Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 22.07.2024 08:14
  Ve volbách do europarlamentu ale v poměru 12:9 uspěli ...

  Read more...

   
 • 16.07.2024 05:37
  Co jsou konspirace? Referáty soudců, usnesení, které vyloží věc ...

  Read more...

   
 • 14.07.2024 17:09
  Karma vzkazuje poškozeným: Není třeba se mstít. Jen se posaďte ...

  Read more...

   
 • 14.07.2024 09:31
  Honzo, k Tvému článku "Všesokolské slety......" nesouhlasím s ...

  Read more...

   
 • 14.07.2024 09:26
  Bravo Barboře - presentovala naši zemi lépe, než všichni ...

  Read more...

   
 • 01.07.2024 10:19
  Chirurgický nůž na Sudety Na našem severu, v Sudetech, ale ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Sametové posviceni Covid 17.11.2020Sametové posvícení - humorem za zářné řízky

16.11.2020 / SAMETOVÉ POSVÍCENÍ / KOMENTÁŘE NEJSOU POVOLENÉ /  VSTŘÍC NOVÝM MUTACÍM

Sametové posvícení je satirický karnevalový průvod, pořádaný 17. listopadu. Zatímco ostatní akce pořádané v Den boje za svobodu a demokracii se zaměřují na připomenutí událostí r. 1939 a 1989, Sametové posvíceníVN transparent 17.11.2020 tento svátek využívá k reflexi současnosti a pohledu do budoucna. Můžeme říci, že se už stalo tradicí – letos se bude konat už podeváté. Jeho poslední ročníky stály na spolupráci umělců, studentů a občanských iniciativ. Letos toto spojení znemožňuje pandemie. Současná situace nás přesto popouzí k aktivitě. Pokusíme se do ulic dostat aspoň trochu karnevalového veselí, aby rozčeřilo zatěžkanou náladu. (Koneckonců i karneval odvádí od každodenních starostí a zároveň je spjat s morovými maskami.)

Naše akce nemá být protestem proti hygienickým opatřením, naopak bereme zdravotní situaci vážně. Ostatně masky jsme nosili ještě dřív, než to bylo povinné. Jak jejich výrobu, tak samotnou akci provedeme co nejbezpečnějším způsobem za dodržení pravidla 3R.

VSTŘÍC NOVÝM MUTACÍM je mottem letošního Sametového posvícení. Prvotní inspirací byly samozřejmě mutace viru, které v nás vyvolávají obavy. Virus prostupuje celým světem napříč třídami, národy i živočišnými druhy. Jak je vidno, spolu s virem mutuje i společnost, naše pracovní návyky a politická kultura. Virus nás upozorňuje na to, že mutace jsou a vždy byly všude kolem nás, celý svět je vlastně jejich produktem. Svět se mění, zatímco člověk se snaží vytvořit si iluzi normality a neměnnosti. Jít v průvodu vstříc novým mutacím znamená přijmout tuto skutečnost a vůli měnit se.

Mutace tedy mají jak temnou, tak optimistickou stránku a obě se projeví v našem průvodu. Bude ho letos tvořit jen několik masek tvořených několika výtvarníky a výtvarnicemi. Zatímco masky Jitky Petrášové se soustředí na groteskní rozměry organických mutací, masky Kristýny Kužvartové se inspirují pochmurnými společenskými mutacemi současnosti – matky samoživitelky na svých tělech pěstují rostliny, aby se zvládly samy uživit, z drobných podnikatelů se stávají kosmonauti vyrážející hledat obživu na oběžnou dráhu. Josef Koblic a Aleš Hvízdal jsou tvůrci centrálního objektu průvodu, Discovid koule, která přitahuje naše pohledy jako lampa můry a promlouvá k nám v hádankách. Jakub Novotný, alias Knedlo zelo wear, je autorem triček, roušek a tašek s letošním mottem a s grafikou,
která mutaci chápe v kontextu dialogu člověka a robotiky a vychází z koláže Marty Červákové. Průvod
doprovodí experimentální hudba Petra Vrby.

Další zájemci o účast v průvodu jsou vítáni v naší dílně naproti zastávce Pražská tržnice. Zde si mohou vytvořit masku z kosmonautských přileb, které jsou tu k dispozici, a vypravit se s námi na expedici do
budoucnosti, ze které ovšem není návratu.

Průvod proběhne zhruba následovně:

15:00 sraz masek na Kampě

15:30 pohyb směrem ke Karlovu mostu

16:15 procházíme Smetanovým nábřežím

16:30 vstupujeme na Národní třídu

17:15 přecházíme ulicí 28. října do ulice Na Můstku

18:00 zakončujeme průvod na Staroměstském náměstí

 

Na akci Vás srdečně zve a na Vaše otázky rád odpoví

Jakub Otčenášek

Mluvčí Iniciativy Fór_um,z.s.,

733191896


Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

https://www.sametoveposviceni.cz/

P.S.

Byl jsem 17.listopadu po celé odpoledne v Praze. Hovořil s lidmi napříč generacemi. Nad vším převažovala potřeba sejít se, vidět lidi, komunikovat, kdy omezení přirozené komunikace mezi lidmi začíná už být neúnosné. To je to hlavní – přirozená komunikace mezi občany, která jako jediná může vést k nápravě věcí veřejných. Pokud budeme z podobných akcí odcházet motivováni a ne po mnoha proslovech a sdělení známého odcházet bez motivace a bez sdělení dalšího postupu vedoucího ke smyslplnému řešení.

J.Š. 18.11.2020   

* * *

21.srpen 1968 a Úmluva na ochranu kulturních statků za ozbrojeného konfliktu

Pozdrav soudruha poslance Grospiče k 17. listopadu!

Jediné místo v České republice, kde proběhla důstojná vzpomínka na 52.výročí barbarské okupace ze srpna 1968 a kde byla ke shlédnutí celá pravda, dodnes zamlčovaná!

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 2.00 (4 Votes)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)