Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Kalendář událostí

čt bře 30 @17:30 -
Praha AC: Člověk a média
út dub 25 @12:30 -
OS Praha 1: JUDr. Vratislav Vajnar

Nejnovější komentáře

 • 25.03.2023 09:35
  Proruští dezoláti. twitter.com/.../...

  Read more...

   
 • 24.03.2023 10:35
  Kdo řekne veřejně v Rusku, že na Ukrajině je válka, dostane 15 ...

  Read more...

   
 • 24.03.2023 09:16
  Další lidský příběh z nelidské války: Ukrajinský operátor ...

  Read more...

   
 • 23.03.2023 18:20
  "Ruská armáda je druhá nejsilnější na světě – ukázalo se, že ...

  Read more...

   
 • 23.03.2023 17:36
  „Rada, kterou mu mohu dát, nebo spíše tvůrcům jeho projevů, je ...

  Read more...

   
 • 21.03.2023 21:49
  Ruská armáda je druhá nejsilnější na světě – ukázalo se, že je ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.
Číst dál...

Robin Hood, Juraj Jánošík, Jiří Paroubek. Každý kulturní Čech ihned pozná, co tito tři hrdinové mají společného, ačkoliv žili na staletí od sebe v rozličných společenských systémech. Bylo to odvěké, utopistické, a proto nesmyslné řešení rozdělení hmotného bohatství.

Číst dál...

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Login Form

Karel IjpgLN KO Karel I. 31.3.2022Při jeho blahoslovení pronesl papež Jan Pavel II. tato slova: „Nejdůležitějším úkolem křesťana je hledání, rozpoznávání a následování Boží vůle v každé příležitosti. Křesťanský státník, císař a král Karel I. přijímal tuto výzvu každý den.“

***

Po zadání titulku do Google se neobjeví žádný odkaz? Skvělá esej Davida Lancze ZMIZÍKOVÁNÍ V NAŠICH DĚJINÁCH, vyšla v Lidových novinách dne 9.4.2022 v příloze Orientace. Hraje snad fakt podvědomého kolektivního pocitu této hanby svou roli v důsledném vymazávání tradice Karla I. z naší paměti?

Cituji z eseje: V kontrastu s nenávistným Edvardem Benešem se někdejší císař Karel I., hluboce věřící katolík, ani na smrtelné posteli nepřestával modlit „za český národ“ – Nemá smysl zavírat oči nad tím, že ke vzniku republiky došlo zradou: zradou vojáků, kteří navzdory přísaze svému králi přešli z rakouských zákopů do zákopů ruských, italských či francouzských. Zradou politiků, zvlášť těch, kteří zasedali v parlamentu, tedy včetně Tomáše Garrigua Masaryka. Těch politiků, z nichž většina by se předháněla, kdo by při Karlově pražské korunovaci jako první políbil panovníkovi ruku, ale pak rozjásaně společný stát bořila.

Hraje snad fakt podvědomého kolektivního pocitu této hanby svou roli v důsledném vymazávání tradice Karla I. z naší paměti?

Co Čechům provedl tak hrozného, že na něj odmítají vzpomínat? – Zatímco carovi bývalí poddaní Mikuláše i s celou rodinou zastřelili a Češi a Rakušané Karla vyhnali bez koruny v kapse, až neměl ani na doktora, Němci umožnili Vilémovi si do pohodlného holandského exilu vzít peníze i vybavení… - Opět při této příležitosti musíme zmínit neblahou roli Edvarda Beneše; že bývalý český král od svých někdejších poddaných neuvidí ani haléř, rozhodl právě on. Přitom částka, kterou Britové chtěli za královu dopravu a ubytování v exilu zaplatit byla mnohem nižší než zisk Československé republiky z jednoho každého konfiskovaného habsburského statku.

Pes ale může být zakopaný ještě o kus dál, na poli novodobých národních mýtů.

Ten nejoblíbenější z nich říká, že náš stát vznikl 28. října 1918. Jenomže vznikem Československé republiky náš stát jako takový ani náhodou nevznikl. Pokud bychom totiž na tento narativ přistoupili, museli bychom konstatovat, že zanikl o dvacet let později, po válečné resuscitaci to už nikdy nebyl úplně on a nakonec definitivně skončil s poslední sekundou roku 1992. Neměli bychom už vůbec 28. Říjen slavit, jako nový svátek bychom si museli vytyčit 1. Leden a smířit se s tím, že žijeme ve státě, jehož existence dosud nedosáhla ani třiceti let. Poté by opravdu bylo snadné na Karla I. zapomenout, protože by do naší země vlastně nepatřil.

Přesto všichni tušíme, že místo kde jsme žili před rokem 1993, bylo stejné, stejně jako by naši pradědečkové potvrdili, že bylo stejné i před 28. říjnem 1918.

Jen se před více než sto lety české země zbavily závislosti na Rakousku, změnily státní zřízení a z českého království se staly republikou; dočasně i se Slovenskem a Podkarpatskou Rusí, což ovšem nebyla v dějinách našeho království žádná novinka; historické země, které k nám přináležely, se v průběhu věků měnily a střídaly.

Důležité je, že Český stát tehdy nijak nově nevznikl. Ani nemohl, protože do té doby nijak nezanikl; ani v momentě, kdy ho římskoněmecký panovník udělil českému králi v léno, ani po Bílé hoře, kdy vládnoucí Habsburk u nás nadále panoval z titulu českého krále, ani nikdy potom. Naopak, už v době vzniku republiky v hranicích onoho království kontinuálně existoval tisíc let!

Je proto nesmyslem tvářit se, že do tuzemské historie Habsburkové či Karel I. o němž dnes byla řeč, nepatří. Karel I. k nám coby náš král patří stejně jako Masaryk, svatý Václav, Karel IV., nebo třeba Josef I., jehož většina čtenářstva nebude znát. A měl by být zdrojem stejné národní hrdosti jako ostatní zmínění představitelé této země.

J.Š. 18.4.2022

***

Jak agent Kremlu Edvard Beneš zaprodal Československo Sovětskému svazu

Další dědictví zločinné politiky Edvarda Beneše: Domobrana a zkáza karpatských Němců

Edvard Beneš válečný zločinec a masový vrah, stejně jako Stalin a Putin

Vydání otřesné knihy „Zaorané masové hroby“, předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová-Adamová a eurokomisařka Věra Jourová, nepodpořily!

Karel I. poslední císař a Český král, skonal před 100 lety 1.4.1922

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (2 Votes)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)