Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 22.07.2024 08:14
  Ve volbách do europarlamentu ale v poměru 12:9 uspěli ...

  Read more...

   
 • 16.07.2024 05:37
  Co jsou konspirace? Referáty soudců, usnesení, které vyloží věc ...

  Read more...

   
 • 14.07.2024 17:09
  Karma vzkazuje poškozeným: Není třeba se mstít. Jen se posaďte ...

  Read more...

   
 • 14.07.2024 09:31
  Honzo, k Tvému článku "Všesokolské slety......" nesouhlasím s ...

  Read more...

   
 • 14.07.2024 09:26
  Bravo Barboře - presentovala naši zemi lépe, než všichni ...

  Read more...

   
 • 01.07.2024 10:19
  Chirurgický nůž na Sudety Na našem severu, v Sudetech, ale ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Zikmund Hanzelka Tatra

LN Nasi africkou cestu uz nikdo nezopakuje 3.12.2021Miroslav Zikmund: „Dívat se dopředu, být čestný a upřímný, nenechat se okopávat.“

***

Za své pevné morální postoje a odsouzení okupace ČSSR vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968, byli na 20 let zcela vyloučeni z veřejného života. Bylo jim znemožněno cestovat, publikovat a veřejně vystupovat. Miroslav Zikmund pracoval i u firmy Baťa. Ne každý ví, že Hanzelka a Zikmund vyjížděli na svoji první cestu jako obchodní zástupci nabízet výrobky, přesně jako předváleční Baťovci. To se moc nepřipomíná a těžko bude...

Americkou objednávku 6000 vozů Tatra, nebylo automobilka schopná vyrobit, resp. nesměla. Po první cestě takřka 10 let nesměli oba cestovatelé vycestovat, jen vydávat knížky. Osudnou se jim  stala kniha „Zvláštní Zpráva č.4“, o skutečných poměrech v SSSR, která byla Ruskem považována za „protisocialistický pamflet“.

LN Symbol cestovatele a inzenyra 3.12.2021Miroslav Zikmund: Cesty vedou někam, záleží na tom, kam si je nasměrujete - Nejdůležitejší lidskou vlastností je fair play, že se můžeme spolehnout na dané slovo - V naší společnosti nejvíce chybí tolerance. Nejvíce přebývají slova, mluvíme do větru, říkáme spoustu slov, která nemají žádný smysl. Nevážíme si toho, co máme. Žijeme si tady jak prasata v žitě, mám-li použít tohoto kliše. Nevíme, kolik lidí na tomto světě, v tomto okamžiku hladoví, nemá pitnou vodu. My tady jsme v pozemském ráji, aniž jsme si toho vědomi. A to bohužel většina našich spoluobčanů vůbec neví, nebo si to nechce připustit.

Smířil bych se s tím, i s těmi chybami, prohřešky, omyly a šlápnutí vedle, do louže, kdy si postříkáte blátem obličej a oblečení, vše bych zopakoval ještě jednou. Co si o mně mají lidé myslet? „Aby to byl někdo, kdo lidem otevíral svět, nebo jim naznačil, že ČR není pupek světa a že je lépe se podívat za hranice, načerpat tam jiné znalosti, poučení a tím také získat více sebedůvěry.“

***

Dne 28.10.2014 byl Miroslav Zikmund vyznamenám prezidentem Zemanem. Proč nebyl stejného dne vyznamenán in memoriem i Jiří Hanzelka? Zůstali inspirací pro všechny lidi, že sny se mohou plnit v každém věku.

Vzkaz dnešní společnosti Miroslava Zikmunda přinesly Události ČT. Téma doplňují články v LN Naši africkou cestu už nikdo nezopakuje a Symbol cestovatele a inženýra, s připomenutím firmy Baťa a jejího odkazu, i dnes stále aktuálního. Cituji z prvního článku:

… Byl to jeden z mých největších zážitků v životě. Tam jsem viděl neuvěřitelné věci a uvědomil jsem si, jak máme oproti Aboridžincům, tedy Austrálcům (původní obyvatelé kontinentu), krátké dějiny. Palacký se dostal v Dějinách národu českého v Čechách a na Moravě do 8. století, ale co je předtím, nikdo neví. Ale tam v té Austrálii to mají namalované a počítají to na desítky tisíc let. Panebože, naši prapředci tady ještě ložili po větvích jako orangutání a oni už tam malovali věci! Kdyby to viděl Picasso, polezou mu oči z důlků. …   

Dostalo se jim svobody cestovat, kdy dobře věděli v jaké nesvobodě žijeme. Do ní se ze svobody vraceli. Za morální postoj je soudruzi potrestali. Někteří konstruktéři jejich slavné stříbrné Tatry, stihli před zločinným komunistickým režimem utéci na svobodný Západ.

V médiích dnes čteme více o zemřelém Petru Uhlovi, než o Miroslavu Zikmundovi. První „nebyl proti komunismu, ale proti jeho nedemokratickým praktikám“, jak prohlásil. Druhý byl antikomunista, protože poznal reálný svět. Cestovatel promluvil svoji moudrostí k rodné zemi mnohem více a především aktuálně. Petr Uhl byl snílek, v tom lepším případě, proto ho dědicové totality uznávají, na rozdíl od Miroslava Zikmunda, posla hodnot první republiky. Petra Uhla je třeba ocenit za zasazování se o naše sudetoněmecké krajany, za které od nich právem obdržel Karlovu cenu.

***

Aktualizováno 11.12.2021: „Nedělej ze mě křesťana“, instruoval Petr Uhl autora smuteční řeči… Miroslav Zikmund byl pohřben v úzkém rodinném kruhu a svých přátel.

***

Slavná stříbrná Tatrovka osiřela v NTM v Praze. Byla předchůdcem německého „brouka“. To, že dnes, na celém světě známé a slavné cestovatele, česká mládež už nezná, je jen pokračováním dědictví totalitního režimu. Stále více se nám připomíná, nejen z Východu, ale i ze Západu.

Čest památce a odkazu Jiřího Hnzelky a Miroslava Zikmunda.

 

Jan Šinágl, 2.12.2021

P.S.

Včera vysílala ČT 2 nádherný dokument Miroslava Zikmunda Poslední dokument. Byl o Austrálii, kterou navštívil v roce 1996 a popisoval nedotčenou, desetitisíciletou přírodu na území Aboridžinců. Hlavní roli nehrál, ale skutečně žil „Australský Krakonoš“ pan Jiří Chaloupka, jak ho cestovatel přátelsky, výstižně nazýval s jeho dlouhým plnovousem. Aboridžinci se divili častým požárům v buši mimo jejich území, říkali: „Asi špatně zacházejí s přírodou…“.

Chtěl jsem poslat odkaz přátelům, bohužel dokument už není k dispozici: „Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný“. Autorská práva by jistě pan Zikmund udělil ČT natrvalo, ale na to není ještě potřebný „nebeský“ zákon. Úžasný dokument, poselství „starých“ časů dnešku, končí jeho slovy: „Šestý kontinent určitě nenavštívím, je tam zima, ale čeká na mne ještě sedmý…“ A pousmál se…

***

Neobyčejná setkávání s Miroslavem Zikmundem

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 1.67 (9 Votes)
Share

Komentáře   

-4 #1 Jan Šinagl 2021-12-03 17:28
Mimochodem povšimněme si, kolik známých osobností z oblasti vědy, umění, podnikání, politiky, či sportu má německá jména, nebo počeštěná? Dosáhli úspěchu, prospěli a prospívají společnosti. Samozřejmě, že ne vždy v pozitivním smyslu. Naštěstí ti mravní převažují.

Už jen 20% Čechů má čistě slovanské geny. Otec „největšího Čecha“ Karla IV, byl německý Francouz, matka měla už jen pár procent české krve.

Jsme Bohemianové, různého etnického původu, žijící po staletí na území Bohemie. Tak by se měla naše země nazývat - na osvědčeném principu švýcarské konfederace.

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)