Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

  • 19.04.2024 18:09
    Ve Zlínském kraji dnes chybí 3000 míst pro přestárlé lidi.

    Read more...

     
  • 19.04.2024 16:56
    Spione und Saboteure – Wladimir Putin zeigt, dass er in seinem ...

    Read more...

     
  • 18.04.2024 14:44
    Ministerstvo zahraničí daruje Ukrajině pět aut. Jedno pancéřované ...

    Read more...

     
  • 18.04.2024 10:42
    Soukromý vlastník zcizil veškerý svůj majetek. Justice je bez ...

    Read more...

     
  • 18.04.2024 08:11
    Včera mi jeden pán v Praze, sledující mé zpravodajství ...

    Read more...

     
  • 17.04.2024 19:23
    Zdravím Vás pane Šinágle, něco se děje. Ministr Blažek podal ...

    Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Manipulace s verejnosti„Nestal jsem se novinářem proto, abych šířil narativy mocných, ale proto, abych je prověřoval a přezkoumával s jediným cílem: proklepnout, zda to sedí.“ -  „Je fakt, že 99 procent lidí nemá páru, jak se covidu zbavit, já patřím mezi ně. Jsem jen laik, který občas mluví s experty, hodně čte a stále znovu se diví. Ale právě kvůli této nejistotě jsem pokládal za chybné vázat se na určitý narativ a vyzdvihovat ho jako správný.“ - „Noviny se změnily v brožury lidové osvěty; nekontrolovaly činy politiků, ale myšlení občanů; místo aby pěstovaly otevřený diskurz, dusily ho; výpadek publicistiky rozdělil společnost; obavy, aby člověk nepůsobil morálně špatně, plodily „spirálu mlčení“. - „Někdo se chce rozloučit se životem a nesmí, neboť byl pozitivně testován na covid. Zrovna tento smrtící virus mu brání ve skonu, který si sám přeje. Je na čase, aby se ten spolek přejmenoval – na Pomoc k životu.“

***

Slavoj Žižek patří mezi nejznámější Slovince. V rámci světové levice je to oblíbený filozof, polemik i názorový provokatér. Publikuje v různých médiích v Evropě i USA. Článek Sex je nespravedlivý má opravdu něco do sebe. Ne pro lechtivost tématu, ale proto, že v době bojů za rovnost a nediskriminaci se právě téma sexu pomíjí. Což je zvláštní, že.

V červnu Žižek narazil na čerstvý zajímavý příklad politicky korektního boje proti privilegiím. Kalifornské ministerstvo školství chce odstranit rozdíly mezi nadanými a méně nadanými žáky. A sice takovým způsobem, že ty výkonnější učitelé zbrzdí a těm méně úspěšným pomohou, aby všichni vykázali stejné schopnosti. Zdůvodňuje se to následovně: „Odmítáme ideu přirozených talentů a nadání“, neboť „neexistuje hraniční hodnota, která by určila, kdy je jedno dítě ‚nadané‘ a druhé ne.“

Žižek nemá nic proti rovnosti, ale právě tento případ – pokládá ho za exemplární ukázku falešného rovnostářství – mu nahrává na smeč. „Není i fakt, že někteří jedinci jsou sexuálně přitažlivější než jiní, případem hrubé nespravedlnosti? Neměli bychom vymyslet nějaký postrk k rovnoprávnosti v požitku? Nějakou cestu, která ty přitažlivější zbrzdí, neboť neexistuje hraniční hodnota, která by určila, kdy je jedna osoba sexuálně přitažlivá a druhá ne?“

V sexualitě spatřuje Žižek doménu děsivé nespravedlnosti a nerovnosti. Přitom rovnost v požitku je ultimativním snem falešného rovnostářství. Jak to, že na autentické levici se k tomu ozývá tak málo hlasů? Tak to je věru otázka za milion. Chtějí-li být rovnostáři a pokrokáři důslední, něco se s tím udělat musí.

Zůstávám skeptický, je to můj džob

Podobně obecný charakter má text, který do novin Die Welt napsal reportér Tim Rhön a dal mu titul Zůstávám skeptický, je to můj džob. Jde o covid, strategie boje s ním i roli médií. Mají média pokračovat v tradiční analýze a kritice politiků, hlavně vládních? Či covid hrozí tak, že musí všichni táhnout za jeden provaz a média mají fungovat jako propaganda?

Postoj autora je jasný. „Nestal jsem se novinářem proto, abych šířil narativy mocných, ale proto, abych je prověřoval a přezkoumával s jediným cílem: proklepnout, zda to sedí.“ Zdůrazňuje, že establishmentu se dává až příliš mnoho důvěry, kdežto skepse a kritika jsou příliš stigmatizovány jako něco škodlivého. Platí to pro společnost jako takovou, ale především pro žurnalistiku.

Röhn píše: „Je fakt, že 99 procent lidí nemá páru, jak se covidu zbavit, já patřím mezi ně. Jsem jen laik, který občas mluví s experty, hodně čte a stále znovu se diví. Ale právě kvůli této nejistotě jsem pokládal za chybné vázat se na určitý narativ a vyzdvihovat ho jako správný.“

Kde už jsme takovou kritiku médií viděli? V létě 2017 Nadace Otto Brennera vydala analýzu Michaela Hallera (stále je k přečtení zde). Profesor žurnalistiky a komunikace z univerzity v Lipsku zkoumal roli tištěných médií za běženecké krize v létě 2015. Výsledky byly tak zajímavé, že jim článek věnoval i Jochen Bittner v liberálním týdeníku Die Zeit. Vyzněly takto: noviny se změnily v brožury lidové osvěty; nekontrolovaly činy politiků, ale myšlení občanů; místo aby pěstovaly otevřený diskurz, dusily ho; výpadek publicistiky rozdělil společnost; obavy, aby člověk nepůsobil morálně špatně, plodily „spirálu mlčení“.

Jistě, hranice otevřené pro milion lidí štěpily národ víc než epidemie. Ale stejně bude zajímavé, jaké hodnocení dostanou média za své působení při covidu.

Tragikomický moment

Teď trochu jiný žánr. Spolek Sterbehilfe (Pomoc ke skonu) sídlí ve Švýcarsku, ale pobočky má pro zájemce o asistovanou sebevraždu i v Německu. Jenže…

Jak píše názorový provokatér Henryk Broder pro švýcarský list Weltwoche, má to háček. Pobočka v Hamburku povoluje vstup jen očkovaným a uzdraveným, zřejmě pro bezpečí svých zaměstnanců, ale vyznívá to bizarně. Broder sám žádá čtenáře, aby mu nevyčítali neúctu k pietě, ale nemůže si pomoci, vidí v tom tragikomický moment: „Někdo se chce rozloučit se životem a nesmí, neboť byl pozitivně testován na covid. Zrovna tento smrtící virus mu brání ve skonu, který si sám přeje. Je na čase, aby se ten spolek přejmenoval – na Pomoc k životu.“

https://www.lidovky.cz/orientace/slavoj-zizek-sex-petracek-komentator-svetovy-tisk.A211223_122102

***

Vánoční dopis předsedkyni Evropské komise

J.Š.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 1.00 (8 Votes)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)