Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

  • 20.04.2024 12:42
    Mgr. Jana Gavlasová, advokát, Západní 449, 253 03 Chýně ...

    Read more...

     
  • 19.04.2024 18:09
    Ve Zlínském kraji dnes chybí 3000 míst pro přestárlé lidi.

    Read more...

     
  • 19.04.2024 16:56
    Spione und Saboteure – Wladimir Putin zeigt, dass er in seinem ...

    Read more...

     
  • 18.04.2024 14:44
    Ministerstvo zahraničí daruje Ukrajině pět aut. Jedno pancéřované ...

    Read more...

     
  • 18.04.2024 10:42
    Soukromý vlastník zcizil veškerý svůj majetek. Justice je bez ...

    Read more...

     
  • 18.04.2024 08:11
    Včera mi jeden pán v Praze, sledující mé zpravodajství ...

    Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Anvalt ZDFVe vynikajícím filmu „Labyrint des Schweigens“ (Labyrint mlčení rok výroby 2014), vysílaného druhým německým programem ZDF (30.3.2018), byla skvěle ukázána problematika potrestání nacistických zločinců, řadových členů NSDAP, a jak se s ní Německo dokázalo vypořádat. U nás jsme se o to ani nepokusili. V úvodu filmu mladý právník je varován, aby „nechal jed na pokoji“. Bývalí členové NSDAP se přece nemohli vypařit a jsou jich i plné úřady. Země je „zabetonovaná“ minulostí a nechce znát pravdu. Reagoval, že právě proto je třeba „jed“ poznat a odstranit ze společnosti, kterou smrtelně „otrávil“. Zločiny za nacismu byly promlčeny s výjimku vražd. Právě ty zdokumentoval a usvědčil ze zločinů řadové členy NSDAP, kteří často jednali z vlastní iniciativy. Scény, kdy je zatýkán lesník, řezník, automechanik, zubař, soudce, učitel atd. a kdy jim je při zatýkání rovnou řečeno jakého zločinu, kde a na kom se dopustili, jsou nezapomenutelné! Vysílají jasný mravní signál společnosti. Jistě by se i mezi bývalými řadovými členy KSČ jim podobní zločinci našli. Ti ve svých funkcích často zůstali. Např. velitel Pazúr, který vraždil malé děti na Švédských šancích v červnové noci 1945, tedy v době míru. Skončil jako předseda SSPB (Slovenského svazu protifašistických bojovníků) – a v alkoholu…

Film byl natočen o poválečném období a bylo dost děsivé, že v anketě mezi spoluobčany prakticky nikdo nevěděl co je to Auschwitz? Repríza byla k půlnoci a v archivu televize není ke shlédnutí. Škoda, autorská práva, nebo jiné vlivy a zájmy? Nacismus, stejně jako komunismus je hluboce zakořeněn a má stále aktivní „metastázy“, ale zaplať Pán Bůh za tento film!

Scéna, kdy bývalý dozorce s Osvětimi vyučuje děti a na dětském hřišti rozděluje děti na skupiny, pohlavkuje je při chybách, byla velmi působivá a vypovídající! Moudrý vrchní státní zástupce, vrátivší se po válce z exilu ve Švédsku, jako jediný podpořil mladého státního zástupce a umožnil mu trestní stíhání zločinců. Varoval svého začínajícího kolegu slovy: „Je to labyrint, dejte si pozor, abyste se neztratil. Jsem doma v cizí zemi. Vám věřím.“

Nezapomenutelná byla i scéna, kdy mladý státní zástupce ho přišel požádat o podporu se slovy, že by chtěl spolupracovat. Odpověď: „Nebudete spolupracovat, povedete vyšetřování“.“ Po roce 1945 byly v Německu tabu zločiny velkých i malých, kteří často konali bez rozkazů, z přesvědčení, iniciativně. Motto: „Ano, chci vědět, jaké prasata byli naši rodiče“, provází celým filmem.

Vypovídající byla i část filmu, kdy se mladý státní zástupce od své matky dozvěděl, že i jeho otec byl členem NSDAP. Po letech tvrdé, úmorné práce, byl v šoku. Začal mít sny, kdy se probouzel propocen a kdy viděl svého otce jak páchá stejná zvěrstva jako jím vyšetřovaní zločinci. Reagoval okamžitou výpovědí. Šokoval své spolupracovníky, kteří mu při odchodu nepodali ani ruku. Přijal lukrativní nabídku renomované právní kanceláře, kde potkal i jednoho z obhájců jím vyšetřovaných zločinců. Hned první den z této advokátní kanceláře beze slova odešel a vrátil se ke své nedokončené práci. Přišel mlčky, byl skvěle - také mlčky - přijat. Nebylo co řešit a pustili se opět společně do práce.

Tento film byl natočen podle skutečnosti. Vyšetřování bylo zlomové pro německou justici, která změnila dosavadní postoj k nacistické minulosti země. Opět se ukázalo, že dějiny mění jen silné osobnosti. Ty u nás stále nejsou v dostatečném počtu a síle. Proto nás minulost neopouští a brání nám zařadit se důstojně mezi vyspělé demokratické země a budovat skutečnou demokracii.

Ve SRN by nikoho nenapadlo zesměšňovat nacismus, jako se to děje u nás při různých občanských aktivitách na téma totality a komunismu, včetně médií. Zrovna tak by nenapadlo německou veřejnoprávní televizi vysílat trvale dobové dokumenty a reportáže, jak se za Hitlera krásně žilo. Zato nás takřka denně „krmí“ veřejnoprávní ČT zločiny nacismu, ale dobu totality připomíná jen jejími „nezločinnými“ stránkami. Nedivme se potom, že dnešní mládež zná zločiny nacismu, ale o daleko horších zločinech komunismu ví mnohem méně, pokud vůbec.

 

Jan Šinágl, 2.4.2018

* * *

Bez odvahy přežijí jen někteří

Nezapomínejme a konejme dokud můžeme!

Mašín: Zabíjení lidí? Udělal bych vše stejně, nikdy jsem nepochyboval, byli jsme v občanské válce

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 2.33 (3 Votes)
Share

Komentáře   

+2 #1 K. Mrzílek 2018-04-02 17:34
Němci se od nacismu očišťují a 50 let se omlouvají. Komunisté dělají opak. Soustřeďují iniciativu na rozbití evropského celku. A o jejich zločinech se často mluví kolem půl třetí ráno a tojen aby se neřeklo. Zástěrka připomínající fíkový list zakrývající hanbu komunistické minulosti, tím je neustálé připomínání brutality nacismudnes denně několikrát na druhém programu české televize. Kolik by se dalo natočit filmů o zločinech komunistického protektorátu, který v Česku a východní Evropě trval šestkrát déle nežli protektorát nacistů.

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)