Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

  • 19.04.2024 18:09
    Ve Zlínském kraji dnes chybí 3000 míst pro přestárlé lidi.

    Read more...

     
  • 19.04.2024 16:56
    Spione und Saboteure – Wladimir Putin zeigt, dass er in seinem ...

    Read more...

     
  • 18.04.2024 14:44
    Ministerstvo zahraničí daruje Ukrajině pět aut. Jedno pancéřované ...

    Read more...

     
  • 18.04.2024 10:42
    Soukromý vlastník zcizil veškerý svůj majetek. Justice je bez ...

    Read more...

     
  • 18.04.2024 08:11
    Včera mi jeden pán v Praze, sledující mé zpravodajství ...

    Read more...

     
  • 17.04.2024 19:23
    Zdravím Vás pane Šinágle, něco se děje. Ministr Blažek podal ...

    Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Reagan_1"Zlo je bezbranné, když dobří lidé nemají strach" - "V každém z nás je něco krásného a žádný jednotlivec ani skupina nemá právo vnucovat lidem svou vůli a rozhodovat o tom co je pro ně  dobré. O tom si informovaní lidé rozhodnou sami." Ronald Reagan

TOČILI TOČILI OBČANŮM NIC NEPUSTILI

Někdo žije čtyřicet let a už nemá co říct, jiný by tu mohl být čtyřista let a stále by mu lidé  rádi naslouchali kdyby žil. Tím  starým mužem myslel  tehdy pan Werich spisovatele a dramatika pana Bernarda Shaw, který měl  až do konce svého dlouhého života vždy co lidem zajímavého sdělit.

Mezi podobné patřil i muž, který by se dne osmého února  2011 dožil sta let. Pan president Ronald Reagan. Demokrat myslí i srdcem, realista  nadšenec,  pro myšlenku svobody, jehož názory naštěstí v několika knihách zaznamenané mohou být aplikovány po celém světě. Stále.

Několik velkých kamer snímalo přeplněný sál českého senátu, kde hovořili o něm, kteří jej znali, jiní o jeho demokracii, kterou dovedl oslovit a nadchnout své občany a ti jej za to milovali po obě volební období. V neposlední řadě jsme slyšeli vzpomínky na Ronalda Reagana od nového amerického velvyslance  v České republice pana Eisena, zpočátku také v českém jazyce.

President Reagan získal ostruhy k boji proti hollywoodským komunistickým odborům právě tam. Říkával: "Zlo je bezbranné, když dobří lidé nemají strach". Ronald Reagan nebyl žádný herec "béčkař", jak namlouval komunistický tisk. Natočil přes padesát filmů a už v roce 1945 o něm napsal Gallupův ústav, že v popularitě na veřejnosti se řadí hned za Laurence Oliviera.  V té době podepsal s firmou  Warner Brothers smlouvu na milion dolarů.

Komunistická  strana působila  v Hollywoodu již od pětatřicátého roku, což byl požadavek komunistické strany Spojených států v New Yorku, která vydala směrnici zmocnit se hollywoodských odborů, aby strana mohla ovlivňovat jaké  filmy se budou točit. Proto členové strany měli získat vedoucí místa v intelektuálních skupinách režisérů, dramaturgů, herců. Samozřejmě tito straníci dostávali štědrou podporu od komunistického centra. Byly to dlouhé slovní souboje, protože někteří z herců i hudebníků tehdy věřili, že Sovětský Svaz je demokratičtější nežli Spojené Státy!  Reagan se v odborech přesvědčoval, že komunisté nejsou levice, ale "východ"  jak se tehdy říkalo, protože v době jeho prvního manželství rodinu po určitou dobu v noci hlídal se zbraní v ruce. Jedna skupina na něj měla připravený náboj s vyrytým jménem. Kulka pro Reagana. FBI zachytila přípravu  jiného atentátu těsně před použitím.

Když  se později stal R. Reagan presidentem Svazu filmových herců říkal: "Nejde tolik o komunistickou myšlenku jako o způsob a taktiku, kterou  komunisté používají". Setkával se s podvody, falešnými sliby, podrazy, přepady, násilím, pohrůžkami, neseriózností, se skupinami, které sloužily jako krycí komunistům. Žádal, aby se bitva sváděla v mezích demokratických principů. Ale u komunistů jakmile docházejí argumenty, demokracie přestává fungovat.

Reagan bral komunismus po celý život jako velkou výzvu a byl přesvědčen a říkal, že se mu daří pouze v tajnosti, hrozbách a klamu. I velcí herci, hvězdy později ze strany vystupovali z důvodů, že byli oklamáni, zneužiti a obelháni. Tyto lidi měl Reagan ve velké úctě, protože se dokázali veřejně odhalit a přejít na jinou stranu. Věděl jaké trápení i strach takový krok provází.

Regan prosazoval myšlenku, že proti komunismu je nutno bojovat tak jako proti nacismu, proti Hitlerově totalitě. Říkal: "V každém z nás je něco krásného a žádný jednotlivec ani skupina nemá právo vnucovat lidem svou vůli a rozhodovat o tom co je pro ně  dobré. O tom si informovaní lidé rozhodnou sami." Byl přesvědčen, že Amerika musí čelit další hrozbě totality vždy čelem a přímo. A také tak činil. O strachu byl přesvědčen, že jej komunisté používají jako mocnou zbraň.

Ke konci konference byl promítnut čtyřminutový projev pana presidenta Reagana před berlínskou zdí, kde pronesl památnou větu: "Pane Gorbačove zbořte tu zeď". A ten jásot který nastal. Bylo to i pro nás v sále dojemné.

Jakoby byl mezi námi se svým úsměvem, klidnou dikcí a učil nás demokracii i dnes. Kdo by jej neměl rád. Jenom komunisté. Kamery české televize odešly v půlce konference a obrazovky kanálů to zaznamenaly jen na pár vteřin. Ano bylo to jako v Česku obvykle. Mezi čtyřmi stěnami v přeplněném sále dvě hodiny demokracie. Pro veřejnost ani ty ne.

 

Z knihy Petera Schweizera - "Reaganova válka" - vybral a slovem doprovodil  K.Mrzílek, 10.2.2011


Vydalo nakladatelství IDEÁL v roce 2007

 

P.S.

Nemám čas si všechny údaje ověřit, ale tato presentace o americjých presidentech vás jistě zaujme! Nezávislé zpravodajství http://www.webvize.cz/ z konference v Senátu bude přiloženo po zpracování.

Fotografie níže pochází z domku Jiřího Lavičky z Plzně, který už po léta pečuje o US válečné veterány navštěvující plzeňské Slavnosti Svobody. Plakát dovezený z Ameriky zdobí schodiště jeho domku už hodně přes dvacet let. Loni zaujal i nejstaršího účastníka Slavností Svobody veterána Steve Masona - 93 let !!!. Přemluvil jej do telefonu, aby přijel - na jeho smích, že asi neví kolik mu je let, mu řekl, ze ho to vůbec nezajímá - pouze jeho skvělý zdravotní stav. Řekl mu, že věk není tělesná vada. Výsledkem bylo, ze Steveho i s jeho manželkou vyzvedl 30.dubna 2010 na letišti Ruzyně a převezl  přímo k US-Embassy. Odkud pokračovali na jeepech  až na Staroměstské náměstí. Nádherná fotografie! Steve v mnohých rysech připomíná svým obličejem Ronalda Reagana – v první chvíli jsem si myslel, že se jedná o něho. Docela symbolické. J.Š.

 

 

Steve_Mason_u_presidentu_93_let_kveten_2010

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Share

Komentáře

0 #2 Guest 2011-02-13 09:34
Jde zde o výrok G.B.Shaw, který skvěle doplńuje charakter a osobnost Ronalda Reagana. Pan Mrzílek nehodnotí ani Jana Wericha, ani G.B.Shaw. Proč my Češi hledáme na všem jen to špatné a ne dobré, podstatné a hodnotné? Zřejmě proto, že sami nejsme tím, čím bychom rádi byli. Vykoná-li někdo tisíc dobrých skutků a jeden špatný, má být nutně už odsouzeníhodný? Je pro nás určující pouze tento jeden skutek? Jako bychom uznávali jen ty, kteří jsou dokonalí a nedopouštějí se žádných chyb. Žádné takové lidi neznám, vyjma snad Pána Boha. Chyb máme každý sám dost, tak se raději snažme je odstraňovat sami u sebe. Potom budeme mít pochopení a budeme tolerantnější i k chybám druhých.
-1 #1 Guest 2011-02-12 21:08
S Janem Werichem bych byl opatrnější. Zjistěte si kde byl a co tam dělal v roce 1966. Zjistěte si při té příležitosti jak se vyjádřil G.B.Shaw o Kobově SSSR poté, co se vrátil z návštěvy té slavné země kde už včera sežrali to co měli na zítřek. Vybral jste si špatné příklady k úvodu článku o presidentu R.Reaganovi.

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)