Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Kalendář událostí

čt srp 13 @08:30 -
OS Trutnov Pavel Wonka

Nejnovější komentáře

 • 14.07.2020 11:59
  Právo a spravedlnost - demokratický řád lidských práv a svobod ...

  Read more...

   
 • 12.07.2020 09:16
  Můžeme mluvit o pravdě či o pravdách jak dlouho chceme. Děláme ...

  Read more...

   
 • 10.07.2020 09:30
  Je to stále stejné. Komunistická strana jde svým směrem svými ...

  Read more...

   
 • 08.07.2020 12:13
  Je to stále stejný nezpůsob jednání komunistů, vůči jinými ...

  Read more...

   
 • 07.07.2020 22:32
  Někteří naši poslanci nesnáší svobodu projevu. Skončí jako ...

  Read more...

   
 • 07.07.2020 21:57
  Kritik Kadyrova zastřelen ve Vídni. Tento stát všechno prohraje ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

KD_Zebrak_sal_180313Zastupitelstvo města Žebráku zvažuje možnost prodeje pozemku pro postavení zařízení na zpracování biologického odpadu a výrobu organického hnojiva. Věc byla projednávána na zasedání zastupitelstva města dne 18.března 2013 v Kulturním domě. Zúčastnili se jí i dva zástupci firmy pánové Ing. Vladimír Vávra a Dušan Voráček, kteří prezentovali svůj podnikatelský zájem. Na jimi předloženém tiskovém materiálu pouze pro přítomné občany byla uvedena jiná firma, než která žádala o projekt, místo EB Park Invest s.r.o., EB Park West a.s. Oba pánové se nepředstavili. Až po dotazu občana, byli představeni starostou Mgr. Danielem Havlíkem. Celá prezentace proběhla nestandardně bez pomoci PC, pouze ústně, což by v dnešní době mělo být samozřejmostí.  Po následných dotazech občanů, především nově založeného občanského sdružení STROUPINSKÁ LÍPA, nebylo snad jediného přítomného v sále, kterého by jeho presentace přesvědčila. Zasedání trvalo takřka 90 minut a bylo věnováno hlavně tomuto tématu.

Veřejnost překvapilo, že jednání bylo svoláno za účelem projednání projektu, ale starostou bylo oznámeno, že už zastupitelé věc projednali a jsou o ni informováni. Proto byly textové podklady nabídnuty pouze přítomné veřejnosti.

KD_Zebrak_Vavra_a_Voracek_180313Z internetu jsou dostupné informace, kdy je pan Dušan Voráček napojen na celou řadu firem. Na můj přímý dotaz a ukázání dokumentu reagoval slovy „špatně počítáte“ a nebyl schopen říci v kolika přesně. Na můj další přímý dotaz o neexistenci žádné účetní uzávěrky jeho společností už nereagoval. Stačí jmenovat jen to, že vedlejším produktem zpracování by bylo asi 10.000 tun destilované vody za rok, kterou by rádi prodali, jinak ji vypustí buď do země, nebo do kanalizace, případně potoka či rybníka. Nevěděli, že destilovaná voda je nebezpečná vázáním minerálií a ohrožovala by tedy nejen ryby, ale i pitnou vodu. Jednoduchým výpočtem dojdeme k denní produkci cca 27 krychlových metrů destilované vody, tedy v podstatě nebezpečného odpadu. Podobných závažných argumentů proti postavení zařízení zaznělo v diskusi více. Město Žebrák by tak mělo „prospěch“ v podstatě pouze z prodeje pozemku.

Na můj dotaz ohledně ceny pozemku odhadl starosta jeho cenu na 15-20 milionů Kč. Mimochodem je zajímavé, že o ceně zařízení nebyla v podkladech ani zmínka? Navíc pan Vávra prohlásil, že na EU dotace nedosáhnou, což jen prohloubilo nedůvěru k projektu i panu Vávrovi a panu Voráčkovi.

Potíže Města a Městského úřadu se vyskytly v dnes již prokázaném mnohonásobném pochybení při úpravě Stroupinského potoka, kde byly porušeny platné zákony, předpisy a nařízení. Správa ChKO Křivoklátska prohlásilo původní rozhodnutí obce ke kácení za nicotné, tedy bez právních účinků. Druhé rozhodnutí o kácení bylo zase zrušeno. Bohužel nikdo už zbytečně pokácené stromy, zničenou flóru, faunu a vzhled krajiny, nevrátí. Někdo však za vzniklou situaci musí nést odpovědnost.

Věříme, že zastupitelstvo obce po takovéto nedůvěryhodné presentaci firmy a jejího projektu, neumožní vybudování tohoto zařízení na území města Žebráku a bude si více vážit životního prostředí ve svém městě než krátkodobého zisku.

Vedení města doporučuji, aby si zkontrolovalo místní rozhlas, který opakovaně v některých částech města vůbec nefungoval.

 

Jan Šinágl, 19.3.2013

člen o.s. STROUPINSKÁ LÍPA

 

P.S.

Ještě se sluší dodat, že firma nemá potřebnou licenci na zpracování tohoto druhu odpadu a že i přes tyto skutečnosti starosta doporučuje přijmout nabídku představitelů firmy k návštěvě tohoto zařízení v Rakousku na náklady firmy. Pasivita zastupitelů byla zarážející. J.Š.

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Share

Komentáře   

+1 #3 Milan Holý 2013-03-29 18:11
Ani dobrou věc se nesmí dělat blbě!!! A tohle byl hodně špatný článek. Člověk by neměl být fanatikem a počítat - vcelku jednoduchou bilanci. Ta destilovaná voda jako nebezpečný odpad mě skutečně pobavila. Ona destilovaná voda skutečně více rozpouští minerály, ale nemůžeme přece ji brát jako nebezpečný odpad. Deštové srážky ( DESTILOVANÁ VODA) v průměru v okolí Žebráku činí 600mm ročně, tzn. 600 litrů destilované vody na metr čtvereční ročně, to je 600 000tun destilované vody na km2 , tj, cca 1600tun destilované vody denně. Bude-li ta firma mít pozemek jen 1000m2, tak ze srážek bude denně vypouštět v průměru cca 1,5tuny destilované vody jen z vlastní plochy! To napadené množství destilované vody z výroby je sice desetkrát větší, ale při ceně dotčeného pozemku 15-20 milionů Kč to odhaduji na pozemek továrny cca 20tis. m2 a to už je ta dešťová destilka ve značné převaze 40 tun denně proti dvaceti tunám "odpadu" . Určitě město neprodává celý pozemek města Žebrák - to má totiž 8,5km2 , takže to město "produkuje" průměrně 14 tis. tun destilované vody denně, na 2000 obyvatel tj. 7tun na obyvatele. To je proti tomu ta fabrika jen plivanec - toho nejčistšího odpadu. Asi by tam měli zakázat déšť, jako zdroj nebezpečného odpadu. Pokud se vezmou znečištění solemi z praní a myček, které fakticky žádná čistírna nezachytí ( leda by odpadní vodu destilovala, pár procent nějaké mikroorganismy v kalu) , tak by měli ještě tu destilku kupovat na ředění vlastních sraček za čistírnou ...aby lidi nesypali destkrát víc prášku, nemyli prázdné myčky nebo neoplachovali jarem pod tekoucí vodou, aby se nevozilo z ciziny co můžeme dělat a pěstovat doma, o to by se měli ochránci starat. Ale i zelení jsou globálizačně směrováni - všechno přece můžeme dělat jinde a tím chránit NAŠI přírodu, že se to musí dovézt náklaďákem, že se to jinde taky musí vyrobit...chrán it se musí PŘÍRODA bez přívlastků, takže omezit konzumní společnost je jediná cesta, ale za to by zeleným nikdo nedával dary !
-3 #2 Colas Breugnon 2013-03-22 08:14
Podobně jako u zneužití fotovoltaiky jedná se zde o další seriózně se tvářící zločin. Lidé v blízkosti tohoto jistě slušně vydělávajícího zařízení můžou díky nešetrnosti k životnímu prostředí přijít o zdroj pitné vody a pak nezbyde než si vodu začít draze kupovat.
+3 #1 Milan Janca 2013-03-21 14:19
Pane Sinagl, vedeni mesta Zebraku byste mel doporucit uplne odstraneni "mistniho rozhlasu", nebot takova zhovadilost dnes uz nikde ve svobodnem svete neexistuje.Mist ni rozhlas byl domenou fasistu a komunistu.
S pratelskym pozdravem Milan Janca, Mnichov, Nemecko

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)