Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 25.09.2020 15:54
  V Rusku komunisté nejsou u moci, ale jejich manýry jsou ...

  Read more...

   
 • 25.09.2020 15:50
  Kdo má na vlivných úřadech a soudech stále svoje lidi?

  Read more...

   
 • 25.09.2020 15:48
  Vláda ve středu opět vydala z minuty na minutu (pardon ze dne ...

  Read more...

   
 • 23.09.2020 19:23
  Kristine verlor ein Jahr ihres Lebens in der Hoffnung, in der ...

  Read more...

   
 • 23.09.2020 19:20
  Kristine a perdu un an de sa vie dans l'espoir de travailler ...

  Read more...

   
 • 23.09.2020 19:20
  Kristine lost a year of her life hoping to work at the embassy ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

ON_IMG_100_plakatV těchto dnech slaví oddíl kopané Spartak Žebrák 100. výročí od svého založení. Žebráckému rodáku Oldřichu Nejedlému byly tehdy 3 roky. Věřím, že příznivce kopané, žebráckéON_Sparta_a_Spartak rodáky a sportovce a nejen je, toto dokumentačně bohaté zpravodajství zaujme a osloví. Jeho součástí je i vzpomínka na další slavné žebrácké občany z rodu Volmanů Otakara a Josefa. Otakar Volman se velmi zasloužil o královské město Žebrák, jeho bratr Josef Volman zase o žebráckou kopanou. Komunismu se továrník Josef Volman nedožil, nemusel tak být svědkem postupného úpadku své světoznámé továrny na obráběcí stroje. Dnes už existuje jen na fotografiích a v paměti stále mnoha žijících zaměstnanců. Otakar Volman toho ušetřen nebyl, žil až do roku 1964…

ZDE je krátký zvukový záznam ze zahájení výstavy 100 let kopané v Žebráku dne 26.září 2012 v Kulturním domě (je otevřena ještě zítra od 13:00 do 17:00 hodin). Na místě je třeba poděkovat panuON_Mic_1935 Zdeňkovi Filipovi, který tuto výstavu připravoval v podstatě sám už od února tohoto roku. Velkou pozornost budil míč se kterým se hrálo finále MS v roce 1934 v Itálii s podpisy hráčů, byť už těžko čitelnými. Jeden z mála podpisů Oldřicha Nejedlého při 50.výrocí v kronice Spartaku. Takto vypadaly kopačky a dokument o přestupu Oldřicha Nejedlého do Rakovníku 1.8.1929.

Poděkovat je třeba opět panu Zdeňkovi Filipovi a panu Karlu Kadlecovi za zhotovení vzpomínkové brožurky 100 let kopané v Žebráku.

ZDE je odkaz na bohatou fotogalerii s 87 fotografiemi z výstavy a přátelského zápasu prvního družstva Spartaku s internacionály Sparty Praha (zvítězili po hezkém zápase 5:3, nastoupil i slavný Tomáš Skuhravý).

ON_Mic_rukaPotěšilo mne, že pořadatelé použili na výstavě i můj článek o panu Václavu Samešovi, který je nesmazatelně spojen se žebráckým sportem, zejména kopanou a který působil dlouhá léta jako hlasatel na hřišti Spartaku a dopisovatel sportovních rubrik pro regionální a i celostátní média. Jen několik dnů mu chybělo, aby se dožil oslav. Byl o 10 let mladší než Oldřich Nejedlý. Teď už si mají opět společně o čem vyprávět…

Jak v Žebráku stále říkáme Olda Nejedlý, byl vášnivý houbář, často jsem ho potkával jako malý kluk. Vždy se usmíval, našel si čas na pár slov, nikdy jsem ho nezažil rozčileného. Předseda oddílu Emil Lehocký, mi včera vyprávěl úsměvnou příhodu o Oldovi, kdy jako pěstitel králíků chodil na vylepšenou pro trocha kukuřice na pole, přitom stačilo říci a měl by jí doma obratem plný valník. Takový „kukuřiční pytlák“, což jen dokresluje další rys jeho bezvadného charakteru.  Za přečtení stojí krátké ukázky z textu a dokumentu o Oldovi Nejedlé z výstavy:

Tvrdá škola života

Lanaření

Střelec

Poprvé ve Spartě

Finále MS v Itálii

U oslav byla i ČT, která natočila reportáž z výstavy, ze zápasu a krátký rozhovor s manželkou Oldřicha Nejedlého paní Kamilou Nejedlou a s kpt. Spartaku Laďou Kebrlem . Je jí už 92 let. Včera v hlavních večerních Událostech na ČT byla krátká reportáž právě se vzpomínkou paní Kamily na jejího Oldřicha. Delší reportáž by měla být vysílána ve čtvrtek 4.října 2012 od 16:00 hod. na regionální televizi.

Přejme žebráckému fotbalu a všem sportovcům vše nejlepší do budoucnosti. Lehké to nebude, ale jistě to zvládnou tak jako všechny potíže v minulosti, které jim osud postavil do cesty…

 

Jan Šinágl, 29.9.2012

 

ZDE záznam ČT od 23:58 minuty ze dne 4.10.2012.

 

ON_Avers_100ON_Nejedly_a_detiON_Revers_100

ON_Nejedly_Frybert_1955

 

 

 

 

 

 

 

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)