Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 22.07.2024 08:14
  Ve volbách do europarlamentu ale v poměru 12:9 uspěli ...

  Read more...

   
 • 16.07.2024 05:37
  Co jsou konspirace? Referáty soudců, usnesení, které vyloží věc ...

  Read more...

   
 • 14.07.2024 17:09
  Karma vzkazuje poškozeným: Není třeba se mstít. Jen se posaďte ...

  Read more...

   
 • 14.07.2024 09:31
  Honzo, k Tvému článku "Všesokolské slety......" nesouhlasím s ...

  Read more...

   
 • 14.07.2024 09:26
  Bravo Barboře - presentovala naši zemi lépe, než všichni ...

  Read more...

   
 • 01.07.2024 10:19
  Chirurgický nůž na Sudety Na našem severu, v Sudetech, ale ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

FKS SLK UNG panel 100414Aneb: „Kdo se dělá zeleným, toho sežerou kozy.“FKS SLK UNG sal 100414

Fórum Karla Schwarzenberga uspořádalo debatu na téma "Výsledky slovenských prezidentských a maďarských parlamentních voleb a jejich vliv na dění ve střední Evropě", dne 10.dubna 2014 v 18:00 hodin v Mramorovém sále pražské Lucerny. Moderoval Štefan Hríb, jeden z nejlepších moderátorů co znám (LN, RFE, Týždeň). Kromě Karla Schwarzenberga diskutovali bývalý velvyslanec Slovenska v USA Martin Bútora, bývalý ministr školství SR Laszlo Szigeti (SMK), hungarista z FSV UK Petr Balla, Tomáš Němeček (Respekt, LN, HN, SME) a novinář Radoslav Baťo, který vedl volební kampaň slovenského prezidenta Andreje Kisky. Zvukový záznam celé, téměř dvouhodinové debaty mohu vřele doporučit. Zazněly skvělé postřehy a komentáře nejen od Karla Schwarzenberga, ale především od Laszla Szigetiho. Můj více jak dvouminutový vstup od 1:17:30 hod. v závěrečné debatě s veřejností jistě vyjádřil i mínění mnoha občanů.

Byl viděn jasný rozdíl v kvalitě příspěvků exulanta Karla Schwarzenberga (ocenil jsem v mém příspěvku), dané jeho životními zkušenostmi, mnohem větší věcnosti a jasností myšlení slovenských účastníků debaty a poněkud košatějším a méně věcným myšlením Tomáše Němečka, jehož články jinak oceňuji. Osobně jsem nejvíce ocenil argumentaci Laszla Szigetiho, jasností myšlenek a precizností formy jejich věcného vyjádření. To se v našem „ukecaném“ mediálním světě o ničem vidí a slyší málokdy. Štefan Hrib udržel debatu na vysoké úrovni a potvrdil svoji skvělou pověst. Zvukový záznam jsem si pořídil – je o cca dvě minuty delší.

Karel Schwarzenberg připomněl, že fašismus byl v Itálii 7 let, v Německu 12 let a u nás vládl totalitní systém 50 let, tak se nemůžeme stavu země a chování většiny jeho obyvatelstva tolik divit. Svobodné prostředí formuje člověka a jednostranné deformuje (viz příklad chlapce, který žil roky s vlky a uměl jen výt a škrábat na dveře). Na nenormální jsme si za totality zvykli jako na normální a normální považujeme v demokracii stále za nenormální. Připomněl i nedostatek kvalitních politiků, kteří jsou vždy obrazem prostředí, kde vyrůstali. Proto např. Konrád Adenauer tolik pomohl poválečnému Německu – díky tomu, že vyrostl ještě za Výmarské republice.

Na závěr citoval výstižné německé přísloví jako ušité na nás: „Kdo se dělá zelený, toho sežerou kozy.“

 

Jan Šinágl, 14.4.2014

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.00 (4 Votes)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)