Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Kalendář událostí

út zář 26 @08:30 -
KS Ostrava: Odvolání ing. Marka Gáby
so zář 30 @09:30 - 10:00PM
Volmanův Žebrák
so zář 30 @14:00 -
Berounka Čechův mlýn: setkání převozníků
út říj 10 @19:00 -
Praha Broadway: Petriněnko
čt říj 12 @09:30 -
OS Praha-západ: Janíček J. (The Plastic People of the Universe)
st říj 18 @19:00 -
Praha: předpremiéra BRATŘI pro sponzory

Nejnovější komentáře

 • 22.09.2023 18:10
  „Studentský žalobce při čistkách na bratislavských právech v ...

  Read more...

   
 • 22.09.2023 18:09
  „Studentský žalobce při čistkách na bratislavských právech v ...

  Read more...

   
 • 22.09.2023 08:32
  Manželka zemřelého na ambasádě v Saudské Arábii nedostává ...

  Read more...

   
 • 22.09.2023 07:50
  Rusko své odpůrce pronásleduje vždy a všude. Car Petr I. dal ...

  Read more...

   
 • 17.09.2023 10:17
  Farma-průmysl z nás dělá "pokusné králíky" a ještě na tom ...

  Read more...

   
 • 13.09.2023 13:30
  Naši američtí příbuzní truchlí potichu něco jako národní ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Bata_TomasSnad každý Čech ví, že kdysi za 1. republiky existoval ve Zlíně proslulý a často připomínaný podnikatel toho jména. Ale o skutečné tvůrčí síle, jíž proměnil vesnici s 2.600 obyvateli v proslulé světové hlavní město obuvi, ví u nás snad jen pár desítek lidí. Ještě méně lidí si v humbuku levicového štvaní a demagogie dokázalo a dokáže uvědomit ten jeho geniální počin, že on vytvořil to, o co marně usilovali bolševici vražděním, Gulagy a rozkulačováním: Beztřídní společnost. Něco si o osobě Tomáše Bati řekněme u příležitosti výročí jeho smrti 12. 7. 1932.

Tomáš Baťa – to je pro čtenáře jistě ohromné překvapení - dokázal vytvořit skutečně socialistickou společnost, založenou ne na znárodňování, ale právě naopak, na využití mohutně působícího faktoru rozvoje: na soukromé iniciativě. Základní charakteristikou tohoto baťovského socializmu je vymizení třídy nemajetných přeměnou námezdních zaměstnanců v zámožné spolupodnikatele, účastné na zisku i na řízení svého pracoviště. To není nám známý bolševický socializmus, kde „všichni vlastní, všichni řídí, ale nikdo za nic neodpovídá“. (Citát T. B.) Základní hospodářskou (i společenskou pro svou jedinečnost) jednotkou byl podnik – firma Baťa. Byl to světově nový typ společnosti – průmyslová společnost. (Podle Paula Devinata z Mezinárodní Organizace Práce v Ženevě).

V politicko-společenské teorii je socializmus charakterizován způsobem rozdělování společenského produktu, kde každý dostává podle svých zásluh. Tečka. Přeměna v komunizmus spočívá pouze na dosažení takového stupně rozvoje společnosti, kde je možno každému dávat vše, co potřebuje. Tečka.

Z tohoto hlediska je Nezávislý Základní Příjem jakousi zkratkou ke komunizmu – přídělovým komunizmem. Myslím, že naše zdivočelá doba si tuto variantu komunizmu žádá.

Byla by to tedy celou společností následovaná ona nová průmyslová společnost Baťových závodů ve Zlíně, co by vedlo po krátké době ke skutečnému komunizmu. Beztřídní a velmi rychle se rozvíjející společnost, založená na splynutí regionů s průmyslovými závody. Tuto příležitost nezničila okupace, ale až Benešovo bezohledné znárodnění.

Je známo, že rozvoj výroby byl s velkým odstupem nejrychlejší na světě právě u Baťů. Můžeme tedy konstatovat, že Baťův systém výrobně společenského rozvoje byl jediným úspěšným budovatelem „světlých komunistických zítřků“!!! Do roku 1939.

Připomeňme, že faktor účasti pracujících na řízení pracoviště, jenž měl dalekosáhlé i politické důsledky (konec proletariátu) byl položen na novém filosofickém základu podnikatelské iniciativy předem definovaným postulátem PRÁCE JE SLUŽBOU VEŘEJNOSTI.

Jsem daleko od toho, abych nepřipouštěl diskusi k této – přiznám se - odvážné a i mne udivující myšlence. Považuji ale toto, co jsem právě napsal za průkazné, a velice rád o tom budu veřejně diskutovat s kýmkoli, s panem doktorem Ransdorfem jako s nejžádanějším.

 

8. července 2013                                                                  Stanislav Vrbík, Zlín

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Share

Komentáře   

0 #1 Jaroslav Mencl 2013-07-23 22:31
Zásluhy Tomáše Bati jsou jistě nepominutelné, ale je třeba si přiznat, že největšího rozvoje toto imperium obuvi zaznamenalo pod vedením jeho nástupce bratra J.A.Bati.v roce 2008 spatřilo světlo světa kniha, kterou najdete ve všech Městských a univerzitních knihovnách, kde se dočtete všechno jak to bylo a je.
Autor Miroslav Ivanov: Sága o životě a smrti J.A.Bati a jeho bratra Tomáše.Není co dodat. Jarda M

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)