Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Kalendář událostí

st kvě 31 @19:00 -
KVH: Hledání rovnováhy aneb Život soudce
čt čvn 01 @08:00 - 05:00PM
Pochod Postoloprty Žatec
so čvn 10 @08:00 - 08:00PM
Dejvice: CH stánek na Festivalu ambasád
po čvn 12 @14:30 -
OS Praha 2: dr. Bartsch

Nejnovější komentáře

 • 29.05.2023 16:39
  Rozhodnuto. Český lékař půjde za údajné plácnutí po zadku ...

  Read more...

   
 • 29.05.2023 16:33
  Michael Žantovský už nepovede Knihovnu Václava Havla. Ředitelem ...

  Read more...

   
 • 25.05.2023 12:30
  Tak ještě jedna perlička od soudu. Napsala jsem klientovi ...

  Read more...

   
 • 20.05.2023 16:15
  Nic proti tomu, pokud president jezdí na motorce v okolí Lán ...

  Read more...

   
 • 17.05.2023 12:38
  Vakcíny, obě založené na technologii messengerové RNA (mRNA) ...

  Read more...

   
 • 17.05.2023 07:45
  Jsme ve válce, paní Anežko. Některé bitvy se prohrávají, ale ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.
Číst dál...

Robin Hood, Juraj Jánošík, Jiří Paroubek. Každý kulturní Čech ihned pozná, co tito tři hrdinové mají společného, ačkoliv žili na staletí od sebe v rozličných společenských systémech. Bylo to odvěké, utopistické, a proto nesmyslné řešení rozdělení hmotného bohatství.

Číst dál...

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Login Form

Tyrs a FuegnerSOKOL TUZME SEV Lidových novinách (příloha "Relax") vyšel 3.9. článek s titulkem "Tělocvikem k vlastenectví".

Česká tělocvičná organizace Sokol je obecně známá svým silným důrazem na vlasteneckou orientaci na Česko. Připravuje se na oslavu 200. narozenin svého zakladatele Jindřicha Fügnera.

Novinář Josef Žídek se zaměřil na kontroverzní národnostní původ obou zakladatelů Fügnera a Miroslava Tirsche.

Jindřich Fügner se narodil 10. září 1822 jako Heinrich Anton Fügner v bohaté pražské rodině, která byla zároveň německá. Revoluční rok 1848 způsobil, že se cítil být více spjat s českým národem, než se svým vlastním.

Fügner se seznámil s dalším Němcem - Friedrichem Tierschem (narozen v Tetschen-Bodenbachu / Děčíně), oba se stali skutečnými přáteli a zakladateli této organizace. Fügner se nyní nechal titulovat křestním jménem "Jindřich" a Tiersch se přejmenoval na Miroslava Tyrše.

Dvojice Fügner a Tirsch (Tiersch) pak vystupovala jako "ryzí Češi", i když Fügner se ještě na sklonku života své dceři Renatě svěřil, že se ve skutečnosti cítí být "pražským Němcem". Fügnerovo hrdě nošené "češství" působilo na veřejnosti spíše "trapně", protože jeho čeština prostě zůstala "velmi špatná" až do jeho smrti.

Peter Barton, Praha

P.S.

Nemyslím si, že veřejnost vnímala Fügnerovu češtinu negativně. Ve většině to jistě chápala a hlavně oceňovala jeho činnost a podporu Miroslava Tyrše. JŠ

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 1.33 (3 Votes)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)