Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 16.07.2024 05:37
  Co jsou konspirace? Referáty soudců, usnesení, které vyloží věc ...

  Read more...

   
 • 14.07.2024 17:09
  Karma vzkazuje poškozeným: Není třeba se mstít. Jen se posaďte ...

  Read more...

   
 • 14.07.2024 09:31
  Honzo, k Tvému článku "Všesokolské slety......" nesouhlasím s ...

  Read more...

   
 • 14.07.2024 09:26
  Bravo Barboře - presentovala naši zemi lépe, než všichni ...

  Read more...

   
 • 01.07.2024 10:19
  Chirurgický nůž na Sudety Na našem severu, v Sudetech, ale ...

  Read more...

   
 • 29.06.2024 13:14
  ČLK Seminář info: Moje vystoupení se obešlo s prezentací sotva ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Celých 60 let u nás platil za zločince a kolaboranta - Jan Ámos Komenský: „Nebuďme prosím tak leníví, abychom po jiných vždy hleděli, a za jinými zdaleka se plaziti chtěli. Nechť nás také v něčem jiní před sebou vidí.“

„Odsoudili jste mne za podivnou vinu. Podle zpráv mých obhájců rozsudek říká toto: J. A. Baťa se odsuzuje, že se veřejně neprohlásil stoupencem zahraniční vlády za války. Kdo z vás, vážení soudcové z povolání i z lidu, se za války veřejně prohlásil za stoupence zahraniční vlády? Ti z Vás, kdož jste žili ve vlasti, v protektorátě, máte za to, že to po Vás nikdo ani chtít nemohl. Můžete namítnout, že já jsem v protektorátě nežil… Avšak právě jako vy, měl jsem ve vlasti desítky příbuzných, tucty osobních přátel a na padesát tisíc spolubojovníků…“

Úvahy o výchově člověka, o dopravě a významu vzdělání. Nedivme se, že takovýto velikán tolik vadil komunistům. Už v roce 1932 zavedla firma Baťa 5-denní pracovní týden s osmihodinovou pracovní dobou, kde všechnu těžkou práci převzaly stroje. Čestný doktorát mu 26. března 1938 udělilo Vysoké učení technické. Byl mu odebrán po květnu 1947. Teprve až v roce 2007 soud definitivně uznal Jana Antonína Baťu nevinným a rehabilitoval ho (firma Baťa patřila k největším přispěvatelům odboje Čechů a Slováků během druhé světové války).

 

Za svého života vedl soudní spor s ostatními členy rodiny o vlastnictví společnosti Baťa (tedy jejích zahraničních poboček, protože Baťovy závody v Československu byly v roce 1945 znárodněny). V tomto sporu nebyl úspěšný; majetek připadl neprávem Tomáši Janu Baťovi (synovi Tomáše Bati). Jan Antonín Baťa se uchýlil do Jižní Ameriky, založil řadu nových obuvních a jiných společností. Zakládal a rozvíjel nová města podle vzoru Zlína (Batatuba, Indiana SP, Mariapolis, Bataguassu nebo Batayporã). V roce 1957 byl navržen na Nobelovu cenu za mír. Zemřel roku 1965 v Brazílii. V rodinném archívu po něm zůstává na čtyřicet svazků hospodářských studií, úvah, cestopisů, románů a poezie.

Jan Antonín Baťa ve svém dopise z Brazílie. Věřte sobě a věřte práci. Jděte za prací bezohledně.

* * *

Jan Antonín Baťa - O budování státu pro 40 miliónů

Projev z roku 1936 o tom, jak nejlépe čelit krizi

* * *

Projev Jana Antonína Bati 1. Máj 1936

Nová, osvícená pracovní demokracie

* * *

Projev Jana Antonína Bati na školské konferenci 1936

* * *

Hesla firmy Baťa: V nadšení odvaha, v odvaze síla - Odvaha, vytrvalost, vynalézavost, spolupráce, blahobyt, účast na zisku, vysoké mzdy, závodění v práci, důvěra.

 

Jan Šinágl, 13.4.2014

Plýtvání miliardami i talenty

 * * *

„Nebuďme prosím tak leníví, abychom po jiných vždy hleděli, a za jinými zdaleka se plaziti chtěli.

Nechť nás také v nečem jiní před sebou vidí.“

 

Jan Ámos Komenský

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (8 Votes)
Share

Komentáře   

-1 #1 Jaroslav Mencl 2014-04-17 18:42
Význam této naší osobnosti je nepominutelný. O to více co víme o J.A.Baťovi o to více si můžeme udělat obraz jakoby prezident Beneše. Vlastizrádce, dvojnásobný agent-Francie-S SSR,rozkradač zbírky Čechoameričanů pro vyzbrojení zahraničních vojáků,egoista, který nesnesl aby tady v ČSR byl někdo nad ním.
A také je třeba zmínit dalšího borce- Tomáše Baťu-juniora. Zradil svého strýce, podvodně získal akcie evropských firem, pomlouval J.A.Baťu v USA. Po roce 89 ho tady pravdoláskaři vítali s poctami. Jak je vidět, zrádci to u nás měli vždycky dobré (Fučík, Horáková, Chovanec) Plíšek

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)