Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 01.10.2023 21:43
  Gut, dass Sie das Buch von Dr. Schwipper vorstellen! Es ...

  Read more...

   
 • 01.10.2023 14:05
  Ringier in Offensive www.bernerzeitung.ch/.../ ...

  Read more...

   
 • 01.10.2023 13:44
  I don't know the answer. But, if we follow upcoming news ...

  Read more...

   
 • 30.09.2023 12:10
  Potvrzují se domněnky (nemám možnost je ověřit a zdůkaznit) ...

  Read more...

   
 • 25.09.2023 08:49
  Je to nehoráznost. Prý „Nové znalecké posudky presentují spíše ...

  Read more...

   
 • 22.09.2023 18:10
  „Studentský žalobce při čistkách na bratislavských právech v ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Zašel jsem do hospody na fotbal. Do konce zápasu chybělo 30 minut a do zavření hospody 15 minut. Jeden štamgast zašel k hodinám a posunul ručičku na hodinách o 15 minut zpátky za bouřlivých ovací ostatních štamgastů. Co následovalo, bylo hodno pořadu na Silvestra.

Salvy smíchu a klasický hospodský humor: To je čas podle Koperníka – Co blbněš, jak to můžeš vědět, když jsi před 500 lety nežil? – Jaký kominík?

V 19:55 hod odchází zaměstnanec MÚ: Kam jdeš? – No jo, nechce přijít o práci – Jo, jde sepisovat kdo tu všechno je – URNA už je na náměstí seřazená. Opět salvy smíchu. Královsky jsme se všichni bavili.  

Byl jsem rozhodnut setrvat co nejdéle. Do 20:00 hod. odešli většinou mlčky, nenápadně, všichni štamgasti, až na mne a dva nejmladší hosty, mladíky. Odešli ve 20:05 hod. Zůstal jsem sám s hospodskou. Krátce na to vypnula televizi a společně jsme odešli.

Přes všechny hospodské řeči bylo cítit rychle narůstající strach s blížící se osmou hodinou – oficiálním zákazem pobytu v hospodách. Hovor utichal a postupně „po anglicku“ odcházeli jeden po druhém. Největší „hrdina“, ten co posunul ručičku hodin, odešel jako první. Už tak hrdinsky nevypadal. Bylo vidět, že má strach. Humor už prohrál souboj se strachem. Ne nadarmo se říká, že smích je vyšší stupeň inteligence a humor druhem odvahy.

Uvědomil jsem si rys české povahy – mnoho řečí, ale když přijde na osobní odvahu, projevit jí i činem se všemi riziky, podlehne nakonec strachu, když se blíží možné nebezpečí a poslušně poslechne. „Stateční“ jsme, jen když žádné bezprostřední nebezpečí nehrozí. I proto naše armáda za celých 100 let nikdy nebojovala, ani nemohla, nikdo nezavelel…      

Hospodská mi cestou domů řekla: „Všichni nadávají na Babiše, ale volí ho. Raději se s nimi o něm nebavím.“

Hospodští byli odjakživa moudří, žijí přímo „u pramene“, mají pozorovací talent a říkají často jednoduše velké pravdy aniž tuší – o nás.

 

Jan Šinágl, 15.12.2020

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 2.06 (16 Votes)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)