Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Kalendář událostí

po čvc 13 @08:30 -
OS Praha 6: kauza JUDr. Zdenka Altnera

Nejnovější komentáře

 • 06.07.2020 09:03
  My stále na všechny chyby, podrazy a podvody jen upozorňujeme.

  Read more...

   
 • 05.07.2020 20:18
  V každém národě se najde několik neohrožených jedinců. O smrti ...

  Read more...

   
 • 04.07.2020 12:39
  Komunisté jsou nepotrestaní od Aše po Peking. KOMUNISTICKÉ ...

  Read more...

   
 • 03.07.2020 12:06
  Poslední odstavec pana bývalého velvyslance jsou velmi úderná ...

  Read more...

   
 • 01.07.2020 00:21
  PČR je na 87 místě na světě ve věci důvěryhodnosti, hned ...

  Read more...

   
 • 01.07.2020 00:05
  Předseda ODS Fiala si loni vydělal jako politolog na universitě ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

SolonDne 21.května jsem publikoval článek o Pavlu Wonkovi s pořadovým číslem 10.000 za 10 let provozu tohoto webu. Podivuhodná náhoda…

Jak vědí odběratelé mých týdenních Bulletinů v češtině, němčině a angličtině, jedná se i o převzaté články, komentáře či zveřejňování informací z mé bohaté korespondence. Reakce odběratelů mne utvrzují v přesvědčení, že tuto široce pojatou informační a názorovou osvětu o naší minulosti, přítomnosti a budoucnosti zpracovávám ve vítané formě.

Zúročuji tak zkušenosti dané 30 roky života v totalitě, 20 roky života v jedné z nejvyspělejších demokracií ve Švýcarsku a téměř 20 roky života v posttotalitní zemi. Mám zkušenosti, které má málokdo a které bych neměl bez zkušeností života v zahraničí a znalostí cizích řečí a zemí. Snažím se neustále nalézat ten nejlepší způsob jak své zkušenosti předat rodné zemi, aby nepůsobily kontraproduktivně.

Pro mnohé občany není snadné přijmout jiný názor, pohled, informaci, zvláště když celý život žili v jedné zemi, v jednom prostředí a věřili jedné „pravdě“. Je to vše o osobní komunikaci, umět naslouchat, věcně argumentovat, být schopen změnit názor, pokud se dozvím nové informace. Hlavně nepřipustit emoce, nenávist a podjatost, které vždy omezují věcnost a nevedou nikdy k řešení ve společném zájmu.

Nevím o nikom z krajanů, kdo by vykonával podobnou činnost. Naopak vím, že se jich mnoho vrátilo do zemí, ve kterých obdrželi politický asyl. Navykli si v nich na jiné způsoby chování a myšlení, který jim v rodné zemi chyběly a nemohly být nahrazeny ani vysokým blahobytem. Člověk by se měl snažit, lhostejno kde žije, předávat své zkušenosti a přijímat nové. Obohacuje to navzájem.

Velmi děkuji panu Karlu Mrzílkovi za jeho skvělé, moudré, obohacující a osvětové komentáře a postřehy. Není vůbec podstatné že je, až na vzácné výjimky, jediným. Podstatné je co nám a jakým způsobem sděluje.  

V mé angažované činnosti občanského novináře se budu snažit pokračovat dokud mi to zdraví a finanční situace bude umožňovat.

Děkuji všem odběratelům mých Bulletinů za jejich šíření a projevenou důvěru.

 

Jan Šinágl, 24.5.2020

* * *

9. ýročí založení Sodales Solonis z.s. a 1. výročí exekuce za svobodu slova

  

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 1.17 (6 Votes)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)