Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 16.07.2024 05:37
  Co jsou konspirace? Referáty soudců, usnesení, které vyloží věc ...

  Read more...

   
 • 14.07.2024 17:09
  Karma vzkazuje poškozeným: Není třeba se mstít. Jen se posaďte ...

  Read more...

   
 • 14.07.2024 09:31
  Honzo, k Tvému článku "Všesokolské slety......" nesouhlasím s ...

  Read more...

   
 • 14.07.2024 09:26
  Bravo Barboře - presentovala naši zemi lépe, než všichni ...

  Read more...

   
 • 01.07.2024 10:19
  Chirurgický nůž na Sudety Na našem severu, v Sudetech, ale ...

  Read more...

   
 • 29.06.2024 13:14
  ČLK Seminář info: Moje vystoupení se obešlo s prezentací sotva ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Snímek obrazovky 2024 06 22 150901Statni znak CRAktualizováno 29.6.2024: Harašili Čechoslováci zbraněmi?

***

„Každá hymna celkem věrně odráží mentalitu národa. Čím jsem starší, tím jsem za tu naši bohémskou o válení se v trávě u řeky a nasávání krás jara radši.“ Petr. K - „A vlastencem může být v Čechách každý tvor, rozumný nebo nerozumný, jen když písně české zpívá, z korbelíčku si nalívá, přitom nezná větší slast než-li milovati vlast.“ – „My jsme největší nepřátelé národnosti své, a proto zapotřebí není v Rusích a v Polsku pomoci hledati, nýbrž jenom zastaralou převrácenost ze sebe vypuditi.“ - „Nečinně se chovat, je nazpět jít.“ - „Kéž by nám Pán Bůh všeliké to vlastenčení z huby do rukou vraziti ráčil!“ K. H. Borovský

***

Byly časy, kdy jsem ji zpíval hrdě doma i v zahraničí. Dnes už to nedokáži. Kdo sleduje ME ve fotbale ve SRN, slova a melodii státní hymny jiných zemí, vidí sám ten rozdíl. Česká je pomalá, ospalá, snivá, zádumčivá, nostalgická, bez energie a motivace, zkrátka pohodová. Není divu, vznikla pro divadlo, jiné bojem a utrpením.

Dnešní Česká hymna je pouze první slokou z písně z hry Josefa Kajetána Tyla „Fidlovačka, aneb žádný hněv a žádná rvačka“. Hudbu složil František Škroup. Je vskutku divadlem, představením o krajině, dnes zaplevelené a zpustošené odpadky, fotovoltaikami - uspávající, nemotivující, neburcující, sebeobrazem české povahy a charakteru. Zcela jinak se poslouchá dynamická, motivující hudba a text hymny mnoha jiných zemí. Mimochodem Český lev u nás nikdy nežil, bojovníci nejsme, tak alespoň ten lev nám toužebnou, vysněnou bojovnost připomíná. Není divu, když se považujeme za tzv. „holubičí národ“. Už nedodáváme, že označení mělo původ v kdysi oblíbené masové konzumaci holoubků… Nejsme empatičtí, upřednostňujeme sebe a svůj osobní profit nadevše, za každou cenu, všemu „rozumíme“ nejlépe. Porovnejte obličeje např. francouzských fotbalistů a fanoušků při zpěvu La Marseillaisa. Cítíte opravdovost, energii, elán, vůli, nadšení a které mi tolik postrádáme a které se připomene jen když uspějeme v hokeji či fotbale. Tady jsme "opravdoví vlastenci", kdy fandíme těm, co skutečně bojují - i za nás - a to je trochu málo, nemyslíte? To, opravdu nemáme na víc?

***

***

21.6.1949: Před 75 roky byl popraven gen. Heliodor Píka

 ***

Česká hymna pohoda, nostalgie, vzpomínání, útěk od reality do snů, při vší úctě k těm, kteří při jejím zpěvu umírali za naši svobodu. Ti nám dnes chybí. Stále platí citát z knihy rozhovorů s Josefem Mašínem ml.: „Čech vždy upřednostní bůček před svobodou“. Kdo ho upřednostňuje, ztratí postupně svobodu a s ní i ten bůček. Můžete mne začít „kamenovat“ – to nám šlo vždy, pokud nám nehrozilo žádné nebezpečí a naše zločiny byly kryty „kolektivní vinou“. Vzpomeňme našich krajanů, českých Němců, jimž jsme „poděkovali“ barbarských vyhnáním, okradením, masakry a vraždami. Měli na hospodářské, kulturní a mravní prosperitě naší země po staletí neodejmutelný, nenahraditelný podíl. Dnes nám zoufale chybí.

V hymně, na praporu a státním znaku po vzniku ČSR ani náznak o existenci našich německých krajanů

Na vlajce zůstal slovenský klín, alespoň zůstala ve státním znaku moravská a slezská orlice, německá byla nahrazena dvojitým českým lvem… Jaký to byl nebetyčný rozdíl mezi českou a slovenskou částí naší bývalé hymny. Hymna přežívá všechny republiky: Československo, Protektorát Čechy a Morava, ČSR, ČSSR, ČSFR, Česko. To je asi světový rekord…

Není divu, že nás svět přestal brát vážně. Země bez elit, plná švejkovství a plebejství, nemůže nabídnout více. Nedivme se, že naše armáda za poledních 100 let své území nebránila a že zde máme takovou korupci a neschopnost politiků. I to je logický následek neboje, včetně velké ochoty udávání spoluobčanů okupantům ať už ze Západu, nebo z Východu. Osobní profit je nadevše. Finsko nezná korupci – Rusku se ve válce postavilo!

Zemřelý pan Karel Mrzílek to v článku níže nemohl popsat lépe, stejně jako Karel Hašler ve své písničce! Vše má své následky. Politici to nenapraví, neumí, nemohou. Každý musíme začít sám u sebe. Práce na generace. JŠ

***

Česká společnost

Dvakrát zažila totalitu. Šest let nacistickou, čtyřicet dva let bolševickou. Vždy přežila s ohnutým hřbetem. Dokonce i po roce osmdesát devět, kdy jsme tedy s ostatními povstali tak to bylo všechno, protože narovnat se a postavit proti zlu jsme nedokázali dodnes. Poslanci volí 75% anonymně předsedu KSČM do předsednictva parlamentu. A pan senátor Láska se domnívá, že mu parlament odsouhlasí žalobu na prezidenta. Vím, že je to škarohlídství, ale můj názor vyvěrá z porovnání a srovnání s výchovou dítěte, které vyrůstá a prožívá nevhodnou výchovu, se kterou nesouhlasí, ale je donucováno. Potom se v životě jako ušlápnutý chová. A to nemluvím o vedlejších skrytých vlastnostech, jaké takové prostředí vyvolává. S českou společností je to obdobné. Naposled se Češi postavili za první světové jako legionáři ve třech státech. To mělo za následek, že naše hrdost právem vykvetla, byla uznána ve světě a vznikl stát s národem, který chtěl za svoji svobodu po roce 1939 bojovat. Tím že zemřel TGM a nástupce Beneš odvolal připravené čsl. vojáky hájit svou vlast z hranic, stalo se to nejhorší, co se stát mohlo. Stalo se totéž jako když rodiče chrání synáčka, aby se mu nic nestalo a jeho iniciativy naopak zakazují. To se stalo nám, že jako jediní, opakuji, jsme na svém území nebojovali a důsledek se dal očekávat. Naříkání, stěžování si, vymlouvání se, poukazování na chyby jiných, zatím co ti jiní umírali za nás. My jsme přežívali v totalitě. Tehdejší naše utrpení je nesrovnatelné s tragédiemi, které prožili Poláci, Rusové, Briti a další. Je mě to líto, ale bohužel být na chvostu EU a remcat je náš úděl, ne-li něco horšího.


Karel Mrzílek, 28.2.2019

***

***

„Je potřeba zastavit nenávist a používat mozek.“ Lidé si připomněli vyhnání Němců z Brna

Je to jedna ze smutných kapitol z období těsně po druhé světové válce. Na konci května 1945 se muselo vydat asi dvacet tisíc brněnských Němců, zejména dětí, žen a starců, na cestu k rakouským hranicím. Pro tragickou událost, která stála život až dva tisíce lidí, se vžil název Brněnský pochod smrti. V sobotu se vydaly po jeho stopách stovky lidí….

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 1.00 (7 Votes)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)