Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Kalendář událostí

pá čvc 29 @18:00 - 10:00PM
Praha Velvyslanectví Švýcarska: Oslava státního svátku

Nejnovější komentáře

 • 02.07.2022 12:37
  Dieses sechsjährige Mädchen wurde von den Russen getötet, als ...

  Read more...

   
 • 02.07.2022 12:33
  Tuto šestiletou holčičku Rusové zabili když spala ve své ...

  Read more...

   
 • 02.07.2022 11:52
  Dnes si připomínáme hned několik výročí vztahujících se k 2.

  Read more...

   
 • 02.07.2022 09:00
  Proč by měl mluvit p. Dunajszky slovensky? Mluvil svým jazykem ...

  Read more...

   
 • 29.06.2022 15:32
  Dobrý den pane Šinágle, je to bída. U desky na památku generála ...

  Read more...

   
 • 28.06.2022 11:54
  Poprava Milady Horákové a 247 mužů. 4495 zemřelých ve vězení.

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Klein gegen Gross logoPořad „Klein gegen Gross“ německé veřejnoprávní ARD, by jistě nadchl i české diváky. Trvá přes tři hodiny a je vysílán každý měsíc. Minulou sobotu v něm jedna holčička s dětskou hravostí porazila hlavní šéfredaktory ARD, SRF a ORF doslova „na hlavu“.

Suverénně uhádla jména vylosovaných čtyř premiérů z celého světa - jen na základě postupně ukazovaných částí fotografie, kdy ji stačilo i pouhé oko. Také ji všichni tři vysekli poklonu za „standing ovation“ uneseného a užaslého publika.

Šéfredaktor ARD ji na závěr pozval do studia s tím, že nezvou každého, kdy řekl: „Na to máme počítače. Takové lidi jako ty potřebujeme.“ Na úvod se ukáže vždy video, jak tyto děti žijí jako příklad ostatním dětem. Účast celé rodiny a její fandění je samozřejmá, jako jsou samozřejmé dárky, bez ohledu zda děti vyhrají a které naplňují jejich přání.

Úžasný bylo také poznání názvu alba jen podle pohledu na gramofonovou desku, nebo podle zvuku zvonu poznat kde se nachází, kdy soupeřem byl samotný biskup. Další ukázky neuvěřitelně schopných dětí - i z oblasti sportu - vás také jistě nadchnou.

Na ČT1 běželo ve stejném čase „Tajemství těla“. Nepochybně by většina diváků přepnula, kdyby tušila a mohla, co také může veřejnoprávní televize o sobotním večeru nabízet. Vůbec by jim nevadila i případná neznalost němčiny – mluví i gesta a způsoby. Je to také ukázka společenských mravů, dokonalého jazyka  a kultivované komunikace, kdy i chování dětí je příkladné.

I tady se může ČT učit. U ARD funkci radních vykonávají veřejně známé, respektované a uznávané osobnosti napříč Německem, bez nároků na finanční odměnu, s velkými pravomocemi. Úroveň ARD tomu také patřičně odpovídá. Nedá se v mnoha směrech s ČT vůbec srovnávat – od skladby pořadů, úrovně zpravodajství a moderátorů. Např. „Události ARD“ trvají 15 minut, dozvíte se vše podstatné ze světa, včetně sportu a počasí – a zapamatujete si to. Samozřejmě bez reklam a „elektronických hrátek“. A to má ještě ČT početnou Diváckou radu, kterou nikdo nezná a jejíž zasedání nejsou přístupná veřejnosti. Že by něčím pozitivním přispěla ke kvalitě vysílání ČT silně pochybuji, zato její gen. ředitel Petr Dvořák jejím založením splnil svůj volební slib. Doufejme, že daňové poplatníky tolik nestojí, když už za nic nestojí…

Je to opravdu „tisíc let“ rozdílu. Máme co dohánět, ale těžko se současným vedením ČT. Ta žije převážně z archivů a z nemalé části podbízivých programů a pořadů, které hledajícího, kultivovaného diváka nemohou svoji „kvalitou“ oslovit, obohatit a kultivovat. Pokud je přesto občas vysílá, tak pozdě večer, v noci, nebo k ránu.

Takovéto pořady udržují a pozdvihují duchovní a společenskou úroveň, spojují země a obyvatelstvo. Příkladné vzory ze života působí nejvíce na naše chování a myšlení.

Pojem „veřejnoprávní“ není definován, správný je „veřejná služba“. Tu ČT zdaleka nenaplňuje ve smyslu jak je definována EU.

 

Jan Šinágl, 28.11.2020

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 1.00 (2 Votes)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)