Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Kalendář událostí

pá kvě 21 @09:00 -
OS Praha 1: JUDr. Klára Samková versus ČAK
pá čvn 11 @09:00 -
OS Praha 1: JUDr. Zdeněk Altner

Nejnovější komentáře

 • 12.05.2021 12:24
  Bohužel, to co jsem chtěl nejvíce od filmu, že významně posunul ...

  Read more...

   
 • 12.05.2021 08:31
  JUDr. L.Müller doplňuje: aktuální generálské hodnosti od ...

  Read more...

   
 • 09.05.2021 18:40
  Můj děda prof. Štefl, autor "Vraha duší", za války pečlivě ...

  Read more...

   
 • 09.05.2021 12:11
  Pan Andrej Babiš je prvním člověkem v moderní historii Českého ...

  Read more...

   
 • 09.05.2021 08:42
  Joe Biden během předvolební diskuze řekl presidentu Trumpovi ...

  Read more...

   
 • 06.05.2021 15:51
  Dobrý den pane Šinágle, bratr mi po dlouhé době zavolal, prý ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Lawrence Dorothy„K mé obrovské a trvalé lítosti jsem jako válečná reportérka selhala tím, že jsem válečnému úřadu slíbila to co jsem slíbila. Sama sebe jsem vyřadila.“

***

Nad její vůlí a až sebevražednou odvahou se dodnes tají dech. Chtěla se stát nejlepší válečnou reportérkou. Svému cíli podřídila úplně všechno. Dlouhé týdny se pohybovala v zóně smrti. Prožila nespočetné útrapy. To vše proto, aby se, v čase I. světové války, dostala do přední frontové linie. Chtěla bojovat a vydávat svědectví. To se jí nakonec podařilo. Tvrdě za to zaplatila. Místo slávy jí čekala internace. Nekonečné výslechy. Obvinění ze špionáže. Policejní sledování. Jednoho dne zmizela a desítky let o ní svět nevěděl. Zapomenutá, o to více obdivuhodná žena. Její touha prolomit dobové konvence vzbuzuje obdiv až do dnešních dnů.

Více v pořadu ČRoPlus (prodlouženo do 26.4.2021) ze kterého cituji:

Za sebevražednou odvahu ji čekalo zatracení. „Uvidím co vládnu bez protekce a bez peněz“.

Jako novinářka musela podepsat dokument o mlčenlivosti. Byla to pro ni katastrofa. Nesměla se zúčastnit besed, přednášek. Prožívala nekonečné zoufalství, žila v severním Londýně takřka bez peněz, kde začala psát své Válečné paměti. Když je dokončila, vtrhl do jejího bytu voják a rukopis zabavil válečný úřad. Posléze byl spálen. Nové začla psát až po skončení války. V roce 1919 je vydala knižně. Kniha prošla cenzurou a zapadla.

Dostala septickou otravu po pití špinavé vody v zákopech a zhoršilo se jí zdraví. Je možné, že trpěla posttraumatickým stresem po svých válečných zkušenostech.

Je jí 23 let a tuší, že její sen být velkou válečnou reportérkou končí a přitom tomuto snu tolik obětovala. Připadalo jí to krajně nespravedlivé, napsala: „K mé obrovské a trvalé lítosti jsem jako válečná reportérka selhala tím, že jsem válečnému úřadu slíbila to co jsem slíbila. Sama sebe jsem vyřadila.“

Propadá depresím, svému lékaři se svěřuje, že byla v dětství znásilněna správcem její farnosti. Lékař dá zprávu dále. Dorothy je okamžitě převezena do léčebny pro choromyslné. Zmizí ze světa na desítky let. Neměla žádnou návštěvu, jakoby vůbec neexistovala. Zřejmě proto, že si dovolila obvinit respektovaného církevního funkcionře, že ji v dětství zneužil. Dodnes nejsou její klíčové lékařské záznamy  historikům přístupné.

Americká prof. Amber Kelins: „Její život nebyl šťastný, byl ale důležitý. Přestože její odvaha, ale hlavně její mimořádné novinářské úsilí nebylo za jejího života náležitě oceněno, dočkala se pravého uznání až nyní, po své smrti. Opět vyšla její pozoruhodná autobiografie Válečné muzeum ve velké Británii zařadilo do svých sbírek některé uchované a mimořádně cenné dokumenty, které tuto obdivuhodnou ženu připomínají.“

V léčebně Dorothy prožila 39 let v naprostém utajení. Její trápení skončilo 4.10.1964. Zemřela v den svých 68 narozenin. Pohřbena byla v části vyhazené chudým do neoznačeného hrobu.

Zapomenutá, o to více obdivuhodná žena. Její touha prolomit dobové konvence vzbuzuje obdiv až do dnešních dnů. Neobyčejný příběh Dorothy Lawrencové, jediné ženy bojující v zákopech I.světové války i po letech fascinuje a dojímá..

***

Dorothy Lawrence Wikipedia

 

Jan Šinágl, 11.4.2021

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 1.00 (2 Votes)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)