Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.
Robin Hood, Juraj Jánošík, Jiří Paroubek. Každý kulturní Čech ihned pozná, co tito tři hrdinové mají společného, ačkoliv žili na staletí od sebe v rozličných společenských systémech. Bylo to odvěké, utopistické, a proto nesmyslné řešení rozdělení hmotného bohatství.
KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.
„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“
Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850
SVOBODA NENÍ ZADARMO „Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“
Jedna krize, ta pandemická, pominula, a už se ozývají hlasy o krizi druhé, krizi vstupů. Možná bychom se měli zamyslet a přestat slovo krize v těchto souvislostech používat. Dlouhodobě tvrdím, že jsme v transformaci. Dochází zkrátka k zásadní, řekl bych tektonické změně, podobné té, jaká byla v letech 1928-1932.
… Nabízí se logická otázka, zda současná situace má řešení. Jsem přesvědčen, že ano. Jen se musíme zamyslet nad tím, jaký svět chceme předat svým dětem. Na obraz, který vidím dnes, hrdý být nemůžu. Téměř všechny národní banky a politici hrají hru. Každý den dobrý. Problémy tedy neřeší, ale odsouvají na čas, kdy přijdou ti po nich. A obávám se, že jediná možnost to změnit, leží skutečně v transformaci, která se ovšem naplní až v čase, kdy opravdu nebude dobře.
Ten čas se ale možná až nečekaně rychle blíží. To, kde se dnes nacházíme, je otázka mravního postoje, na což upozorňoval už před sto lety Baťa. Na ideje umíraly v minulosti miliony lidí. Dnes sílí hlasy, že dál to nemůže fungovat. Já sám jsem přesvědčen, že už to dávno fungovat nemělo, z čehož je vidět, že tomu vlastně vůbec nerozumím. Přesto, nebo možná právě proto pořád věřím, že skutečný kolaps nás mine, že se mu ještě dokážeme vyhnout. Na druhé straně, jsme na nejlepší cestě jej zažít. Možná musíme zažít skutečný otřes, abychom si uvědomili, že sliby politiků nám nijak nepomohou. Že jejich i naše chyby, které dlouhodobě a nesmyslně kupíme, se penězi vykoupit nedají.
Inflace a klamání ČNB Co je hlavní příčinou zdražování v České republice? Je to rozhazovačná politika Babišovy vlády? Dodavatelské problémy způsobené covidem? Vyšší ceny energií v důsledku opatření proti klimatickým změnám? To vše hraje roli, ale hlavní příčinou srpnového růstu cen o 4,1 % je tištění peněz centrálními bankami. Kvantitativní uvolňování, nákupy aktiv a konkurenční devalvace drasticky zvýšily množství peněz v oběhu. Analytický tým České národní banky mohl snadno spočítat přibližný podíl jednotlivých složek cenové inflace a guvernér Jiří Rusnok to mohl včera představit divákům Otázek Václava Moravce na České televizi. Místo toho napadl ministryni financí Alenu Schillerovou, že na Twitteru použila „nekompetentní slova“ o „hospodářské“ politice namísto o „měnové“, jako by většina uživatelů Twitteru znala rozdíl. Ani jednou se Rusnok nezmínil o tištění peněz centrálními bankami jako o příčině vyšších spotřebitelských cen. V jeho případě však nešlo o nekompetentnost, ale o vyložené klamání.
SRN si zahrává, kdo má dostatek energetických zdrojů, má moc. Zelenou energií se ničí, snižuje svoji konkurenceschopnost a stává se závislým na Rusku, byť i to je závislé na příjmech z plynu a ropy. Nejmodernější automobily dnes už neohrožují klima. Daleko více ho ohrožuje např. masový chov zvířat, včetně zemí s výrobou automobilů. Většina světa není ochotna ani schopna zelenou politiku realizovat. Kdo ji realizuje, oslabuje se ekonomicky a konkurenčně.
Evropa se dle mého poprvé v poválečné době ocitá v takovéto dramatické situaci, začne to energetickou krizí a bude to logicky následovat nedostatkem zboží a prudkou inflací. A to se obávám, že může vést k neřízenému chaosu. To bude začátek změny. Držme si palce, abych neměl pravdu.
Ivan Baťka
Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)
Komentáře
Co je hlavní příčinou zdražování v České republice? Je to rozhazovačná politika Babišovy vlády? Dodavatelské problémy způsobené covidem? Vyšší ceny energií v důsledku opatření proti klimatickým změnám? To vše hraje roli, ale hlavní příčinou srpnového růstu cen o 4,1 % je tištění peněz centrálními bankami. Kvantitativní uvolňování, nákupy aktiv a konkurenční devalvace drasticky zvýšily množství peněz v oběhu. Analytický tým České národní banky mohl snadno spočítat přibližný podíl jednotlivých složek cenové inflace a guvernér Jiří Rusnok to mohl včera představit divákům Otázek Václava Moravce na České televizi. Místo toho napadl ministryni financí Alenu Schillerovou, že na Twitteru použila „nekompetentní slova“ o „hospodářské“ politice namísto o „měnové“, jako by většina uživatelů Twitteru znala rozdíl. Ani jednou se Rusnok nezmínil o tištění peněz centrálními bankami jako o příčině vyšších spotřebitelskýc h cen. V jeho případě však nešlo o nekompetentnost , ale o vyložené klamání.
Erik Best, 4.10.2021 FinalWord
www.fsfinalword.cz/.../
Ivan Baťka
RSS informační kanál komentářů k tomuto článku.