Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 19.10.2020 16:44
  To už přece není normální. Žádná chemikálie se tam v takovém ...

  Read more...

   
 • 15.10.2020 17:21
  Bez komunistické strany. Komunisté se stydět nemusí.

  Read more...

   
 • 13.10.2020 17:25
  Sebeprznění a obnovitelnost. Devastaci přírody lidským faktorem ...

  Read more...

   
 • 03.10.2020 16:51
  Trvalá připomínka Oběti českých občanů z roku 1969 budou ...

  Read more...

   
 • 25.09.2020 15:54
  V Rusku komunisté nejsou u moci, ale jejich manýry jsou ...

  Read more...

   
 • 25.09.2020 15:50
  Kdo má na vlivných úřadech a soudech stále svoje lidi?

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Před více jak 3 týdny došlo k největší ekologické havárii naší země za poslední roky. Do řeky Bečvy pod Valašským Meziříčím se dostaly kyanidy, které otrávily několik desítek kilometrů toku. Zahynulo přes 40 tun ryb a celý ekosystém se z havárie bude vzpamatovávat minimálně několik let.

… V neposlední řadě vyvstává otázka, proč firma DEZA provedla nestandardní analýzu odpadních vod v ráno v den havárie, kdy o ní ještě nikdo nevěděl: „Pozorný čtenář protokolu se ovšem musí ptát: z jakého důvodu byla provedena analýza bodová (tj. nereprezentativní vzorek odebraný v jednom čase ve výpusti V1) v 8:00h ráno v neděli 20.9. 2020, tedy v době, kdy teoreticky o kyanidové otravě ještě nikdo neměl tušení? Toto mimořádné měření dle mého názoru naznačuje, že v provozu odpadních vod v areálu DEZA se dělo něco mimořádného. Následovala další opakovaná bodová měření v časech 13:30 a 15:30 téhož dne, tedy v době kdy valašské tam-tamy již roznášely zprávy o probíhající tragédii v řece – ale pro jistotu v těchto vzorcích nebyla provedena analýza snadno uvolnitelných kyanidů! U analýz z Jasenického a Černého potoka (Byninka) na protokolu firmy DEZA pro změnu úplně chybí datum odběru vzorků.“ …

zdroj: (Petřivalský, M: DEZA: o stopových kyanidech a kyanidových stopách, část II, 12. 10. 2020).

Oba články doc. Petřivalského stojí za kompletní přečtení, v tomto článku jsem se snažil z nich vytáhnout to nejpodstatnější.

Závěr

Touto tak trošku "detektivní" zprávou chci upozornit na mnohé nejasnosti, které jsou s otravou Bečvy spojeny.

Nejde mi o nějakou "mstu", o dopadení a exemplární potrestání viníka havárie. Uvědomuji si však, že pokud se nedozvíme, jak k havárii došlo, může se opakovat. A klidně i v daleko dramatičtějším měřítku.

Důvěru ve mně nebudí ani instituce, které záležitost šetří. Pokud nejsou schopny odhalit původce znečištění ani za 3 týdny, rád bych věděl, jak by řešily např. teroristický chemický útok na zdroje pitné vody.

https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jan-husak-nevyjasnene-okolnosti-otravy-reky-becvy?

 

J.Š. 18.10.2020

* * *

Policii se nedaří najít viníka ekologické katastrofy na řece Bečvě

Pravděpodobnost, že se podaří odhalit viníka nedávné otravy Bečvy kyanidy, je nízká. Připustil to náměstek vsetínského okresního státního zastupitelství Petr Bareš, který kauzu dozoruje. Podle něj je šance najít pachatele asi dvacetiprocentní. Po otravě kyanidy v řece v září uhynulo téměř 40 tun ryb. Vyšetřovatelé už dříve označili jako zdroj znečištění kanál z průmyslového areálu bývalé Tesly v Rožnově pod Radhoštěm, přesný původ jedů se jim ale odhalit stále nedaří. Společnost Energoaqua, která kanál z průmyslového areálu bývalé rožnovské Tesly spravuje, jakýkoliv podíl na ekologické katastrofe odmítá. ČRo, 20.10.2020

* * *

Kyanid v Bečvě pod kobercem. DEZA to určitě nebyla

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 1.00 (5 Votes)
Share

Komentáře   

-4 #1 Jan Šinagl 2020-10-19 16:44
To už přece není normální. Žádná chemikálie se tam v takovém množství nedostane bez povšimnutí a bez toho, aby se vypátral viník, resp. zdroj. Pokud by závěry šetření měly být nejasné, pak to může být solidní signál jak si snadno „uzobnout peníze“ za času nouzového stavu.

Letošní rok způsobí v celém světě další vlnu inflace. Pokud vládnou neschopní, tím bude větší. V mnoha směrech jde o peníze. Všechny organizace fungují s ročními rozpočty, každý rok všude řeší, jak budget navýšit a jak budget správně vyčerpat. Co udělá znečištění velkého rozsahu, ekologická pohroma, katastrofa? Otevře kormidla pro finanční příjem do rozpočtu organizace, navíc za aktuálně platného nouzového stavu si vedení vybere za dodavatele jakéhokoli „řešení“ koho chce.

Zahynutí mnoha tun ryb (!!), znamená ekologickou katastrofu a zároveň obrovské finanční náklady. Lidé jsou dnes schopni pro peníze dělat hrozná zvěrstva, proto se záměr nemůže nikdy vyloučit.

Každá účetní jednotka má nějaké příjmy a výdaje. Neziskové příspěvkové organizace každý rok řeší, aby neskončily v zisku a „nevysportovaly “ účetní závěrku se ziskem nebo ztrátou (snaží se o vyrovnaný rozpočet a hospodářský výsledek nula). Velké účetní jednotky jako např. Povodní Odry, nebo Statutární město Ostrava, mají velký roční rozpočet. Tam pracující ekonomové to účetnictví nepochybně vidí a i tam je třeba hledat odpovědi na otázky.

V komunální politice mají lidé z ANO špatnou pověst – prostě kradou veřejné peníze, je to i případ Ostravy. Bohužel je to ve všech stranách a nelze to uhlídat i přes snahu jejich vedení. Taková je prostě dnešní morálně totalitou narušená společnost. Vidíme to i na aktuální fotbalové korupční kauze „Breber“, což je o to horší, že se jedná o sport.

Premiér by to měl začít řešit, protože to prorůstá do špatných věcí a do typů kauz, kvůli kterým lidem přestali volit kupříkladu ČSSD (víme jak dokážou mafie ovládat i Finanční úřady). Pokud to nebude vláda řešit, budou populistické strany snadno posilovat své preference. S ministry typu „Maláčová“ to nepůjde. Svými "intelektuálním i" projevy a způsoby připomíná Martu Gottwaldovou. Ta alespoň neškodila...

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)