Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Citát dne

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Nejnovější komentáře

 • 23.05.2018 23:36
  As soօn as I detected tһis internet site I wеnt on reddit to ...

  Read more...

   
 • 23.05.2018 22:50
  Znal jsem pana Altnera z doby, kdy se skryval ve Svycarsku. Byl ...

  Read more...

   
 • 23.05.2018 09:32
  devoted to her principles, civic responsibilitie s and to her ...

  Read more...

   
 • 22.05.2018 17:48
  Právě jsem prohrál po více než šesti létech soudní spor s ...

  Read more...

   
 • 21.05.2018 16:14
  POSTRÁDÁM MINUSY HODNOCENÍ NAPŘ. -4 při ZMÍNCE O VLASOVCÍCH ...

  Read more...

   
 • 18.05.2018 16:15
  Další poznatek je, že muži vychovaní v rodinách podpapučových ...

  Read more...

Strojový překlad


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Kriz napis web 030218Dne 3.února 2018 od 12:00 hod. (na silnici mezi Žebrákem a Točníkem), proběhlo svěcení pravoslavného Kříže na památku pochovaných vojáků armády generála Suvorova z let 1788-1789. Svěcení provedl otec Fjodor z Berouna, pocházející z Ukrajiny. Zúčastnilo se cca 50 lidí.

Iniciátorem byl „Muž Křížů“, kastelán hradů Žebrák a Točník, historik, učitel a právník pan Petr Zemánek. Po Kříži U Zabitého poblíž Vráže u Berouna (zavraždění obyvatel Loděnic německého původu) a Kříži v Postoloprtech (též masakr na obyvatelích německého původu) je Kříž „U sv. Blažeje“ již třetím. Níže můžete shlédnout obrazový záznam celého svěcení se závěrečnými slovy a poděkováním otce Fjodora a pana Zemánka.

* * *

Kříž obětem masakru "U Zabitého" postaven

* * *

Kříž nestojí na původním místě. To se nachází na soukromém pozemku ing. Bohdana Šimečka, dnes už bývalého zaměstnance města Žebráku. Proto byl posunut o několik metrů směrem k Točníku.

Původně stála na místě hřbitova Suvorovových vojáků kaplička. Tu se dvakrát pokoušel za totality obnovit pan stavitel Bílý ze Žebráku, marně. Zůstal tam jen železný Kříž, který časem skončil na žebráckém hřbitově spolu s ostatními, kde očekával osud „starého železa“. Pan Zemánek se o tom dozvěděl a za pomoci mé maminky paní Evy Šináglové (byla tehdy členkou hřbitovní komise a starala se mnoho let o žebrácký hřbitov), kříž „prodala“ panu Zemánkovi za symbolickou cenu 100,-Kč, což jí přineslo problémy od vedení města…

Padlí či zemřelí vojáci si zaslouží naší úcty, bez ohledu komu a čemu sloužili - neměli volby. Každá země, která dokáže vzdát úctu na svém území padlým cizím vojákům prokazuje svoji vyspělost. Na místě jsem zahlédl radní města Žebráku paní Hoškovou, ze silně věřící katolické rodiny. Snad tam byla i za město. U tak významné události bych očekával delegaci města v čele se starostou, podobně jako se dostavil starosta Točníka se svoji rodinou. O to více je nutno ocenit účast cca 50 občanů ze Žebráku, Točníka a okolí, kteří svoji účastí prokázali úctu zemřelým a svoji vyspělost.

Nemohu nepřipomenout, jak neustále vzpomínáme a uctíváme padlé Rudoarmějce na našem území, jak dlouho jsme opomíjeli padlé Američany a vojáky generála Vlasova. Kdo na našem území vzpomene na padlé německé vojáky, nebo rumunské? Rumunská armáda v počtu 260.000 vojáků osvobodila 31 moravských a českých měst. Zahynulo přitom 60.000 rumunských vojáků… Jak je pečováno o jejich Kříže a pomníky?

Otec Fjodor a pan Zemánek to nemohli na konci videa vyslovit a vyjádřit lépe.

 

Jan Šinágl, 3.2.2018    

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 2.50 (8 Votes)
Share
Přidat komentář