Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Kalendář událostí

st úno 08 @09:15 -
KS Ostrava: Obnova řízení ve věci Petra Kramného

Nejnovější komentáře

 • 31.01.2023 20:56
  Deset let za mřížemi až doživotí hrozí třem žákům osmé třídy ...

  Read more...

   
 • 31.01.2023 20:39
  Soukromou konverzaci ruských manželů u stolu v restauraci ...

  Read more...

   
 • 29.01.2023 10:19
  Pane Šinágle, děkuji za zasílání, je to velmi zajímavé. Píšete ...

  Read more...

   
 • 28.01.2023 09:14
  Na volebních lístcích jsou čísla 4 a 7. V numerologii jsou ...

  Read more...

   
 • 25.01.2023 09:42
  K povšimnutí: V listopadu 2022 stála před soudem ve městě ...

  Read more...

   
 • 22.01.2023 10:03
  Dva lidi se maj rádi a pořídili si dítě. Úplně mi z tý ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.
Číst dál...

Robin Hood, Juraj Jánošík, Jiří Paroubek. Každý kulturní Čech ihned pozná, co tito tři hrdinové mají společného, ačkoliv žili na staletí od sebe v rozličných společenských systémech. Bylo to odvěké, utopistické, a proto nesmyslné řešení rozdělení hmotného bohatství.

Číst dál...

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Login Form

Lekarnici logoDear colleagues, health professionals!

I know that this is a hot topic at the moment, but as a pharmacist with some (albeit a bit dusty) knowledge of safety protocols for the approval of new medicines, I am forced to respond.

It is clear to me that you as pharmacists, as opposed to politicians, make a significant distinction between an authorised medicine and a conditionally authorised medicine. All "covid" vaccines have only conditional marketing authorisation in the EU. For full approval, the marketing authorisation holders have to supply the conclusions of many studies still in progress, which will be individually evaluated in months or years!

Just to illustrate:

Study C4591015 - safety and immunogenicity assessment in pregnant women - termination 30.4.2023

Study C4591001 - assessing the long-term safety, tolerability and efficacy of the mRNA vaccine COVID-19 - termination 31.8.2023

Study C4591021 - safety assessment in polymorbid persons, persons with autoimmune or inflammatory disease, risk of myocarditis and pericarditis - termination 30.9.2024

It is also suspected that mRNA vaccines may increase e.g. the risk of prions, interfere with DNA transcription repair processes in the nucleus of the cell or induce a cross-reactive autoimmune response against syncytin-1 (placental development).

Until these data are supplied and evaluated, we must consider medicinal products without full registration as potentially dangerous and adhere to the medical primum non nocere. Until then, a responsible person cannot even contemplate mandatory vaccination, and each application should be carefully weighed on the scales of benefit versus risk.

I understand the need to address hospital overcrowding, but it is not an option to label all signals against government propaganda (I can't call it anything else) as misinformation and pay no attention to them.

I am not reassured by the latest information about the design of the Pfizer clinical trials for children aged 5-11. The study was rushed - the conditional registration application was submitted 2 months after the 2nd dose for the first group and only 17 days for the second group. In addition, the placebo control group was subsequently discarded "for ethical reasons" - re-vaccinated with a "sharper" vaccine, thus preventing long-term evaluation of adverse effects.

We may have a lot of data, but we can't replace the time factor with even a quantum of data. A reminder of the importance of time in studies may be the thalidomide affair or even the adverse effects of diethylstilbestrol manifesting in the second generation in adult daughters of women who took it during pregnancy.

Evidence of the fallibility of drug agencies is the withdrawal of already registered drugs from the market after the side effects of the drugs have been shown to outweigh the potential benefits. To recap: vaccines include Hexavac, tablet forms include Vioxx, Cholstat and Lindax, and sprays include Bioparox.

I therefore call on you, colleagues, who consider the safety of medicines to be a fundamental condition for their use, to start asking politicians and other responsible persons about the safety of SARS-CoV-2 vaccines and to help spark a broader, balanced professional debate.

 

Thank you for taking the time to read this letter.

 

Štěpán Latner, PharmD

7.12.2021

 

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)