Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 16.07.2024 05:37
  Co jsou konspirace? Referáty soudců, usnesení, které vyloží věc ...

  Read more...

   
 • 14.07.2024 17:09
  Karma vzkazuje poškozeným: Není třeba se mstít. Jen se posaďte ...

  Read more...

   
 • 14.07.2024 09:31
  Honzo, k Tvému článku "Všesokolské slety......" nesouhlasím s ...

  Read more...

   
 • 14.07.2024 09:26
  Bravo Barboře - presentovala naši zemi lépe, než všichni ...

  Read more...

   
 • 01.07.2024 10:19
  Chirurgický nůž na Sudety Na našem severu, v Sudetech, ale ...

  Read more...

   
 • 29.06.2024 13:14
  ČLK Seminář info: Moje vystoupení se obešlo s prezentací sotva ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Namesti miru 5.7.2024Lvi silou HanakAktualizováno 13.7.2024

***

Navštívil jsem závěrečné vystoupení XVII. Sokolského sletu v Edenu (5.7.2024). Bylo vyprodáno (zachránila mne paní, které nepřišli přátelé, prodala za původní cenu 400 kč). Připojuji FOTOGALERII ze skladeb a FOTOGALERII z výstavy o historii Sokolských sletů na Náměstí míru v Praze. Připomněla mi i moji účast na všesokolských sletech v Curychu, Torontu, Paříži a v Praze.

Jako vždy byli skvělí muži. Pro mne byl nejsilnější moment vystoupení sokolníků, kdy sokolská myšlenka zazněla nejvýmluvněji při závěrečném kroužení sokola, skvělé hudbě a úžasné reakce diváků. Záznam celého vystoupení v iVysílání ČT. Zpěv „Kdo sú Boží bojovníci“, plebejsky následované Karlem Gottem a jeho „náručí růží“. LN Supcik 12.7.2024Let sokola, jsem v záznamu přímého přenosu ČT také nenašel... Požádám ČT o vysvětlení. Doufám, že jsem se mýlil. 

Stožáry na vlajky nebyly, starosta Sokola měl civilní oblek, 12 skladeb se pustilo jako na diskotéce, bez uvedení a představení skladeb, náčelníci nepromluvili, slovo dostali politici, president nepřišel, žádná klasická, sokolská pochodová hudba nezazněla…

Jiří Hanák to vizionářsky vystihl. Můžeme jen spekulovat, zda je dnešní stav neřízený, či řízený? Je věrným obrazem skutečnosti – morálního a kulturního propadu, rozkladu země a celé společnosti. Bývalá starostka Sokola by měla jít do kriminálu, ale asi těžko půjde. Mnoho sokolských jednot přišlo o své majetky. Zkorumpované mafie ve státní správě a všude, kde je velký majetek, pokračují ve svém díle zkázy. Po postupné likvidaci značky Sokol, následuje i jeho morální likvidace. Půjde-li to tak dál, zbude jen jméno bez obsahu, ideje a nakonec zmizí i jméno. Pokud si nepřiznáme pravdu o našich dějinách a našem charakteru, dočkáme se zaslouženého. Smutné je, že se na této manipulaci podílí i veřejnoprávní ČT.

Vyčítali jsme našim rodičům, že dopustili vládu komunistů. Budoucí generace nám budou  vyčítat, že jsme umožnili její pokračování pohrobkům zločinného komunistického režimu. Země, která si sama zničila své elity, nemůže očekávat dobrou budoucnost. Winston Churchill: „Čekají nás krev, pot a slzy!“ Můžeme se zvednout i padnout, ale kdo nebojuje, už padl a svůj osud si zaslouží. Dokážeme ještě obnovit principy sokolské výchovy, která se plně osvědčila, stejně jako nadčasový systém Tomáše Bati?

Poznal jsem doma, i v exilu v zahraničí, mnoho skvělých sokolů a sokolek, mnohé ještě z první republiky. Měl jsem možnost poznat, co to byl skutečný Sokol a jeho hodnoty. Tento text píši i jejich jménem, ve jménu jejich památky a odkazu.

Bývalý člen Sokola Luzern, Sokola Curych, náčelník Sokola Luzern, župy švýcarské a účastník mnoha sokolských zahraničních sletů.

V žádném případě nesnižuji účastníky sletu, jejich výkony, práci cvičitelů a organizátorů. Většina nemůže vědět a chápat, co se v pozadí skutečně děje a co probíhá, stejně jako ostatní obyvatelstvo.

Připomínám slova Jana Masaryka: „Komunismus je 10% ideologie a 90% taktiky.“

 

Jan Šinágl  

***

Tomáš Pecina „Prožíváme poslední měsíce české demokracie?“, uveřejněném již dne 30. 5. 2012 na webu http://slepeckahul.pecina.cz

„Stát a státní struktury nebyly budovány podle pevného plánu a v úctě k demokratickému systému hodnot. Policie je fatálně zkorumpovaná, justiční systém je dysfunkční, zemi ovládají mafie exekutorů, lichvářů a podvodníků, proti nimž slušný člověk nenajde zastání a nemá proto důvod se státem se identifikovat a hájit jej, je-li sám denně konfrontován s tím, jak je státu lhostejný on.“

***

Karl Jaspers: „Otázka viny“: „Morální prohřešky jsou základem poměrů, z nichž vyrůstají politická vina a zločin. Dopouštět se nesčetných malých činů nedbalosti, pohodlného přizpůsobování, laciného ospravedlňování bezpráví, nepozorované podpory bezpráví, podílet se na vzniku veřejné atmosféry, která šíří nejasnost a jako taková teprve umožňuje zlo, to vše má za následky, které zčásti také podmiňují politickou vinu na poměrech a dění.“ 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 1.00 (1 Vote)
Share

Komentáře   

+1 #1 Jan Šinagl 2024-07-14 09:31
Honzo,

k Tvému článku "Všesokolské slety......" nesouhlasím s Tebou: stožáry sice nebyly, ale obě vlajky byly na lanech v rohu stadionu, president přišel na večerní vystoupení a předal Sokolům prapor. Nemyslím, že slet byl bezduchý, slety nemohou být stejné jako byly před r. 1948. Hudba Karla Gota byla pro skladbu "Jdi za štěstím" pro seniory a Věrnou gardu a "Náruč růží" byla odchodová hudba pro tuto skladbu. "Boží bojovníci" byli pro snímání vlajky. Sokol se nevzdaluje myšlenkám svých zakladatelů, neustále je to společenství správných lidí se společným cílem. Asi bys měl se trochu zajímat o dění v Sokole abys pochopil smysl organizace. Prostě Tvůj článek se mi vůbec nelíbil

Nazdar!

Mirek Vrána

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)