Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Kalendář událostí

pá srp 06
Vrchlabí výstava: Opevněná krajina

Nejnovější komentáře

 • 04.08.2021 15:01
  Dobrý den. Přečetla jsem z nabízených titulů snad všechno.

  Read more...

   
 • 04.08.2021 14:47
  Nacističtí zločinci začali být souzeni půl roku po ...

  Read more...

   
 • 03.08.2021 10:19
  Hezký den, Chtěli jsme vás informovat, že náš tým zkontroloval ...

  Read more...

   
 • 02.08.2021 18:38
  Vážení, jen občas plaše připomínám, že celý viroregulační ...

  Read more...

   
 • 02.08.2021 09:30
  Dobrý den. Předně Vám děkuji za zveřejnění mého příběhu. A ...

  Read more...

   
 • 02.08.2021 08:27
  Dobrý den pane Mrzílku, dovoluji si opravit malou chybičku v ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Tyrs MiroslavMária Pinčíková / Česká republika, Slovensko / 82 min. / 2021

„Jedinec nic, celek vše,“ tak zní motto sokolského hnutí sdružujícího tisíce lidí, kteří se jednou za šest let sjedou do Prahy, aby společně předvedli dechberoucí představení. Lidská komedie o společnosti, ve které dnes žijeme.

Film NA ZNAČKU měl premiéru na letošním festivalu Jeden svět. Doporučuji investovat 90,-Kč, je to vskutku film o nás, více než o Sokole, ze kterého dnes už zbyl z velké části pouze název SOKOL.  

S bývalým náčelníkem ČOS Mirkem Vránou, vystupujícím ve filmu a hrajícím sám sebe se znám roky. Poprvé jsme se setkali na nácvičných skladbách pro Sokolský Slet ve Švýcarsku po roce 1989, kdy jsem byl náčelníkem Sokola Luzern a Sokolské župy švýcarské. Vskutku sokol tělem a duší. Sokol byl největší organizací v Československu do roku 1948, tedy i vlivnou společenskou a politickou silou. Jeho systém výchovy od nejmenších dětí dokázal z jednotlivců dostat to nejlepší ve prospěch jejich i země. Proto byla účast členů Sokola v protinacistickém odboji nejvyšší, stejně jako v protikomunistickém a  s nejvyším počtem obětí. Film ukazuje už jen poslední záblesky kdysi slavného Sokola a současně nedostatky českého charakteru, které prvorepublikový Sokol dokázal svým výchovným a tělocvičným sytémem změnit. O tom by se měl také natočit film, ale za dnešní situace nenatočí. Je výmluvné, jak připomínají ve filmu slovenští cvičenci, že na poslední Sokolský Slet nepřišel žádný vysoce postavený politik. Na první po roce 1989 se president Václav Havel dostavil.  

 

Jan Šinágl, 13.6.2021

***

Vzpomínka na VI. Sokolský slet v Curychu v roce 1986

Skončil XVI. Všesokolský Slet

XV.Všesokolský slet v Praze, jeho klady a věci o kterých se raději mlčí…

Odešla jedna z posledních, opravdových Sokolek

***

Doc.PhDr. Květoslava Volková CSc: Komunistický kostlivec ve vedení ČOS!

… Je popliváním památky všech, kteří během vlády KSČ trpěli a umírali, že tato osoba vede významnou složku Sokola. Ihned jsem na začátku nového roku zahájil pátrání v příslušných archivech. Jak jsem se mohl přesvědčit, tato paní dříve učila na Večerní univerzitě marxismu a leninismu. Psala oslavné práce o Klementu Gottwaldovi (např. "Klement Gottwald, život a dílo" Dědice 1981), jako odborník na vraha a "prvního dělnického" prezidenta působila jako odborná poradkyně při natáčení pětidílného seriálu Gottwald z roku 1986. A působila při tvorbě dalších době poplatných dokumentů. Pan Uzel mi sdělil, že o těchto skutečnostech byl informován vzdělavatel ČOS a nadřízený zmíněné paní, Doc. Zdeněk Míčka. A dokonce i členové předsednictva ČOS. Dosud nikdo neodpověděl, asi si myslí, že se na celou věc zapomene. …

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 1.00 (5 Votes)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)