Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Kalendář událostí

út úno 25 @15:00 -
Václavské náměstí: Jan Zajíc
čt úno 27 @14:30 -
Náměstí Borise Němcova. Podpora ceremoniálu.

Nejnovější komentáře

 • 17.02.2020 10:23
  Sarkasticky můžeme říci, že Hitler není dnes glorifikován ...

  Read more...

   
 • 17.02.2020 10:11
  Pracoval jsem v klášteře Želiv jako ošetřovatel chronických pacientů ...

  Read more...

   
 • 16.02.2020 13:12
  Název BOHEMIA je vhodný. Zní mezinárodně a mimo to jde o starý ...

  Read more...

   
 • 12.02.2020 06:13
  Vždy jsou to pouze řeči. Sice skvělé a významné. Ale ti co u ...

  Read more...

   
 • 07.02.2020 10:25
  O tom to v Česku je. Vy si říkejte co chcete a my si budeme také ...

  Read more...

   
 • 04.02.2020 21:22
  Umělecké dílo i řemeslně dokonale provedené, důstojně nahradí ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Moje stoletiZase jednou proběhla mediální smršť, tentokrát na téma péče o staré a nemocné lidi. Samozřejmě mediálně „zabrala“. Byly osloveny pudy a emoce, usnadňující manipulaci. Očekávaný výsledek se dostavil - návštěvnost serverů, kritika nelidských pečovatelů apod. Že se jedná o daleko složitější společenský problém se samozřejmě neprobírá, přitom urychleně mělo, protože se problém bude jednou týkat i většiny z nás.

Nepochybuji, že většina ošetřujícího personálů chce dělat svoji práci co nejlépe. Kdo z nás by   dokázal dennodenně se starat  s „úsměvem a láskou“ o lidi nezvládají už ani základní lidské potřeby, často se začínající demencí. Samozřejmě, že někdy ujedou nervy. To podobné reportáže neřeší. Jsou jednostranné. K objektivitě a pravdě mají hodně daleko.

Proč si starých lidí v chudých zemí lidé váží a v bohatých jsou považováni pomalu za nepotřebný odpad? Např. v Praze se polovina uren v pohřebních ústavech ani nevyzvedává?! Staří lidé nesou v sobě nezaplatitelné bohatství, zkušenosti a moudrost. Naše společnost je vůbec nevyužívá – upřednostňuje mládí, konzum a zisk. Něco je hodně špatně. Měli bychom se učit právě od starších generací, které mají zkušenosti a které my ještě nemůžeme mít.

Barka Remundova a Formanova 221119Byl jsem 22.listopadu v Kafírně Bárka v Točníku na promítnutí dvou dílů dokumentu „Moje století“ a následnou besedou s režisérkou Theodorou Remundovou (dcera Ivy Janžurové) a Klárou Formanovou (z příbuzenstva Miloše Formana). Mozaika příběhů 25 stoletých Čechů, Moravanů a Slováků ve  století naší republiky byla úchvatná, stejně jako jejich, často velmi vtipné a duchaplné postřehy jako by jim vůbec nebylo 100 let. Naštěstí jsou oba díly ke shlédnutí v iVysílání ČT a mohu je jen doporučit. Po jejich shlédnutí budete velmi obohaceni o něco, co si v žádném supermarketu nikdy nekoupíte a co se „nakupuje“ pouze v bohatě prožitém, dlouhém životě – první díl 1918-1945 a druhý díl 1945-2018.

Dějiny by nás měly zajímat, učí nás moudrosti, pokud je neznáme, chováme se nemoudře. Moudrosti  nám mohou předávat právě i staří lidé. Národy, které toto bohatství umí využívat, jsou duchovně a morálně vyspělejší. U nás se díváme na staré lidi často jako na „nepotřebný odpad“. Nedivme se proto, že jsme zavaleni „odpadem“ v nejrůznějších formách a divíme se stále stejnému, neochotni se poučit a myslet si, že vše víme sami nejlépe.

„Ten, kdo ví a neví, že ví, spí. Probuďte ho.
Ten, kdo neví a ví, že neví, je prostý. Poučte ho.
Ten, kdo neví a neví, že neví, je hloupý. Vyhněte se mu.
Ten, kdo ví a ví, že ví, je moudrý. Následujte ho.”

Arabské přísloví.

 

Jan Šinágl, 2.12.2019

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 1.00 (1 Vote)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)