Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Kalendář událostí

čt bře 30 @17:30 -
Praha AC: Člověk a média
út dub 25 @12:30 -
OS Praha 1: JUDr. Vratislav Vajnar

Nejnovější komentáře

 • 25.03.2023 09:35
  Proruští dezoláti. twitter.com/.../...

  Read more...

   
 • 24.03.2023 10:35
  Kdo řekne veřejně v Rusku, že na Ukrajině je válka, dostane 15 ...

  Read more...

   
 • 24.03.2023 09:16
  Další lidský příběh z nelidské války: Ukrajinský operátor ...

  Read more...

   
 • 23.03.2023 18:20
  "Ruská armáda je druhá nejsilnější na světě – ukázalo se, že ...

  Read more...

   
 • 23.03.2023 17:36
  „Rada, kterou mu mohu dát, nebo spíše tvůrcům jeho projevů, je ...

  Read more...

   
 • 21.03.2023 21:49
  Ruská armáda je druhá nejsilnější na světě – ukázalo se, že je ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.
Číst dál...

Robin Hood, Juraj Jánošík, Jiří Paroubek. Každý kulturní Čech ihned pozná, co tito tři hrdinové mají společného, ačkoliv žili na staletí od sebe v rozličných společenských systémech. Bylo to odvěké, utopistické, a proto nesmyslné řešení rozdělení hmotného bohatství.

Číst dál...

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Login Form

Alexand HessBylo proneseno mnoho slov při pietních aktech, převážně „popisové statistiky a dění“ s minimem mravního, morálního rozměru, vazbou na dnešní mravně a hodnotově nemocnou společnost, které vzpomínaní hrdinové dnes tolik chybí. Je vypovídající o mravním stavu země, že se nedostavil žádný politik. Nejvíce řekli ti, co promluvili krátce – Jan Adámek, člen předsednictva  Svazu Letců – Pilot LAA, hospodář odb. 30 gen. K. Mrázka (pochází ze šlechtického Jan Adamek a satek od Elexandra Hesserodu Harantů), ve věku 89 let je stále aktivní a paní Lucy Hughes, zástupce velvyslance Velké Británie – viz videa níže. Pořídil jsem i symbolické fotografie z návštěvy vojenského hřbitova na Olšanech, kde se nachází i malý pomníček čs. pilotů RAF, který zůstal opomenut, stejně jako pomník RAF na Klárově… Vpravo Jan Adámek s osobním dárkem - šátkem - od generála letectva Alexandra Hesse.

Níže připomínám život gen. letectva Alexandra Hesse, který na jehož osudu je dokumentována zločinnost komunistického režimu a jeho strach před statečnými lidmi, kteří nikdy neustoupili. Byla to zřejmě největší osobnost mezi našimi piloty v první republice a mezi piloty RAF. Letos uplynulo 122 let od jeho narození.   

Jan Adámek, 89 let, Klárov

 Lucy Hughes, zástupce velvyslance Velké Británie

Tomáš Lom, 96 let, vstoupil do KSČ, v roce 1968 vystoupil

OSOBNOST: První velitel slavné 310. čs. stíhací perutě

ČT byla na místě a natáčela celé pietní akty na Olšanech i na Ruzyni. V Událostech ČT informovala 33 zprávou z 34 – 120 vteřinami – z Ruzyně ani jeden záběr?! Ukázala i záběry z vítání pilotů RAF v Praze dne 21.srpna 1945, kteří pochodovali zaplněným Václavským náměstím až na Staroměstské. Proč tak pozdě nezmínila, ani že v čele průvodu kráčel čs. pilot, agent NKVD. Komunisté už tehdy měli podobné akce plně pod kontrolou.

Smutné, že v den 75.výročí veřejnoprávní ČT vysílala od 20:00 na ČT „Skořápky“ a na ČT2 Cimrmanovo „České nebe“ – jak symbolické o našem vztahu k morálním hodnotám a hrdinům…

Nejlepší film o čs. pilotech RAF „Hřbitov pro cizince“ má být přístupný v iVysílání ČT trvale (je z produkce ČT). Dvakrát jsem ho dokázal po stížnostech „zpřístupnit“. Naposledy byl přístupný do 18.5.2020. Dnes se objevuje hláška: „Pořad bude možné přehrát 30. 8. 2020 17:45.“. ČT tak „milostivě“ umožní veřejnosti opět shlédnout tento film v neděli 30.srpna na ČT 1 od 16:25 hod., jak jinak… V hlavních vysílacích časech kvalitní pořady prostor většinou nedostávají, zvláště týkající se našich západních hrdinů. Prostor dostane zřejmě nějaká, „ideologicky nezávadná“, západní kovbojka, nebo další z mnoha pokleslých zábavných pořadů…  Zde můžete skvělý film z roku 1990 shlédnout - Hřbitov pro cizince - na památku čs. pilotů RAF se stále aktuálními výzvami, abychom nezapomínali!

* * *

Generál letectva Alexander Hess se narodil před 120 lety

Dne 4.5.2018 uplynulo 120 let od narození významné osobnosti české a československé historie, od narození pana generála Alexandra Hesse. Jeho osobnost je obecněji známa především tím, že se stal prvním čs. velitelem slavné 310. čs. stíhací squadrony RAF v Bitvě o Británii, které se i sám aktivně zúčastnil. Ale jeho životní osudy vojáka-letce a na sklonku života i politika byly mnohem pestřejší a plné paradoxů.

Alexand Hess podpis HitlerBojoval v první i druhé světové válce. Ač suchozemec, létal na vodních letounech na moři. Ač neherec, hrál ve filmu v hlavní roli. Ač neliterát, vydal ještě za války první vzpomínkovou knížku o bojích našich letců v Bitvě o Británii. Ironií osudu, ačkoliv byl proslulý svým vlastenectvím, patřil k několika málo Čechoslovákům, které vyznamenal Adolf Hitler. Byl hrubě zklamán Francií a Velkou Británií za Mnichov 1938, a přesto v jejich barvách a v jejich letadlech bojoval proti německým útočníkům. Ač jeden z nejzasloužilejších bojovníků za Československo, po Únoru 1948 zmizelo jeho jméno ze všech učebnic a memoárů a nikdo v Česku o něm nesměl nahlas hovořit. …

… Konec kariéry u čs. vojenského letectva, které sám osobně dosti proslavil, mu přinesl přípis MNO již 26. února 1948, ve kterém byl „pro svůj reakční a lidově demokratickému zřízení nepřátelský postoj“ postaven mimo službu. Tento dokument MNO hl. štáb letectva čj.1064 Taj.let. – 48, zachovaný v okresním archívu v Berouně, je zajímavý tím, že datum 26. 2. 1948 je na originální listině napsáno jiným strojem, tedy dodatečně. Vybízí tedy k dosti opodstatněné spekulaci, že tyto rozkazy pro mnoho komunistům nepohodlných důstojníků byly bez data předem připraveny ještě před únorovým převratem. Plukovník Hess tak patřil k prvním 27 generálům a 813 důstojníkům, kteří byli odstraněni z armády v první z celkem čtyř poúnorových vln čistek ve velitelském sboru čs. armády.

* * *

Výstavní panel na zámku v Králově Dvoře u Berouna: jasně a čitelně je vidět datum 26.2.1948, které na něm bylo dopsáno na jiném psacím stroji. Div. Gen. Alois Vicherek tak vykonal roli mouřenína, aby potom byl komunisty také odstraněn z armády. J.Š.

* * *

Velmi výrazně se do povědomí veřejnosti první republiky „Saša“ Hess dostal jako vedoucí československých leteckých družstev, které velice úspěšně soutěžily na olympiádě v Berlíně v roce 1936 a zejména na prestižních mezinárodních leteckých závodech v Curychu v roce 1937. V Berlíně naši letci pod jeho vedením získali čtyři ze šesti udělovaných medailí a „vyfoukli“ tak vítězství v národech sebevědomým Němcům. Mimořádně se projevil jako vedoucí čs. výpravy, jako čs. zástupce v mezinárodní jurry, jako mezinárodní rozhodčí a letecký komisař (a mimo jiné i pilot doprovodného letounu – těžkého bombardéru Avia Fokker F-IX) v posledním velkém předválečném sportovním klání letců celé Evropy v roce 1937 v Curychu. Tam se zásadní měrou podílel na skutečně fenomenálním úspěchu čs. barev, který dodnes nebyl v oblasti leteckých sportů jeho následovníky u nás překonán. … Ale také mu létání vzalo jeho mladšího bratra, který šel v jeho leteckých stopách a který bohužel na počátku 30. let jako učitel létání smrtelně havaroval….

Celý článek Ivo Pujmana ze 12.5.2018

* * *

Dnes se měla uskutečnit slavnostní vernisáž výstavy o veliteli 310.stíhací perutě RAF Alexandru Hessovi

… Zakoupil jsem si knihu autorů Marcela Kareše a Jiřího Rajlicha CURYCH 1937 o účasti československých letců na IV. mezinárodním leteckém mítinku v Curychu v roce 1937. Zúčastnil se ho i Alexandr Hess. Byl vedoucí čs. výpravy, pilotem doprovodného těžkého třímotorového bombardéru AVIA-Fokker F9, zároveň byl nahlášen Českým Aeroklubem jako rozhodčí za ČSR a komisař. Byl i členem mezinárodní jury.

Objemnou knihu jsem ještě nečetl, jen prolistoval. Mezi životopisy pilotů není jeho jméno uvedeno (zřejmě jsou uvedeny jen životopisy soutěžících pilotů). Očekával jsem zmínku o něm jako vedoucího čs. výpravy v úvodu ke knize. Jeho jméno jsem tam nezahlédl. Jistě je uvedeno někde jinde, včetně jeho fotografie. Bylo by nepředstavitelné, aby se v knize (vyšla v roce 2017), jeho jméno vůbec nevyskytovalo. Obdivuhodný životopis velitele 310.stíhací perutě RAF přiložím k tomu článku po jeho obdržení. …

* * *

Bratr Alexandra Hesse letadlo u hradu Zebrak Tocnik 1934Bratr generála letectva Alexandra Hesse Otto Hess zahynul na Moravě poblíž Prostějova v roce 1934.

Země, která nectí hrdiny, je nebude mít, až je zase bude potřebovat. Zemi chybí potřební hrdinové jako vzory morálky, odvahy a statečnosti. Nedivme se, že dnešní mládež považuje za „hrdiny“ figury z komiksů a počítačových her, kteří se skutečnými mnoho společného nemají. Když se jí zeptáte na význam slova vlastenec, neví, nebo vyprávějí něco o vlasech…

 

Jan Šinágl, 19.8.2020

* * *

ČT vzpomněla 75.výročí návratu čs. Pilotů RAF domů, ale už neřekla proč tak pozdě?!

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 2.00 (2 Votes)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)