Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Kalendář událostí

pá čvc 29 @18:00 - 10:00PM
Praha Velvyslanectví Švýcarska: Oslava státního svátku

Nejnovější komentáře

 • 04.07.2022 18:04
  Z Ukrajiny odvlekli rusáci 300 000 dětí. Tolik dětí se u nás ...

  Read more...

   
 • 04.07.2022 17:29
  Vážený pane JUDr. Petře Zemánku, jménem Žateckého vlastivědného ...

  Read more...

   
 • 04.07.2022 17:19
  Sehr geehrter Herr JuDr. Petr Zemanek, im Namen des Saazer ...

  Read more...

   
 • 04.07.2022 07:20
  Zemřel ruský vědec, kterého na Sibiři zadržela tajná služba.

  Read more...

   
 • 02.07.2022 12:37
  Dieses sechsjährige Mädchen wurde von den Russen getötet, als ...

  Read more...

   
 • 02.07.2022 12:33
  Tuto šestiletou holčičku Rusové zabili když spala ve své ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Chadalik RadomirAktualizováno: Také bojoval městem Havlíčkův Brod vyznamenaný plk. Antonín Stachovský proti nacistům a komunistům jako nevyznamenaný plk. Vladimír Chadalík?“

Dopis starostovi města Havlíčkova Brodu Mgr. Janu Teclovi MBA ze dne 31.12.2017

Odpověď starosty Havlíčkova Brodu Mgr. Jana Tecla MBA ze dne 8.1.2018

Odpověď Jana Šinágla starostovi Havlíčkova Brodu Mgr. Janu Teclovi MBA ze dne 9.1.2018

AKTUALIZOVÁNO: Sdělení VÚA (Vojenský ústřední archiv) - 11.9.2017

AKTUALIZOVÁNO: Odpověď ČT - 11.9.2017

AKTUALIZOVÁNO: Odpověď starosty Havlíčkova Brodu - 8.9.2017 

AKTUALIZOVÁNO:  Žádost o informace rukám starosty Havlíčkova Brodu Jana Tecla  - 2.9.2017 

AKTUALIZOVÁNO: Odpověď kanceláře ministra obrany ČR - 31.8.2017 

AKTUALIZOVÁNO: Žádost o informace k rukám ministra obrany ČR Martina Stropnického - 28.8.2017 

AKTUALIZOVÁNO: Žádost o informace k rukám g.ř. ČT Petra Dvořáka - 24.8.2017

Plk. Chadalík své mamince před odchodem do SNP: „Není možné nepodporovat správné!“. Stejně se zachoval 21.8.1968!Zemlicka Josef 1968

Zcela ojedinělý čin příslušníka čs. armády, dodnes neoceněný a široké veřejnosti zamlčovaný. Po roce 1989 mu byla udělena in memoriam hodnost plukovníka a jeho rodině vrácena všechna jeho ocenění a vyznamenání. Jediný důstojník čs. armády, který se aktivně postavil proti zahájené okupaci vojsky Varšavské smlouvy!

Student gymnázia v Havlíčkově Brodě Jiří Tvrdý napsal závěrečnou práci na toto téma – NIKDO Z ARMÁDY NIC NEVÍ, NECHCE VĚDĚT a v žádných dokumentech není ani zmínka…

Město Havlíčkův Brod mu odmítlo udělit čestné občanství, či pojmenovat po něm ulici se zdůvodněním, že spolupracoval s orgány SNV (Sbor nápravné výchovy), jen mu udělilo Pamětní list… O lidech, kteří podepíší „spolupráci“ ve vězení, kdy navíc obsah svazku byl skartován, si můžeme myslet své. Plk. Chadalík si zasluhuje  hluboké uznání, nejen příslušníků armády, ale celé naší společnosti, kdy jako jediný voják v roce 1968 neselhal a konal!

HL Stachovsky Antonin 7 2017Přikládám článek z Havlíčkobrodských listů (7/2017) o Antonínu Stachovském, který městem vyznamenán byl. Na rozkaz čekalo jistě více velitelů a vojáků, ale nikdo z nich nekonal bez rozkazu, pouze pplk. Vladimír Chadalík! Když velitel Stachovský nevydal 21.8.1968 rozkaz ke střelbě, mohl alespoň napsat protestní dopis, nebo se připojit k rezoluci proti okupaci jako důkaz opravdovosti svého postoje?! To by ovšem mohl těžko pokračovat ve své úspěšné vojenské kariéře. Není žádné velké hrdinství nekonat bez rozkazu ke konání, ale konat, jak velí každému statečnému a charakternímu vojáku přísaha vlasti! Skutečnou kvalitu vojáka prokáže boj proti nepříteli i bez rozkazu, kdy velení jasně selže a chová se zbaběle!

Odbojová skupina bratří Mašínů také nečekala na rozkaz a postavila se aktivně zločinnému komunismu, stejně jako jejich otec gen. Josef Mašín nacistům. Toho museli dokonce odzbrojit, aby nevydal svým vojákům rozkaz k boji. Proto bojoval v podzemním odboji ilegálně ve skupině slavných Tří Králů. Pplk. Chadalík skončil ve vězení, zato oceněný Stachovský pokračoval v kariéře v komunistické armádě, zatímco jiní byli zavíráni a vyhozeni z armády! Proto lze právem o jeho „hrdinství“ silně pochybovat. Byl odvolán z funkce bez uvedení konkrétního důvodů a následující rok se vrátil zpět k letectvu?! Dotáhl to až na plukovníka svými „kvalitami“, resp. věrnou službou stranickým orgánům, jinak by neměl žádnou šanci, tím méně v silové složce jakou je armáda! Divil bych se, kdyby nebyl členem KSČ? Tak se těžko chová hrdina, ale mnohem spíše poslušný kariérista, když mohl zůstat v armádě až do roku 1989?! Jeho způsob vyjadřování má daleko k vyjadřování skutečného hrdiny, ale mnohem blíže ke „kecalům a nepoctivcům“, které ho prý „vytáčejí“? Takové „hrdiny“ vyznamenává město Havlíčkův Brod? Každý normální a slušný člověk pochopí lidské pohnutky k možné „kolaboraci“ ve vězení a kolaboraci na svobodě. Hrdinský čin to v žádném případě ani v nejmenším nesnižuje. Víme čeho byli komunisté schopni. Hrdinský čin zůstává vždy hrdinným bez ohledu na minulost či budoucnost! 

Tak degradujeme pojem hrdinství a zacházíme se skutečnými našimi hrdiny. Nedivme se potom, že mládeži chybí vzory a neví co znamená slovo hrdina, resp. má o hrdinech dost mylné představy…

Přispívá k tomu i veřejnoprávní ČT, kdy dokument není v iVysílaní dostupný (měl premiéru 2.11.2009). Neznámí hrdinové - Záhadná mise: Velitel vrtulníkové letky v Havlíčkově Brodě pplk. Vladimír Chadalík odletěl 21. srpna 1968 v ranních hodinách i s vrtulníkem do západního Německa. „Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný. 2.11.2009 na U zvoleného pořadu si můžete přehrát bonusy“

Abych zase napsal ČT! Jednou se vymluví na autorská práva o kterých autoři nic neví – viz Odvrácená strana světa o zločinech Ruské armády v Čečensku, někdy se omluví, poděkuje a pořad zpřístupní. Mělo by tomu tak být i v tomto případě! Komu asi slouží veřejnoprávní ČT?

Plk. Vladimíra Chadalíka (Radomír uvádí SNP?) nezná ani Wikipedia…?!

 

Jan Šinágl, 20.8.2017

* * *

Případ „LETEC“: havlíčkobrodský velitel chystal obranu letiště před okupanty (srpen 1968)

Vyzbrojte vojáky!

Ještě před svým odletem do Německa nařídil pplk. Chadalík kolem druhé hodiny ranní 21.8.1968 vydání samopalů vojákům základní služby. Munice byla napáskována do zásobníků na přistávací ploše letiště byly rozestaveny automobily. Havlíčkobrodské letiště bylo připraveno k obraně, proti obsazení vojsky Varšavské smlouvy.

Odletíme za velitelem?

Dva dny po odletu velitele útvaru plánovali havlíčkobrodští piloti odletět dalšími vrtulníky. I s manželkami. Do zahraničí plánovali vzít i manželku velitele Alenu Chadalíkovou. Letět měly dva vrtulníky Mi-4 a jeden Mi-1. K odletu nikdy nedošlo.

Mlčení

K zániku trestnosti jednání pplk. Chadalíka by došlo v případě, pokud by po svém návratu pravdivě vypovídal o kontaktech s cizími zpravodajskými službami v zahraničí. Státní bezpečnost nasadila do bytu Chadalíkových dlouhodobý odposlech z kterého zjistila podstatné informace, které Chadalík nedokázal vysvětlit.

Trest za úlet i alkoholismus

Podplukovník Chadalík bojoval na straně povstalců ve Slovenském národním povstání. Byl dvojnásobným nositelem medaile „Za statečnost“. Za neoprávněné použití vojenského vrtulníku byl odsouzen k náhradě spotřebovaného paliva ve výši 2.892,60 Kč. Z armády byl propuštěn pro alkoholismus, když byl zadržen za volantem s 2,7 promile alkoholu v krvi.

Za trestný čin neuposlechnutí rozkazu a opilství byl odsouzen ke čtrnácti měsícům odnětí svobody s podmíněným odkladem na dobu dvou let. Státní bezpečnost použila dlouhodobý odposlech v bytě Chadalíka k získání informací o činnosti Chadalíka v zahraničí v srpnu 1968.

Za trestný čin vyzvědačství byl 10.7.1975 odsouzen na tři a půl roku nepodmíněně. I přes odvolání proti rozsudku byl trest 26.8.1975 potvrzen Nejvyšším vojenským soudem ČSSR. V. Chadalík však celý trest neodpykal, po uplynutí jeho poloviny požádal o prominutí zbytku a skutečně byl podmíněně propuštěn 11.11.1976.

* * *

Aktualizováno 27.8.2017:

… Píšu Vám v souvislosti s pojednáním o plk. Chadalíkovi. Ptáte se tam, zda víme o podobném činu. Já ano. Byl jsem na jaře roku 1968 na vojenském cvičení. A to v kasárnách v Přáslavicich, na okraji vojenského prostoru Libavá. Čerstvě jmenovaným velitelem celého pluku byl mladý major, zrovna ukončivší vysokou vojenskou školu v Moskvě. Když se po nedaleké státní silnici blížila kolona CCCP tanků, tak onen major vydal rozkaz a všechny tanky pluku vyjely z garáží, a namířili nabité kanóny na tu CCCP kolonu. A tak tam stály proti sobě dvě kolony tanků. Obránci a okupanti. Několik dnů. Jak to dopadlo s majorem, to nevím.

Josef Sedlák, 24.8.2017

P.S.

Budou mlčet archivy MO, ÚDV, či ÚSTR? J.Š.

* * *

Voják, který 21.srpna 1968 aktivně konal "ve zbrani" – plk. Vladimír Chadalík

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 2.60 (5 Votes)
Share

Komentáře   

+2 #8 Jan Šinagl 2017-08-23 17:57
Proto se o zamlčených hrdinech musí psát, paní Králová. Prosím napište životní příběh o panu Vernerovi, fotografie, dokumenty. Jinak bude zapomenut a budeme si jenom myslet, místo vědět a znát. Rád zveřejním. Děkuji Vám předem.
0 #7 Králová 2017-08-23 12:53
Omlouvám se nejedná se samozřejmě o rok 1998, ale o rok 1968.
+3 #6 Králová 2017-08-23 12:43
Myslím, že pan plk.Chadalík, není jediný, kdo se postavil proti vstupu sovětských vojsk do ČSSR dne 21.8.1998. Měla jsem spolužačku,kdy její tatínek pan Verner udělal totéž. Ten snad dokonce do té doby učil na Vojenské akademii. Co následovalo v dalších měsících nemá cenu psát. To že přišel o práci je více než jasné, mimo jiné ho chtěli odvést (v noci) neznámo kam. To se jim nakonec nepovedlo. Jinak tento pán mimo jiné v roce 1945 přijel se sověty osvobodit republiku. Přesto byl natolik špatný z invaze, že ji po 23 letech od konce války odsoudil. A myslím, že takových lidí v armádě bylo víc, jenom se o nich nemluví.
+2 #5 Jan Šinagl 2017-08-22 16:50
Ano, "hrdinů" jako je "kokino" na tomto webu komentuje více, pro jistotu anonymně. Odvahu podepsat se pod svoji "tvorbu" samozřejmě nemají. Na to jsou příliš zbabělí. Vím o koho se jedná a proč to dělá. Jsou lidé, kteří bez zla nemohou žít a patří daleko spíše do Bohnic než mezi slušné lidi. Mravní odpad společnosti, svoloč, která jiná nebude. Ze své přirozenosti ani nemůže být jiná. Vše má svůj čas. "Pravda vyjde na povrch jako olej nad vodu", říkával Jan Antonín Baťa, náš největší vlastenec.
0 #4 Fr.Zákostelský 2017-08-22 08:16
kokinoj-evident ně viš kulové,nebo maš skryté cíle.Sloužil jsem v té době v Jihlavě jako zaklaďak a mohu ti řic,že nejmeně třetina lampasaku byla v ty dny skvělá,po par tydnech se to bohužel zvrtlo v čistky.Co se tyče autora tohoto webu,-co jsi dokazal v dané svobodě ty?
-1 #3 K. Mrzílek 2017-08-22 00:13
Jak jsem napsal. Stále potvrzuje i značka kokino. Jakoukoliv aktivitu místo, abychom podpořili sami preventivně dusíme.
+1 #2 kokino 2017-08-21 11:38
Krome hrdiny je potreba ukazat i na zbabelce. Napriklad na Sinagla, ktery drzel hubu a krok a zacal si hrat na aktivistu az potom, co to bylo zcela bezpecne. A take na zlocince Andreje Babise, ktery byl clenem zlocinecke organizace KSC a diky lidem jako on se tady armadam SSSR tak dobre darilo.Jo Sinagl, to je obraz pokrytectvi, ze by jeden blil
0 #1 K. Mrzílek 2017-08-21 01:49
Ti co takto ostudně i dnes konají mohou tak činit protože my ostatní jim dovolujeme tak konat. Stěžovat si a poukazovat na nešvary mocných je naše staletá mentalita. Nic víc neumíme.

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)