Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Kalendář událostí

Žádné události k zobrazení

Nejnovější komentáře

 • 03.08.2021 10:19
  Hezký den, Chtěli jsme vás informovat, že náš tým zkontroloval ...

  Read more...

   
 • 02.08.2021 18:38
  Vážení, jen občas plaše připomínám, že celý viroregulační ...

  Read more...

   
 • 02.08.2021 09:30
  Dobrý den. Předně Vám děkuji za zveřejnění mého příběhu. A ...

  Read more...

   
 • 02.08.2021 08:27
  Dobrý den pane Mrzílku, dovoluji si opravit malou chybičku v ...

  Read more...

   
 • 01.08.2021 10:53
  Bývalý primátor Jekatěrinburgu Jevgenij Rojzman o lidech kolem ...

  Read more...

   
 • 31.07.2021 17:37
  S návrhy na rehabilitaci vyslovil souhlas i státní zástupce JUDr.

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Mezinárodní oddělení ÚV KS Číny se snaží pomocí svých přátel v České republice izolovat druhého nejvyššího ústavního činitele.

Vystrčilova cesta na Tchaj-wan rozbouřila již tak neklidné vody česko-čínských vztahů. Jako každá bouře současně pročistila vzduch a zřetelně vyjevila některé mechanismy čínského vlivu u nás (včetně jejich limitů).

Velké a malé země

Předseda česko-moravských komunistů Vojtěch Filip (známý též pod krycím jménem Falmer) avizoval v ČT, že bude o cestě hovořit s čínskými soudruhy. Současně prohlásil, že Česká republika si jako malá země s deseti miliony obyvatel nemůže „podobné avanturismy“ dovolit. To je zajímavá variace na Brežněvovu doktrínu omezené suverenity, formativní politickou zkušenost českých komunistů Filipovy generace.

 

Čínská strana má na mezinárodní vztahy podobný pohled, jak to frapantně vyjádřil v roce 2010 tehdejší ministr zahraničí ČLR Jang Ťie-čch’ na ministerské konferenci ASEANu v Hanoji v souvislosti s protichůdnými nároky jeho členských zemí a Číny v Jihočínském moři: „Čína je velká země a ostatní jsou malé země, a to je prostě fakt.“

Stranická spolupráce

Vojtěch Filip pak skutečně s čínskými soudruhy o Vystrčilově cestě na Tchaj-wan hovořil z pozice malé země, nebo přímo trpaslíka, jak dokládá zápis z jeho včerejší video-konference s vedoucím Mezinárodního oddělení ÚV KS Číny (čín. Zhonglianbu, angl. ILD) soudruhem Sung Tchao. ILD považuje česká BIS ve svých výročních zprávách za „specifickou stranickou rozvědku“. Funguje také jako jakési partajní ministerstvo zahraničí KS Číny, původně pro vztahy s dalšími bratrskými komunistickými stranami, dnes pro vztahy s jakýmikoliv ochotnými partnery. U nás pěstuje čilé styky vedle KSČM také s ČSSD. Od roku 2015 se mj. podílí spolu s Česko-čínskou smíšenou komorou vzájemné spolupráce na pořádání Čínských investičních fór (CIF) na Pražském hradě.

Ve včerejším video-rozhovoru (plný text v překladu zde) nabádá soudruh Sung soudruha Filipa, a potažmo další české politiky, aby se jasně distancovali od druhého nejvyššího ústavního činitele, předsedy Senátu ČR Miloše Vystrčila. Sung Tchao také kvituje, že český prezident již v tomto směru „vyjádřil jasný postoj“, a doufá, že se od Vystrčila distancují i další osobnosti veřejného života.

Jasná dělicí čára jako „vysoká cena“

Fráze, kterou Sung Tchao pro politickou ostrakizaci Vystrčila používá, zní doslova „narýsovat jasnou dělicí čáru“ a má dlouhou tradici v čínském komunistickém žargonu. Používala se hlavně v obdobích vypjatého „třídního boje“, například během Kulturní revoluce (1966-76), kdy měli lidé denunciovat své „buržoazní“ a „reakční“ známé a příbuzné.

„Jasnou dělicí čáru“ vůči Vystrčilovi zatím narýsoval prezident Zeman, když oznámil, že druhého nejvyššího ústavního činitele přestane zvát na schůzky… nejvyšších ústavních činitelů! Podle Deníku N to již v pondělí „v tichosti“ avizoval čínskému velvyslanci Zemanův kancléř Mynář. Ze zápisu o video-konferenci Vojtěcha Filipa se Sung Tchaem teď alespoň víme, odkud tato iniciativa vychází, a co vlastně myslel čínský ministr zahraničí Wang I svou výhrůžkou, že Vystrčil zaplatí za návštěvu na Tchaj-wanu „vysokou cenu“.

Dále bude již jen zajímavé sledovat, kdo všechno se bude na české politické scéně snažit tuto „vysokou cenu“ vymáhat.

https://sinopsis.cz/restart-martina-haly-soudruzsky-pokyn-z-pekingu-jasne-se-distancovat-od-vystrcila/

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 1.57 (7 Votes)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)