Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Kalendář událostí

pá čvc 29 @18:00 - 10:00PM
Praha Velvyslanectví Švýcarska: Oslava státního svátku

Nejnovější komentáře

 • 04.07.2022 18:04
  Z Ukrajiny odvlekli rusáci 300 000 dětí. Tolik dětí se u nás ...

  Read more...

   
 • 04.07.2022 17:29
  Vážený pane JUDr. Petře Zemánku, jménem Žateckého vlastivědného ...

  Read more...

   
 • 04.07.2022 17:19
  Sehr geehrter Herr JuDr. Petr Zemanek, im Namen des Saazer ...

  Read more...

   
 • 04.07.2022 07:20
  Zemřel ruský vědec, kterého na Sibiři zadržela tajná služba.

  Read more...

   
 • 02.07.2022 12:37
  Dieses sechsjährige Mädchen wurde von den Russen getötet, als ...

  Read more...

   
 • 02.07.2022 12:33
  Tuto šestiletou holčičku Rusové zabili když spala ve své ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Zeman_a_Klaus"Stejně jako Klaus je Zeman symbolem českého postkomunismu, který nezná morálku, ale jen profit" - toto kruté hodnocení vyslovil levicově-alternativní berlínský deník  "TAGESZEITUNG". Deník není pokládán za nakloněného sudetským Němcům. Ale doporučuje Zemanovi, odkazujíce na jeho agresivní, nacionalistickou předvolební kampaň, český slogan "Pravda vítězí" změnit na  "Lež zvítězila". … V této oblasti Zeman zabodoval, díky svému populistickému programu orientovaného na realizaci skandinávského modelu sociálního státu v České republice. "Zeman může být mazaný, nebo dokonce darebák, je součástí hospodské kultury. Schwarzenberg ale sedí v Klubu," řekl berlínský novinář a spisovatel Richard Wagner, hluboké pozorovatel středoevropských a východoevropských zemí, s ohledem na jejich minulost: "Československo mělo vždy obojí: Klub pro pověst a hospodu pro maloměšťáky." Otázkou je, kdo má dnes rozhodující slovo - z pohledu evropských problémů, které se zabývají společnou českou historií. Klub se dosud nemohl prosadit. Následující měsíce mohou být opět vzrušující.

Gernot Facius

Až bude v sobotu, před svátky Letnic, zahájen v Augsburgu 64. Sudetoněmecký den, bude prezident České republiky Miloš Zeman 71 dnů v úřadu. Dopřejme mu 100 denní období hájení, jak se sluší nově zvolenému dle mezinárodních zvyklostí. V případě Zemanově dosud neuplynula. Je snad proto nový vládce Pražského hradu vyňat z veškeré kritiky? Spíše nikoliv. Zeman, brutální řečník, sám od sebe vyvolal hodně odporu ke své osobě,  vzbudil averze i o svém politickém směru. Při nástupu do úřadu se žádným slovem nezmínil o svých konkrétních cílech, ani o své zahraničněpolitické koncepci, a to navzdory skutečnosti, že zahraniční politika je přirozenou doménou hlavy státu; kníže Karel Schwarzenberg, Zemanův soupeř v prezidentských volbách, to právem kritizoval.

Zato Zeman vyhlásil boj části českým médiím - nejspíš mínil ta média, která kritizovala hrubé útoky na Schwarzenberga, okořeněné sudetskými Němci a nacionalistickou volební kampani. Předhazuje jim "vymývání mozků" a manipulaci s veřejným míněním. Jen jeden příklad, kdyby si to dovolil maďarský vrcholný politik tak hrubě zaútočit na "čtvrtou moc", strážci politické korektnosti v Bruselu a ve Štrasburku by určitě nelenili a  pochybovaly by o zvláštním chápání demokracie. To je právě ten rozdíl: Miloš Zeman není žádný zlý pravicový politik, ale levicový. A na levici se EU nedívá tak přísně, nechá ji hodně projít. Přitom nástupce Václava Klause nastoupil do úřadu se slibem přispět ke stabilizaci společnosti. Toho by měla Česká republika bolestně zapotřebí. Společnost je hluboce rozdělena.

První přímé volby hlavy státu měly znamenat demokratické osvěžení, otevřít nové cesty k osvobození od zátěže  korupce a zneužívání moci, která je rozložena jako plíseň po celé zemi. Již koloval citát, inspirovaný sloganem Willyho Brandta z roku 1969 "více demokracie". Nic se neděje. Jen poněkud zamaskovaná zlovolnost. Je ironií, že právě na sjezdu sociálních demokratů, v jejímž čele kdysi stál, představil Zeman sám sebe jako "neutrálního prostředníka" na rozdíl od středo-pravicové vlády premiéra Petra Nečase. Pravda je: Kabinetu Petra Nečase by nejraději zasadil smrtelný úder, chce si vynutit předčasné volby a zajistit si stabilní levicovou většinu. Z tohoto pohledu můžeme prezidentské volby vnímat jako zkušební test. Že nebude nečinně stát jako pokojová rostlina v rohu Pražského hradu, ale bude aktivně zasahovat do vnitřní politiky, slíbil Zeman už během volební kampaně. Není divu a nikoho potom nepřekvapí, že ke stranické zdrženlivosti povinovaný prezident se objevil na kongresu levicové (SPOZ); zde je Zeman svým způsobem upřímný.

Předchozího předsedu SPOZ Vratislava Mynáře, jmenoval vedoucím své kanceláře. První místopředseda malé Zemanovi strany je Martin Nejedlý, zastupující ruskou ropnou společnost LUKOIL v České republice a který patří k velkým sponzorům SPOZ. To zase podpořilo spekulace, zda bývalý sociální demokrat se nedostal do úřadu s ruskou pomocí? To je jedna z nejvíce vzrušujících otázek. Zemanův předchůdce Klaus se ukázal vůči velkému slovanskému bratru jako velmi citově spojen. Nikdy se tím netajil, že sdílí mnoho stejných zásad s Vladimírem Putinem. A Miloš Zeman? Má spojení jak s komunisty tak s nacionalistickým táborem, což se odrazilo ve volebním výsledku. Ale na rozdíl od Klause, se představoval ve svých veřejných prohlášeních jako zastánce EU. Jak upřímné to bylo, ukáží příští týdny. V každém případě bychom neměli být tak naivní a stavět na tom, že  populista, jakým je Zeman, bude se, když na to přijde, domestikovat v EU a bude spolehlivějším partnerem než Václav Klaus. Toto opatrnost platí i co se týče šancí na duchovní a morální obrat v České republice, alespoň pro návrat k myšlenkám Václava Havla.

"Stejně jako Klaus je Zeman symbolem českého postkomunismu, který nezná morálku, ale jen profit" - toto kruté hodnocení vyslovil levicově-alternativní berlínský deník  "TAGESZEITUNG". Deník není pokládán za nakloněného sudetským Němcům. Ale doporučuje Zemanovi, odkazujíce na jeho agresivní, nacionalistickou předvolební kampaň, český slogan "Pravda vítězí" změnit na  "Lež zvítězila". Z krize do krize se potácející, EU potřebuje více než kdy jindy předvídatelnou, interně stabilní Českou republiku, která bude působit na nové členy Evropské unie v jihovýchodní Evropě. Toho je ještě hodně vzdálena.

Kdo chce žít v pravdě, nesmí břemeno minulosti, zbavení práv a vyhnání sudetských Němců a Maďarů, vyloučit z politického diskursu, jak to dělá Zeman, jako důvod bránění státu. Premiér Nečas uvedl ve svém projevu v bavorském parlamentu přání o obnovení ztraceného spojení a společného mezi Čechy a sudetskými Němci, chvályhodná snaha. Jednou už to tak daleko bylo, pomyslíme-li na euforii během "sametové revoluce" v roce 1989. Tato revoluce se zdá být přerušena, úsilí vypořádat se s minulostí začínají stále nanovo. Nepochybně byl Schwarzenberg morálním vítězem prezidentských voleb. Nedovolil si nezmínit téma vyhnání a Benešových dekretů. Proto byl také oblíbený u svých příznivců. Nicméně, a analýzy to ukazují, propásl možnost, věnovat se  řešení hospodářských problémů a zapůsobit tak na širší voličské vrstvy.

V této oblasti Zeman zabodoval, díky svému populistickému programu orientovaného na realizaci skandinávského modelu sociálního státu v České republice. "Zeman může být mazaný, nebo dokonce darebák, je součástí hospodské kultury. Schwarzenberg ale sedí v Klubu," řekl berlínský novinář a spisovatel Richard Wagner, hluboké pozorovatel středoevropských a východoevropských zemí, s ohledem na jejich minulost: "Československo mělo vždy obojí: Klub pro pověst a hospodu pro maloměšťáky." Otázkou je, kdo má dnes rozhodující slovo - z pohledu evropských problémů, které se zabývají společnou českou historií. Klub se dosud nemohl prosadit. Následující měsíce mohou být opět vzrušující.


Tento komentář Gernota Faciuse vyšel v Sudetenpost dne 11.4.2013.

Překlad Jan Šinágl, 25.4.2013

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Share

Komentáře   

+6 #2 Vitezslav Haramule 2013-04-27 01:42
A ja bych zmenil heslo Lez zvitezila na Ves zvitezila..(pok avad se prezidentskych voleb tyka)
+9 #1 Jan.Herna,Th.Dipl. 2013-04-26 13:33
Německý deník má pravdu. Bohužel Zeman v rozporu s právem nebyl potrestán za šíření lží, tedy trestný šin zvaný pomluva. Po prezidentu zloději tak máme prezidnta pomlouvače.

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)