Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Citát dne

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Nejnovější komentáře

 • 14.06.2018 00:11
  Tak hlavně, že považujete za nutné psát si do nicku v ...

  Read more...

   
 • 13.06.2018 00:09
  Jendo, máš to dobrý! Vždy se poučím a najdu něco nového.

  Read more...

   
 • 11.06.2018 17:14
  lokaj šinágl cpe práskače babyše všude - to je na ...

  Read more...

   
 • 10.06.2018 17:11
  Pane Šinágl, jako zámečník asi nejste schopen pochopit ...

  Read more...

   
 • 10.06.2018 13:04
  Kde jsou všichni ti demokraté? Proč se tu tak masivně, bez ...

  Read more...

   
 • 10.06.2018 12:48
  Chováš se jako spící agent, ktetý dostal po 30 letech příkaz ...

  Read more...

Strojový překlad


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

babis O cem snim kdyz nespim aversSEN O NEZÁVISLOSTI

„Věřte sobě a věřte práci. Jděte za prací bezohledně.“

Víte, kdo to řekl? Jan Antonín Baťa. Párkrát už jsem ho v knížce vzpomínal. Napsal v roce 1937 vizi o Československu pro 40 milionů lidí. Proč zrovna taková vize? Měl plán, že 40 milionů lidí naše země klidně uživí. A bude z ní evropská velmoc. Koho kdy něco takového napadlo... No, jak vidíte, Baťu to napadlo. Kdo ví, co by se dalo u nás dokázat, kdyby nepřišla válka. Ale měli bychom o něm vědět ještě něco víc. Jeho příběh je skvělý námět na film.

 

Pátý syn otrokovického ševče. Od čtrnácti makal v rodinné firmě jako učeň. Od dvaceti vedl filiálky v Americe a Anglii. Když v roce 1932 převzal po bratrovi Tomášovi už opravdu velkou mezinárodní značku, za sedm let ji zpětinásobil a udělal z ní světové impérium sahající od Japonska přes Indii, Evropu a Afriku až po Spojené státy.

Ze Zlína se stalo kulturní centrum. Jan Antonín dobudoval Baťův kanál, ojedinělou dopravní stavbu své doby, se kterou ve svých plánech počítáme i dnes. Zavedl čtyřicetihodinovou pracovní dobu. Podnikl leteckou obchodní cestu kolem světa (to bylo tenkrát unikum) a založil desítky filiálek. Ale dál.

Po okupaci v roce 1939 se mu podařilo dostat z protektorátu část židovských zaměstnanců, brzy si ale potvrdil, že s nacisty spolupracovat nelze, a odešel do emigrace. V roce 1945 mu Československo znárodnilo domácí podniky, o zahraniční majetek se soudil, a tak se usadil v Brazílii a vybudoval si nové firmy. A nejenom firmy. Založil čtyři města tam, kde byl předtím prales a hory. Byl za to navržený na Nobelovu cenu za mír, ale vzdal se nominace ve prospěch jiného Brazilce, protože své nové zemi byl vděčný. Chystal plán na osídlení Patagonie. Umřel v den, kdy se otevíral kolosální most přes řeku Paraná, který prosadil a projektovali ho jeho inženýři. Dodnes se ten most jmenuje po něm. Napsal čtyřicet studií, cestopisů, románů a knížek poezie. Bláznivý život. Neuvěřitelný život. A víte proč? Koho by tohle všechno napadlo?

No, jenom samostatného a podnikavého člověka, který si věří, má sen a jde za ním. A společně s bráchou říká to, co naši předkové považovali na normální: „Uděláme si to sami.“

Příští rok nás čeká plno slávy. 100 let od roku 1918, kdy vzniklo Československo. Ale opravdové nezávislosti jsme si těch sto let moc neužili, však víte. A teď? Pořád na něco čekáme, jako teď pořád na něco čeká celá Evropská unie. Na další volby tady, tam nebo jinde, na průzkumy veřejného mínění, na to, co udělá Čína nebo Rusko nebo Amerika. Český profesor ekonomie Milan Zelený má ale hezký termín: bod osvobození. To je chvíle, kdy se člověk přestane hrbit, čekat, co udělají ostatní, a začne sám. To je začátek nezávislosti. Nezávislost je osobní věc. Ale z nezávislých lidí pak vyrostou nezávislé rodiny, nezávislé firmy a celá nezávislá země. Hrdá, sebevědomá a úspěšná, která si vládne.

Když se mluví o nezávislosti, samozřejmě každého napadne, jak ji získat a udržet. Nesmíme zapomenout na historii minulého století. Taky jsme chtěli být nezávislí a přišlo hitlerovské Německo a pak Sovětský svaz. Ted ale nezávislost záleží hlavně na nás samotných. Jaká bude v roce 2035 Čína, Rusko nebo Turecko, to je na křišťálovou kouli. Ale jaké bude Česko, to bychom vědět měli. A jakou chceme Evropu, to taky.

Z knihy Andreje Babiše „O čem sním když náhodou nespím“, str. 270.

* * *

Všude, kde se kniha zdarma nabízela zmizela za pár hodin. J.A.Baťa byl jeden z největších českých vlastenců. Teprve až plně uznáme práci a odkaz nevlastních bratrů Tomáše Bati st. a J.A.Bati, včetně napravení nespravedlnosti, které se vůči J.A.Baťovi dopouští česká justice dodnes, budeme se moci považovat za vyspělý, skutečně demokratický stát, hodný těchto skvělých osobností naší země.

Vyspělé země o svých hrdinech a významných osobnostech, které respektoval celý svět, točí filmy, vydávají knihy, zná je mládež na všech stupních škol, má je za vzor. Když se ptám dětí na našich letních táborech kdo byl Emil Zátopek, kdo byla Věra Čáslavská, z šedesátí dětí to ví jen pár jednotlivců, někdy žádný! Když se zeptám kdo byl Adolf Hitler, vědí to všechny! Nedivme se potom, že dětem chybí vzory příkladných osobností a mají základní hodnotový systém značně narušený.

Materiálně jsme rychle „vyspěli“, ale duchovně jsme stále na počátku. Proto si nemálo lidí myslí, že život je hlavně mít, ne být. Práci považují za nutné zlo, místo aby poctivou práci, tvorbu hodnot, chápalo jako základ skutečné spokojenosti a pevného zdraví. To není otázka přednášek a kázání, ale jedině osobního příkladu. Takoví byli bratři Baťové. Proto měli takový úspěch. Proto firmu Baťa museli komunisté zničit. Sociální jistoty a blahobyt slibovaný komunisty, dokázali realizovat, na rozdíl od nesplnitelných, věčných komunistických slibů. Sliby ještě nikdy nic nevyrobily, jen poctivá práce. Kdo pracuje, nemá čas – ani na sliby!     

 

Jan Šinágl, 12.8.2017

* * *

Valašský mrakodrap – impozantních 78 metrů – a o pravdě!

Zapomenutá historie: Jan Antonín Baťa podporoval vyškolení 1000 nových pilotů k obraně Československa v roce 1935!

Využívat prvků systému Baťa v řízení podniků i společnosti je možné

* * *

Letní tábor Praskolesy 2017: potěšte se nádherným videem

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.00 (2 Votes)
Share
Přidat komentář