Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

  • 18.04.2024 10:42
    Soukromý vlastník zcizil veškerý svůj majetek. Justice je bez ...

    Read more...

     
  • 18.04.2024 08:11
    Včera mi jeden pán v Praze, sledující mé zpravodajství ...

    Read more...

     
  • 17.04.2024 19:23
    Zdravím Vás pane Šinágle, něco se děje. Ministr Blažek podal ...

    Read more...

     
  • 16.04.2024 07:59
    Vážený pane Šinágle, ještě jednou Vám chci poděkovat za půjčku.

    Read more...

     
  • 13.04.2024 09:48
    Není podstatné kolik lidí sleduje informace, ale kdo a jak ...

    Read more...

     
  • 13.04.2024 07:45
    Vondráčková s Michalem se na soudy obracejí často, vedou ...

    Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

IslandEkonom a držitel Nobelovy ceny Joe Stiglitz poznamenává: „To, co udělal Island, bylo správné. Bylo by špatné zatížit budoucí generace omyly finančního systému.“ Ekonom a držitel Nobelovy ceny Paul Krugman píše: „Zotavení Islandu demonstrovalo… že věřitelé soukromých bank si museli vyžrat ztráty.“ Krugman také říká: „Na cestě k ekonomickému Armageddonu se stala legrační věc: zoufalství Islandu učinilo konvenční chování nemožným, země byla osvobozena a mohla prolomit pravidla. Tam, kde všichni ostatní nouzově vypláceli bankéře a platila to veřejnost, Island nechal banky zkrachovat a v podstatě rozšířil svoji sociální bezpečnostní síť. Tam, kde všichni ostatní byli fixováni na usmíření si mezinárodních investorů, Island zavedl dočasnou kontrolu pohybu kapitálu, aby si vytvořil prostor pro manévrování.“

Krugman má pravdu. Nechat banky krachnout – místo je bez ustání nouzově vyplácet – je správná cesta.

Dříve jsme poznamenali: Island řekl bankám, aby si to vyžraly. A islandské ekonomice se daří mnohem lépe, než prakticky všem zemím, které nechaly banky zahnat je do kouta.

Bloomberg uvádí: „Island poskytl klíčová ponaučení pro země, které se pokouší přežít nouzová vyplácení, neboť přístup Islandu ke své záchraně vedl k „překvapivě“ silnému zotavení, řekl šéf mise Mezinárodního měnového fondu v zemi. Oddanost Islandu svému programu, rozhodnutí nechat nést ztráty držitelé dluhopisů, namísto daňové poplatníky, a ochrana sociálního systému, který odstínil nezaměstnané od bídy, pomohly postrčit zemi z kolapsu do zotavení, a to podle toho ve Washingtonu sídlícího fondu.“

* * *

Island odmítl chránit věřitele svých bank, které padly v r. 20088, když jejich dluhy 10x převýšily velikost ekonomiky.

Poznámka MMF ohledně držitelů dluhopisů je důležitá: neschopnost vynutit si na držitelích dluhopisů snížení návratnosti odsuzuje USA a Evropu k ekonomické stagnaci.

MMF poznamenává: Rozhodnutí nečinit daňové poplatníky zodpovědnými za ztráty bank bylo správné, říkají ekonomové.

Jinými slovy, jak uvedl MMF: Klíčovým pro zotavení Islandu byl program, který se snažil zajistit, že restrukturalizace bank si nebude vyžadovat, aby byly na bedra daňových poplatníků hozeny nadměrné ztráty soukromého sektoru.

Icenews poukazují: Experti nadále vychvalují úspěch Islandu při zotavení po nouzových vyplaceních jeho bank v r. 2008. Na rozdíl od USA a několika zemí v eurozóně Island umožnil svému bankovnímu systému v globální ekonomické krizi padnout a náklady přesunout na věřitele tohoto odvětví, místo na daňové poplatníky.

* * *

Odraz ode dna působí nadále nadšení u představitelů, včetně šéfky Mezinárodního měnového fondu Christine Lagarde, která nedávno zmínila islandské zotavení jako „impozantní“. A experti nadále zdůrazňují, že evropští představitelé by se měli u Islandu poučit, co se týká úsporných opatření a podobných záležitostí.

Barry Ritholtz vloni poznamenal: „Místo aby nouzově vyplácel banky – Island by to nemohl udělat, ani kdyby chtěl – garantovali vklady (jak to činí FPV) a nechali normálnímu kapitalistickému procesu krachu volnou ruku. Nyní jsou na tom nohem, mnohem lépe, než země, jako USA a Irsko, které tak nejednaly.“

Bloomberg v únoru 2011 poukázal: „Na rozdíl od ostatních zemi, včetně USA a Irska, které nalily miliardy dolarů do svých finančních institucí, aby je udržely nad vodou, Island vystavil účet jejich největším věřitelům. Zvolil si nechránit věřitele bank v zemi, jejichž aktiva byla nafouknuta na 209 miliard dolarů, 11 násobek GDP.“

* * *

„Island udělal správnou věc … ztráty bank dostali na hrb věřitelé, ne daňoví poplatníci,“ říká nositel Nobelovy ceny Joe Stiglitz, profesor ekonomie na univerzitě Columbia v New Yorku. „Na druhou stranu Irsko udělalo všechny možné špatné věci. Je to pravděpodobně nejhorší model.“

Irsko poskytlo garance za všechny závazky svých bank, když se dostaly do problémů, a nalévalo kapitál – 46 miliard euro doposud – aby je nakoplo. To přivedlo zemi na pokraj zruinování a donutilo ji v prosinci přijmout záchranný balíček Evropské unie.

* * *

„Země s větším bankovním systémem nyní mohou následovat islandský příklad“, říká Adriaan van der Knaap, výkonný ředitel UBS AG.

„Nenarušilo by to finanční systém,“ říká Van der Knaap, který byl poradcem islandského výboru pro řešení situace bank.

* * *

Arni Pall Arnason, islandský ministr pro ekonomické záležitosti, říká, že rozhodnutí nechat držitele dluhů podílet se na bolesti, zachránilo zemi budoucnost. „Pokud bychom se zaručili za všechny závazky bank, byli bychom ve stejné situaci jako Irsko,“ říká Arnason, jehož Sociálně-demokratická aliance byla menšinovým koaličním partnerem ve vládě Haardeho.

* * *

„Na počátku nám banky a další finanční instituce v Evropě říkaly: „Již nikdy vám nepůjčíme“, říká Einarsdottir. „Pak to bylo 10 let, pak 5. Nyní říkají, že by nám mohly brzy začít opět půjčovat.“

Islandské stíhání podvodů bílých límečků sehrálo ve zotavení velkou roli: USA a Evropa mařily vyšetřování podvodů bílých límečků… nemluvě o stíhání. Na druhou stranu Island šéfy podvodných bank stíhal (zde a zde), i svého bývalého premiéra, a jeho ekonomika se zotavuje výborně… protože důvěra ve finanční systém je obnovena.

 

Top Economists: Iceland Did It Right … And Everyone Else Is Doing It Wrong vyšel 25. srpna na Global Research.

Překlad Zvědavec.

 

http://www.zvedavec.org/komentare/2012/09/5093-predni-ekonom-island-to-udelal-spravne-a-vsichni-ostatni-to-delaji-spatne.htm?PHPSESSID=vskqbvatldhqffc7enfvkrhq65

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Share

Komentáře

0 #1 Jan Herna,Th.Dipl. 2012-09-08 21:52
S tím plně souhlasím, banky se měy nechat krachnout. Kdyby Klaus nechal banky krachnout, mohl být dodnes účet důchodového pojištění přebytkový a mohly být vyšší důchody.
Proto volme ty ekonomy, kteří se poučili z Islandu a nejenom nechají banky krachnout, ale jejich manažéry v takovém případě pošlou do vězení!

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)