Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Kalendář událostí

čt bře 30 @17:30 -
Praha AC: Člověk a média
út dub 25 @12:30 -
OS Praha 1: JUDr. Vratislav Vajnar

Nejnovější komentáře

 • 25.03.2023 09:35
  Proruští dezoláti. twitter.com/.../...

  Read more...

   
 • 24.03.2023 10:35
  Kdo řekne veřejně v Rusku, že na Ukrajině je válka, dostane 15 ...

  Read more...

   
 • 24.03.2023 09:16
  Další lidský příběh z nelidské války: Ukrajinský operátor ...

  Read more...

   
 • 23.03.2023 18:20
  "Ruská armáda je druhá nejsilnější na světě – ukázalo se, že ...

  Read more...

   
 • 23.03.2023 17:36
  „Rada, kterou mu mohu dát, nebo spíše tvůrcům jeho projevů, je ...

  Read more...

   
 • 21.03.2023 21:49
  Ruská armáda je druhá nejsilnější na světě – ukázalo se, že je ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.
Číst dál...

Robin Hood, Juraj Jánošík, Jiří Paroubek. Každý kulturní Čech ihned pozná, co tito tři hrdinové mají společného, ačkoliv žili na staletí od sebe v rozličných společenských systémech. Bylo to odvěké, utopistické, a proto nesmyslné řešení rozdělení hmotného bohatství.

Číst dál...

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Login Form

Bata o moralni bideBata Jan CT 24 CVV „Přečtěte si co vyšlo v Přítomnosti“ (13.12.2022) byl přiložen i článek ze dne 16.5.1934 od Edvarda Mašky Otevřený list Janu Baťovi (str. 311-312).

Stěžejní prací pana Mašky byly především „návody k životnímu úspěchu a osobnímu rozvoji“. Nevím, nakolik jeho knihy splnily cíl, tedy i pomoc společnosti, zato dílo bratří Baťů jím proklamované cíle naplnilo vrchovatě. Benes vytahKdo dělá svoji práci pořádně, nemá na kritizování druhých čas. Nechápu, proč si zrovna tento článek vedení Přítomnosti vybralo. Pro nevědoucí připomínám níže, abychom nezapomínali na velké a nepřipomínali malé a malost.

Nemusíme se příliš zabývat tím, co Baťa svým lidem nabízel. Ve 30. až 40. letech 20. století. Baťa byl daleko před všemi ostatními podniky v Československu i v Evropě.

Baťa poskytoval:

- Vysoké mzdy 3× vyšší než konkurence v Evropě

- Nízké náklady na bydlení (pravděpodobně kolem 10 % příjmu) Kdo to dělá?

- Téměř bezplatné vzdělání

- Nízkonákladové nakupování v prodejnách Baťa

- Zdravotní pojištění

- Životní pojištění

- Pojištění pro případ invalidity

- Dával zaměstnancům bankovní účet (s hodnotným zůstatkem), když se narodilo dítě.

- Strhával 10 % z dosaženého příjmu po celou dobu, kdy byl pracovník u firmy (a dával mu 4 % roční úrok)

- Dokonce poskytoval bezplatné, nebo velmi levné stravování pro zaměstnance

- Postavil vše, co jeho lidé potřebovali

Baťa rozvíjel:

- Baťovy filmové ateliéry, které produkovaly všechny druhy filmů

- Obrovské divadlo ve Zlíně pro promítání filmů

- Obrovský bazén ve Zlíně, který mohli využívat všichni

- Výuku zaměstnanců, mužů i žen, na piloty

- Výroba letadel

Bata 1000 pilotu republice 1937Příkladů vylepšení, které Baťa ve Zlíně a dalších baťovských komunitách provedl, je mnohem více. Když se podíváte na to, co Baťa svým zaměstnancům poskytoval, zjistíte, že práce u Bati byla mnohem lepší než kdekoli jinde. Na otázku proč ho jiní nenásledovali a proč ho mnozí kritizovali, nechť si každý odpoví sám. Můj táta říkal: „Každý kdeco a kdekoho kritizujeme, ale kolik z nás dělá svoji práci pořádně?“

Princip Baťa zůstává stále nejlepším návodem na řešení problémů člověka a světa - uměl využít jeho přirozenost ve prospěch nejen člověka, ale i firmy, města, kraje, země a společnosti. Jen násilná smrt zakladatele Tomáše Bati (chystal se kandidovat na presidenta republiky), nástup komunistů k moci a nekalé praktiky západních obchodních konkurentů, vedly postupně k zániku firmy.

Firma Baťa byla zlikvidována - ukradena znárodněním. Majetek potomkům zakladatelů dodnes vrácen nebyl, ani vyplacena patřičná finanční náhrada. Tento zločin na našich velkých vlastencích pokračuje, díky nevypořádání se se zločiny komunismu po roce 1989. Totalitu nahradila demokratura v režii svých pohrobků.

 

Jan Šinágl, 16.12.2022

***

Národní soud versus Jan Antonín Baťa – osud velkého čs. podnikatele a vlastence

Národní divadlo: Plukovník Švec nám i po 100 letech připomíná náš charakter

Ladislav Feierabend: Konec československé demokracie

I.díl: Celý svět doplatil na to, že neuvěřil informacím nejlepšího agenta II.světové války A54

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Share

Komentáře   

-1 #1 Jan Šinagl 2022-12-18 09:01
Dva bývalí francouzští legionáři od Perpignanu, kde se zrodila česká „Rota Nazdar“, zubní lékař MUDr. Rudolf Maxa, odsouzený po 2. svět. válce na 16 let a major Vitejček od Hradní stráže, odsouzený na 18 let, si vyprávěli, co věděli o Benešovi jako vášnivém hráči rulety v pařížských kasinech za 1. svět. války. Vzpomínali na příhodu s Lavalovým kloboukem v kasinu, co jim vyprávěl o tom bývalý generál a francouzský legionář Otakar Husák, po 1. svět. válce vedoucí vojenské kanceláře prezidenta Masaryka. Ten tak neměl v lásce Beneše pro jeho intriky v politice, že raději odešel z Masarykových služeb do civilu, znechucen vývojem hradních intrik.

sinagl.cz/.../...

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)