Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Citát dne

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Nejnovější komentáře

 • 25.05.2018 02:03
  As soon as Ӏ detected thiѕ site I wеnt on reddit tߋ share ...

  Read more...

   
 • 24.05.2018 23:20
  Fantastic beat ! І wish t᧐ apprentice while y᧐u amend your ...

  Read more...

   
 • 24.05.2018 20:43
  Hі theгe to all, hoѡ is all, I thіnk eveгу one is getting ...

  Read more...

   
 • 24.05.2018 18:22
  Ꮤhy viewers ѕtіll make սse of to rеad news papers ᴡhen іn ...

  Read more...

   
 • 24.05.2018 07:49
  Na tvrdo bych dal CSSD do exekuce a obestavil jim celý majetek.

  Read more...

   
 • 24.05.2018 06:55
  Už dlouho přemýšlím o věcech obecných, i o politice. Například ...

  Read more...

Strojový překlad


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Klaus_a_pivo… Jak Venediktov, tak i Gusman se v minulosti jako novináři setkali s Václavem Klausem. Přiznali, že během rozhovoru na ně zrovna pří­jemně nepůsobil. „On je totiž snob,“ uvedl Gusman na adresu do­sluhujícího českého prezidenta. Patě popsal Klausovu reakci na jeho otázku týkající se Švejka jako národního symbolu Čechů. „Klau­se to rozlítilo. Úplně s sebou trh­nul. Pak mi řekl: „Je mi trapné, že se na Čechy díváte přes postavu Švejka. Je to pro nás zcela netypic­ký hrdina.“ Oba novináři se této pří­hodě zasmáli a shodli se na tom, že přinejmenším pro Rusy Švejk češství jednoznačně symbolizuje, ať si to pan Klaus přeje, či nikoliv. …

 

 

MOSKVA/PRAHA Klaus nemá rád Švejka, Zeman má rád Švejka. To je hlavní rozdíl mezi odcházejícím a na­stupujícím českým prezidentem, jak ho vidí přední ruští novináři.

Prestižní rozhlasová stanice Echo Moskvy věnovala Miloši Zemanovi včera jeden ze svých nejposloucha­nějších pořadů „48 minut“. Během něj charakterizovala vítěze nedáv­ných voleb jako „populistu s fantas­tickým životopisem a řečnickým na­ dáním“. Šéfredaktor Echa Alexej Venediktov a náměstek generálního ředitele agentury Itar-TASS Michail Gusman se přeli mimo jiné o to, zda více náklonnosti k Rusku projevo­val prezident Václav Klaus, či je možné ji očekávat od Miloše Zema­na. Podle Gusmana „Zeman nikdy neskrýval své jednoznačně proruské postoje. Ve všech veřejných i neve­řejných projevech se o Rusku zmiňo­val s největší vážností“.

Venediktov ironicky namítl, že „Zeman pamatuje sovětské tanky v ulicích, takže se té „vážnosti“ není třeba podivovat. Ve srovnání s Klau­sem ale podle něj Zeman proruský není. Dosluhující český lídr je totiž podle Venediktova „tak moc protievropský, jako je proruský“.

Naopak Zeman se nevymezuje tak vyhraněně proti evropské inte­graci, jinak ale zastává s Klausem řadu shodných názorů. Novináři zdů­raznili to, co je pro Moskvu „li­bozvučné“. Zeman ani Klaus nebyli disidenty. Odmítají se modlit k zá­padním ikonám, jako je maximální tolerance a politická korektnost, ne­chtějí v zemi rakety NATO a americ­ké radary. A odmítají uznat „banditskou“ republiku Kosovo. Kreml i proto přivítal Zemanovo vítězství nad Karlem Schwarzenbergem.

„Klaus je totiž snob“

Jak Venediktov, tak i Gusman se v minulosti jako novináři setkali s Václavem Klausem. Přiznali, že během rozhovoru na ně zrovna pří­jemně nepůsobil. „On je totiž snob,“ uvedl Gusman na adresu do­sluhujícího českého prezidenta. Patě popsal Klausovu reakci na jeho otázku týkající se Švejka jako národního symbolu Čechů. „Klau­se to rozlítilo. Úplně s sebou trh­nul. Pak mi řekl: „Je mi trapné, že se na Čechy díváte přes postavu Švejka. Je to pro nás zcela netypic­ký hrdina.“ Oba novináři se této pří­hodě zasmáli a shodli se na tom, že přinejmenším pro Rusy Švejk češství jednoznačně symbolizuje, ať si to pan Klaus přeje, či nikoliv.

Ostatně podle ankety rádia Echo Moskvy se zájem Rusů o Česko kromě Švejka týká maximálně levných turistických zájezdů. O prezidentských volbách nevěděl prakticky nikdo, jediný, na koho si dotázaní vzpomněli, byl Václav Havel.

„Zeman ale rozhodně není politik havlovského typu,“ upozornil Venediktov a uvedl, že zvítězil díky své „prostotě někdy i sprostotě“, kterou demonstruje. „Česká republika není Řecko, nehrozí jí krach, takže si může dovolit netypického prezidenta,“ uvedl Gusman.

LN, Petra Procházková, 8.2.2013

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Share

Comments are now closed for this entry