Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 18.06.2019 07:36
  Sudetští Němci už dávno nehajluji. Komunisté nevěří a nenávidí.

  Read more...

   
 • 18.06.2019 07:33
  Zatvrzelost, umanutost, strach, obava, autokritika, nikoho ...

  Read more...

   
 • 17.06.2019 08:29
  Tibet je zásobárnou vody pro Čínu, která má obavu, aby ji ...

  Read more...

   
 • 17.06.2019 08:23
  Cena vody bude raketově stoupat, pokud s ní hospodaříme ...

  Read more...

   
 • 16.06.2019 21:42
  Asi by bylo lépe napsat. "Paní Věro pochopte nás". Ty hlasy ...

  Read more...

   
 • 14.06.2019 10:57
  Některé východní národy zatloukají, zatloukají a zapírají ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Cesko uklid 2 pozvanka 070418V sobotu 7.dubna se nás sešlo kolem 30 osob, z toho přibližně polovina dětí, zejména mladí hasiči. Vydal jsem se k dálnici, kde se ke mně později připojili zastupitelka paní Marie Rumpíková a pan Rácz z Točníku. Ostatní šli tradičně Cesko uklid 1 KK 070418na frekventovaná místa kolem potoka a chaty za fotbalovým hřištěm.

U dálnice jsme nasbírali cca 10 pytlů, převážně odpadů od řidičů kamionů. Zůstal jsem trochu déle a po 4 hodinách jsem ukončil úklid u dálničního mostu. Bohužel by to byla práce ještě na mnoho hodin. Neuvěřitelné, jak se dokážeme „chovat“. Sebrali jsme prázdné, nedopité či plné láhve od nealkoholických spojů, plechovky a sklenice od piva, chleby, papíry, obaly od všeho možného, nejvíce od cigaret, ale i jednoho mrtvého, mladého bažanta, docela symbolické…     

 

Cesko uklid 3 odpad 070418Jedno děvče procházející kolem jsem oslovil: „To je hrůza, že?! Lidé si dělají pořádek jen doma.“ Odpověděla: „Někdy ani to ne…“ Nevyvracel jsem jí to. Vzpomněl jsem si na pana Karla Trnku, který jednou přistihl chataře kterého znal v lese, jak Cesko uklid 4 odpad 070418vyhazuje pytle s odpadem. Ujel mu. Naložil pytle a obratem mu je naházel za plot jeho chaty!   

Druhý příběh z CH. V neděli večer se lidé vraceli z lyžování do Lucernu, byla zácpa. Z jednoho auta vylétl náhle pytel z odpadem na krajnici. Z auta za ním okamžitě vyskočil civilista, prohlédl si obsah pytle a vysypal ho do auta jeho majitelovi zpět se slovy: „Máte štěstí, že nejsem ve službě, jinak bych to řešil jinak.“ Automobilisté poblíž začali souhlasně houkat a příští den vyšel článek v místním tisku. Jiná země jiný mrav. Pachatel pocházel z Balkánu a přivezl si jiné „zvyky“.

Je smutné, že se musí občané vyzývat k úklidu za „svými“ zahrádkami. Dříve „za císaře pána“ to dělali se samozřejmostí a celá země byla vskutku „jako zahrádka“, pokud vůbec bylo co uklízet. Totalita uzavřela lidi za ploty „zahrad a bytů“, kdy ztratili zájem o „dění vně“. Obávám se, že toto přežívá dodnes. V podstatě dospělí nadělají nepořádek a děti ho musí po nich uklízet, alespoň v Žebráku, kde z cca 30 lidí polovinu tvořily děti, byť přirozeně těžko samy od sebe. Svědčí o tom slova jednoho hocha: „Mně jeden pytel stačí.“ Nedivme se mu.

Cesko uklid 5 uklizeno 070418Žebrák by měl pořádat tento úklid alespoň 2x ročně a trochu přidat na propagaci např. vylepením plakátů po celém městě, zveřejnit pozvánku na první stránce webu i Zpravodaje (mezi desítkami pozvánek v dubnovém vydání nebyla žádná), opakované hlášení místního Cesko uklid 6 rozpad 070418rozhlasu po celý týden apod. Účast starosty, radních a zastupitelů by měla být samozřejmostí, stejně jako zástupců politických stran a spolků, které město podporuje. Věřme, že se příště organizátoři v těchto směrech polepší.     

Dobře si prohlédněte fotografii, kterou jsem pořídil na akci KČT Žebrák Zelená Praha jak dlouho potřebuje příroda, než „stráví“ různé druhy odpadů.

Když je nečisto v duši, jak může být čisto mimo ni? Zanechme našim potomkům skutečné hodnoty, ne odpad!

 

Jan Šinágl, 8.4.2018

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.00 (4 Votes)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)