Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Kalendář událostí

čt čvn 01 @08:00 - 05:00PM
Pochod Postoloprty Žatec
so čvn 10 @08:00 - 08:00PM
Dejvice: CH stánek na Festivalu ambasád
po čvn 12 @14:30 -
OS Praha 2: dr. Bartsch

Nejnovější komentáře

 • 29.05.2023 16:39
  Rozhodnuto. Český lékař půjde za údajné plácnutí po zadku ...

  Read more...

   
 • 29.05.2023 16:33
  Michael Žantovský už nepovede Knihovnu Václava Havla. Ředitelem ...

  Read more...

   
 • 25.05.2023 12:30
  Tak ještě jedna perlička od soudu. Napsala jsem klientovi ...

  Read more...

   
 • 20.05.2023 16:15
  Nic proti tomu, pokud president jezdí na motorce v okolí Lán ...

  Read more...

   
 • 17.05.2023 12:38
  Vakcíny, obě založené na technologii messengerové RNA (mRNA) ...

  Read more...

   
 • 17.05.2023 07:45
  Jsme ve válce, paní Anežko. Některé bitvy se prohrávají, ale ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.
Číst dál...

Robin Hood, Juraj Jánošík, Jiří Paroubek. Každý kulturní Čech ihned pozná, co tito tři hrdinové mají společného, ačkoliv žili na staletí od sebe v rozličných společenských systémech. Bylo to odvěké, utopistické, a proto nesmyslné řešení rozdělení hmotného bohatství.

Číst dál...

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Login Form

Patočka JanZákon z roku 2005, podle kterého oběti okupace vojsky Varšavské smlouvy nebo pozůstalí obětí mohou od státu dostat jednorázové finanční odškodnění od 30 000 do 150 000 korun, tak podle Lišky vytvořil nerovnost mezi poškozenými občany co do vyplacené částky. Mnozí žadatelé totiž byli odmítnuti, protože už jednou odškodněni byli...

Těch 52 let je dalším důkazem kdo v naší zemi určuje dění – bývalí komunisté a jejich pohrobci. K obětem okupace patří i všichni ti, co byli zabiti či zavražděni po okupaci, jejich rodiny a příbuzní – ti už nárok nemají?! Např. jeden z největších českých filosofů filosof Jan Patočka. Byli zveřejněny jména příslušníků StB, co zavinili jeho smrt? Byli pachatelé obžalováni a odsouzeni? Angažovali se ve věci jeho žáci, dnes uznávané osobnosti veřejného života jako Václav Bělohradský, Tomáš Halík, Jiří Němec či Miroslav Petříček?

Na odškodnění obětí Pražského povstání nikdo nepomyslel, ani oběti, jejich rodiny a příbuzní – byla to otázka cti a povinnosti, kdy pomníčky a pamětní desky mají hodnotu nevyčíslitelnou žádnými penězi.

Je symbolem doby, že se vše hodnotí penězi, kdy mravní a morální hodnoty mizí. Vidíme to i dnes kolik firem a lidí žádá od státu odškodnění, bez snahy přinést sami část oběti – o podvodech nemluvě.

Stále tak platíme za naši poválečnou minulost, kdy se nám ztráta morálky a demokratických hodnot nutně projevuje i dnes. Může to vést jen nejen k pokračující bídě mravní, ale i následné hospodářské, pokud si budeme stále myslet, že stát nám náš „blahobyt“ bude trvale zajišťovat a zbavovat nás vlastní odpovědnosti – za sebe i zemi.

 

Jan Šinágl, 3.10.2020

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 1.00 (6 Votes)
Share

Komentáře   

-2 #1 Jan Šinagl 2020-10-03 16:51
Trvalá připomínka

Oběti českých občanů z roku 1969 budou finančně odškodněny. Dostanou peníze a dost?

Co se stalo s mrtvými, kteří bránili Prahu v roce 1945? Mají svoje pomníčky na domech po celé Praze abychom je měli stále na očích.

Odškodnění pozůstalým za zabité z roku 1969 ano, ale pro nás ostatní by měly být stálou připomínkou pomníčky na domech, protože opět jsme bránili Prahu tentokrát proti sovětským tankům!

To by měli schválit poslanci a soudruzi komunisté, kteří prosazují jen jednorázové odškodnění a potom zapomnění? Vždyť byli přece odškodněni.

Památníčky na domech by měly být stálou připomínkou na bránění se „bratrské pomoci“ v roce 1969 jako nacistické ve čtyřicátém pátém.

Ale to se soudruhům bude zajídat. Jim jde jen o jednorázové odškodnění po 52 letech, aby čas odvanul, vzpomínku, že jsme se opět bránili tentokrát sovětské totalitě.

K.Mrzílek
30.9.2020

P.S.
Odesláno LN dopisy redakci. Dosud neotištěno. J.Š.

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)