Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 20.05.2022 17:37
  Rusko není Putinova řiť, řekl na koncertě zpěvák DDT. Hned ...

  Read more...

   
 • 20.05.2022 15:33
  Věřím, že se mnou souhlasíte v tom, že to, co se děje ve ...

  Read more...

   
 • 19.05.2022 13:45
  Ukrajina je už dnes schopna zlikvidovat Krymský most. Nepochybně ...

  Read more...

   
 • 16.05.2022 18:32
  Zatímco Ukrajinci celému světu předvedli, že jsou hrdým a ...

  Read more...

   
 • 16.05.2022 18:31
  Putinův generál Beseda zašantročil 2 mld. USD na vítání ruských ...

  Read more...

   
 • 16.05.2022 16:48
  Ruský deník: Putin má prý smrtelnou chorobu, zdravotnictví ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Neas_1… Pochybnosti ovšem s přibývajícím časem sílí. Svědčí o tom i zpráva, že na Úřad vlády text amnestie do 1. 1. 2013 zřejmě vůbec nedorazil. Nemá tedy ani podací a ani jednací číslo, není nikde archivován. Došlo tím s největší pravděpodobností i k porušení zákona o spisové službě a archivnictví. A to přesto, že akt amnestie vznikal v režimu tzv. tajném a podle slov tajemníka prezidenta se na něm nepodílel žádný právník. Je paradoxní, že ani dva měsíce po vyhlášení amnestie, není jasné, kdy vlastně premiér připojil svůj podpis pod amnestii. Pokud by ke kontrasignaci došlo až po vyhlášení amnestie prezidentem republiky, bylo by to v příkrém rozporu s Ústavou, čl. 65 ústavního zákona č. 1/1993 Sb. v platném znění. … Ani nejvyšší ústavní činitelé nemají právo stát nad právem. …

 

Pochybnosti kolem kontrasignace amnestie nemizí, naopak jich přibývá. I to posiluje  potřebu, aby se amnestií zabýval Ústavní soud České republiky.

Bezprecedentní výroky premiéra Petra Nečase na adresu 28 senátorů, kteří podepsali žalobu na prezidenta Václava Klause pro velezradu kvůli amnestii, mohou svědčit o tom, že vyhlášení amnestie bylo nestandardní nebo dokonce nezákonné. Dodnes předseda vlády neřekl, kdy a kde amnestii podepsal.

Nikdy v historii České republiky se dosud nestalo, že by předseda vlády zcela vybočil z ústavního rámce a pokusil se slovně zostudit skupinu několika desítek zákonodárců z různých politických stran. Poprvé až v souvislosti s poslední amnestií prezidenta Václava Klause. Slova „fuj, hanba jim“ premiér použil na adresu 28 senátorek a senátorů, kteří podepsali žalobu na hlavu státu pro velezradu, mimo jiné kvůli amnestii.

Je s podivem, že si předseda vlády plete pojmy vlastizrada a velezrada. Prezident republiky nebude případně žalován za trestněprávní vlastizradu, nýbrž za ústavní odchylku velezradu. Pokud by byl Ústavním soudem shledán vinným, pak by přišel o možnost znovu do této funkce kandidovat, ztratil by nárok na doživotní rentu, auto s řidičem, kancelář a ochranku. To je vše. 28 senátorek a senátorů nejsou žádnou zfanatizovanou, nenávistnou lůzou, jak je „poeticky“ nazývají ve svých hysterických reakcích příznivci odcházející hlavy státu. Naopak, zaslouží si náš respekt a uznání za statečný občanský postoj.

Výroky předsedy vlády jsou pobuřující především proto, neboť napadl legitimní ústavní právo zákonodárců a jejich nezávislost, jakož i jejich roli ústavní pojistky. Lze to považovat i za atak na elementární principy právního státu. Je možné, že se tím premiér instinktivně brání zpochybňování kontrasignace amnestie.

Pochybnosti ovšem s přibývajícím časem sílí. Svědčí o tom i zpráva, že na Úřad vlády text amnestie do 1. 1. 2013 zřejmě vůbec nedorazil. Nemá tedy ani podací a ani jednací číslo, není nikde archivován. Došlo tím s největší pravděpodobností i k porušení zákona o spisové službě a archivnictví. A to přesto, že akt amnestie vznikal v režimu tzv. tajném a podle slov tajemníka prezidenta se na něm nepodílel žádný právník. Je paradoxní, že ani dva měsíce po vyhlášení amnestie, není jasné, kdy vlastně premiér připojil svůj podpis pod amnestii. Pokud by ke kontrasignaci došlo až po vyhlášení amnestie prezidentem republiky, bylo by to v příkrém rozporu s Ústavou, čl. 65 ústavního zákona č. 1/1993 Sb. v platném znění.

Pochybnosti kolem kontrasignace amnestie nemizí, naopak jich přibývá. I to posiluje  potřebu, aby se amnestií zabýval Ústavní soud České republiky.

Bezprecedentní novoroční amnestie je otevřenou výzvou k uplatňování selektivního práva, což může vést až k právnímu nihilismu. Společnou odpovědnost za to nesou Václav Klaus a Petr Nečas. Ani nejvyšší ústavní činitelé nemají právo stát nad právem. Ono to totiž s demokratickým právním státem nemá vůbec nic společného.

http://petrhavlik.blog.idnes.cz/c/324035/Premier-prekrocil-caru-mozna-se-tim-brani-opravnenym-vytkam.html

* * *

Klauzova velezrada – poslední výzva senátorům!

* * *

„Lidé se obávají neznáma. Jest pravda, že každé opuštění starého znamená nejistotu – skok do tmy. Avšak kdo chce pomoci sobě a jiným, musí opustit dobré, aby mohl vybojovat lepší. Nesmí držeti pevně vrabce v hrsti jen proto, že je lepší než holub na střeše. Bez odvahy ke změně není zlepšení, a tak není ani blahobytu.“

Tomáš Baťa


1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)