nezákonného pobytu v psychiatrickém zařízení. Rezidua zločinného komunistického systému jsou v naší společnosti přítomna více než tušíme.

"I oheň, který ukončil život mladého českého studenta v těchto těžkých dnech, vzešel z kostnické jiskry."

(neznámý autor)

***

 Palach Lederer aversJan Palach: „Ale já věřím, že naše národy víc světla potřebovat nebudou.“ – „V dějinách přichází okamžik, kdy se musí něco stát.“ - „Proti zlu se musí něco dělat, bojovat takovými prostředky, jakéPalach Lederer uvod jsou možné.“

Svaz vysokoškolského studentstva Čech a Moravy vydal  poselství: Jan Palach nevyřkl jediné slovo, a přesto oslovil snad 14 milionů této republiky, každého jednotlivce zvlášť. A každý mu musí odpovědět. Na činy lze odpovědět jen činy.“   

Jan Palach: „Maminko, kdybys četla Čapkovu Matku, věděla bys, že vždycky musejí být oběti“ (str. 43). „Co je zpečetěno krví, je svaté“ (str. 45). „Velké myšlenky je třeba nejen mít, ale je třeba je umět vyslovit a prosadit“ (str. 55).

…Když se maminka  a Jiří před Janem zastavili, mírně se na ně usmál. Maminka měla slzy v očích, v hrdle, všude. Jiří nebyl schopen slova. Maminka polykala slzy, aby mohla říci – Jeníčku, to bude zas dobrý. Usmál se na ni. A potom zvolna říkal: „K životu potřebujeme prostor.“ (str. 87).

***

Nedávno jsem si vyzvedl v žebrácké knihobudce knihu Jiřího Lederera „Jan Palach – zpráva o životě, činu a smrti českého studenta“ z roku 1982. Jako by na mne čekala. Měla by být povinnou četbou na školách a každého občana. Je o nás více než tušíme.

Původní koncept dopisu Jana Palacha měl tuto podobu:

Staromak Klaus NO rouska 10.1.2021Také jsem se zúčastnil. Už na počátku mne zarazilo, že na rozdíl od předchozí, která skončila skandálem, jsem žádné masivní manévry PČR nezaznamenal – ani žádný incident. Tehdy byla PČRStaromak Klaus BMW 10.1.2021 přítomna už na hlavním nádraží a střežila všechny příchozí cesty na Staromák.

Akci pořádala iniciativa Otevřeme Česko. Lidé byli natěšeni. Že vystoupí Václav Klaus st. bylo pro mnohé překvapením. Nepochybuji, kdyby to bylo avizováno předem, mnoho účastníků by se nedostavilo (hostesky mezi účastníky rozdávaly létáčky na jeho novou knihu „Karanténa 2.0 – Svět už není kulatý“). Nepřijel ve Škodovce, ale v BMW (připomínám, že byl proti převzetí Škodovky v Mladé Boleslavi německou firmou VW). Nezapomínejme, že je autorem zločinné amnestie, mohl za totality studovat a cestovat po Západě, a že byl vyznamenán Puškinovou medailí představitelem zločinných struktur Ruska, prezidentem Putinem. Naše zájmy v EU Klaus hájit nikdy nebude, zato ruské „na věčné časy“. Proč tomu tak je hledejme v jeho minulosti. Archivy KGB skrývají stále tajemství, které umělo Rusko ve svůj prospěch vždy plně využívat.

Klaus je český „Quisling“, neboli kolaborant - a není zdaleka sám. Kolik takových v politice asi máme? Jeho svazky STB „KLUK“ a „REK“ byly včas skartovány. Tajná policie spis na Václava Klause založila v dubnu 1988, dva roky poté, co ukončila předchozí Klausův spis KLUK. Smysl druhého spisu, vedeného pod krycím jménem REK, není podle listu zřejmý. Spis byl tři týdny po sametové revoluci skartován spolu s dalšími dokumenty. V archivech ministerstva vnitra z něj nezůstalo ani torzo. Tajná policie po revoluci ničila spisy obecně ze dvou důvodů. Prvním byla snaha zatajit jména svých aktivních spolupracovníků. Václav Klaus už dříve uvedl, že ho důvody, proč ho StB sledovala, nezajímají. Porovnejme s mediálním štvanicí na premiéra Babiše jako „estébáka“, ohrožujícího celou zemi…