Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 22.07.2024 08:14
  Ve volbách do europarlamentu ale v poměru 12:9 uspěli ...

  Read more...

   
 • 16.07.2024 05:37
  Co jsou konspirace? Referáty soudců, usnesení, které vyloží věc ...

  Read more...

   
 • 14.07.2024 17:09
  Karma vzkazuje poškozeným: Není třeba se mstít. Jen se posaďte ...

  Read more...

   
 • 14.07.2024 09:31
  Honzo, k Tvému článku "Všesokolské slety......" nesouhlasím s ...

  Read more...

   
 • 14.07.2024 09:26
  Bravo Barboře - presentovala naši zemi lépe, než všichni ...

  Read more...

   
 • 01.07.2024 10:19
  Chirurgický nůž na Sudety Na našem severu, v Sudetech, ale ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Bata Jan AntoninVše pro Zlín ztraceno a ať se někomu líbí nebo nelíbí, hlavně zásluhou dvou mužů: Beneše aJAB Nove knizectvi avers 160715 T.Bati jr.! S tímto námětem pro další práci mladších zainteresovaných lidí děkuji za pozornost - Chystá se vydání další knihy o J.A.Baťovi NOVÉ KNÍŽECTVÍ

Vážení, omlouvám se, že můj příspěvek nechávám jen číst. Chtěl jsem přijet do Zlína už jenom proto, abych se konečně setkal aspoň s Editou, když už nás její sestra Lída navždy opustila, s nimiž oběma jsem po tři roky (1935 - 1938) společně navštěvoval francouzskou větev Jinojazyčné školy ve Zlíně, kterou na popud J. Bati založil a vedl můj otec. Edita ale nepřijede a kromě toho jsem se v pátek večer natolik porouchal při sokolském cvičení, že nejsem schopen cesty.

Byl bych asi - podle odhadu věku řečníků - jedním z nejstarších účastníků a asi jediný, který to vše o čem se zde hovoří, a ještě víc, sám ve Zlíně prožil.

Chtěl bych touto cestou splnit můj dluh vůči J. Baťovi a poděkovat mu za jeho obezřetné chování za druhé světové války, které mimo jiných konkrétně zachránilo život i mému otci. Byl 1. září 1939 ze zahájení školního roku odveden Gestapem a spolu s dalšími tzv. rukojmími vězněn v Brně, Dachau a Buchenwaldu, odkud se díky Firmě dostal domů. V této souvislosti je nutno také positivně hodnotit působení německého správce Firmy Dr. Miessbacha po celou dobu války.

K rodinnému sporu u Baťů bych měl celou řadu osobních zkušeností, poněvadž jsem vyrůstal a žil v prostředí rodin nejvyšších pracovníku Firmy, ale o tom bylo již dosti napsáno. Jen snad chybí konkrétní otázka na pana T.Baťu jr., proč nežádal vydání podniku hned po dosažení plnoletosti a spokojil se po léta s tak bezvýznamnými funkcemi? Takto potvrzuje argumenty protivníků a staví sebe i maminku do špatného morálního světla a tím samozřejmě i celou řadu jiných lidí.

Chtěl bych se ale krátce zmínit o dvou věcech, které jsou pro značnou část občanů republiky a zejména pro zlínský magistrát tabu. Jedná se mi v první řadě o postoj vůči bývalému presidentovi Benešovi a právě T. Baťovi jr. Oba jsou hodnoceni převážně kladně, ačkoliv oba způsobili československému hospodářství nepředstavitelné škody! Beneš ještě jako ministr zahraničí navázal styky se Stalinem, které pak za války pokračovaly tak tragicky pro náš stát a vyvrcholily  jeho vzdáním se komunistické diktatuře v roce 1948. On to byl také, který - snad jako pomstu - nezabránil zapsání J. Bati na černou listinu Spojenců a zničil tak nejen svého údajného protivníka (ve skutečnosti svého velkého finančního podporovatele) ale i všechny možnosti pro Zlín, stát se opravdu světovou špičkou průmyslové výroby. Zato je jeho jménem pojmenováno zlínské nábřeží Dřevnice!

T.Baťa jr. svým chováním tuto Benešovu taktiku podpořil a později za pomoci švýcarské kanceláře tchána Dr. Wettsteina i využil ve svůj prospěch, zase ale ke škodě Zlína. Všechny východoevropské podniky Firmy byly znárodněny a nic se nevrátilo! Tak se ze Zlína - místo skvělé budoucnosti - stalo více méně bezvýznamné krajské město a pohled na stav  v továrním areálu i ve městě hovoří za vše!

Dalším citlivým tabu - bodem je otázka vlastnictví majetku Baťova podpůrného fondu. Ten byl založen na popud T. Bati v roce 1928 za předsednictví Dr. Albrechta a jeho body 9 a 10 určovaly, že zcizení majetku a změny stanov mohou byt provedeny jen se souhlasem majitele Firmy. Ale již 24.6.1946 (Benešovo znárodnění!) znárodňovací tlupa Dr. Holý, Kijonka, Nehyba a další výlupci boje za lepší bezpracné zítřky se ustavují jako nový výbor, postupně mění název a i majitele, až v roce 1961 se stává majitelem stát, konkrétně bytová správa MěstNV v Gottwaldově. 

Podle neúplných dokladů Katastrálního úřadu ve Zlíně, obsahovala složka nemovitostí Fondu na 2000 položek. Tak bez začervenání s tímto (ukradeným?) majetkem dnes hospodaří jako svým vlastním místní úřady. Taky pěkná logika! Konečně patřily Firmě nebo Fondu i další nemovitosti jako zámky v Napajedlích a Bojnice, stejně jako vzorový statek v Prušánkách a jiné, to vše vybudováno nebo získáno z výsledku práce T. Bati sen., Jana Bati a všech dalších spolupracovníku Firmy, k nimž i já mám tu čest se počítat.

Vše pro Zlín ztraceno a ať se někomu líbí nebo nelíbí, hlavně zásluhou dvou mužů: Beneše a T.Bati jr. !

S tímto námětem pro další práci mladších zainteresovaných lidí děkuji za pozornost.

Ing. Dr. Jaromír Vlček, 6020 Emmenbrücke, Sustenweg 8, Švýcarsko

http://mbelza.sweb.cz/Vlcek_prispevek_konference_JAB_290407.htm

P.S.

VH Sokol LU 9 130307Bohužel Jaromír Vlček už není mezi námi. Spolupracoval jsem s ním v Sokole Luzern dlouhéZlin zakaz vstupu na konferenci o JAB 030507 roky, kdy byl jeho zakladatelem a později starostou. Tento příspěvek jsem na konferenci rozdával přítomné veřejnosti a účastníkům konference. Vystoupit a přečíst tento příspěvek jsem nemohl. Tuším, že ho přečetl dr. Marek Belza, na moji žádost, k nelibosti organizátorů konference. Na druhý den mi byla znemožněna účast na konferenci. V šatně jsem náhodně objevil ukrytou ceduli s nápisem: „Pozor! Šinágl čtvrtek dolů!“ Tuto ceduli jsem vzal a ukazoval pořadatelům, včetně primátorky města Ondrové. Nikdo se k tomu nehlásil. Samozřejmě jsem se poté konference zúčastnil přímo i druhého dne. Psáno na památku skvělého člověka a vlastence Ing. Dr. Jaromíra Vlčka. Nikdy nezapomenu na originální baťovské "píchačky", používané při příchodu a odchodu z práce, které byly umístěny v chodbě rodinného domku Mirka. Takovíto lidé byli nuceni opouštět naší zemi, aby svými schopnostmi pomáhali prosperitě jiných zemí, které si jich vážili.

Fotografie ze 13.3.2007 – vedle Dr.Vlčka jeho dcera Jana a její švýcarský manžel Mark Bachmann na valné hromadě Sokola Luzern.

Jan Šinágl, 16.7.2015

* * *

Baťa to uměl; a to my ne, a to my ne

Z české historie: ztraceno a nalezeno

Milan Zelený: Čtyři města, most, továrny… jak Jan A. Baťa měnil Brazílii

* * *

Téměř 90-letý komunistický zločinec odsouzen. Rozsudek zní 20 let vězení.

ČRo Vltava: Jiří Hejda: Žil jsem zbytečně

Dnes před 5 lety zemřel Milan Paumer, člen odbojové skupiny bratří Mašínů

FOD: Bude bývalá komunistická prokurátorka JUDr. Marie Vodičková obžalována?

Z českého politického chlívku a jiné souvislosti

AS ZIZLAVSKY v.o.s. žaluje JUDr. Hanu Marvanovou, aneb svědek Veverka šokoval veřejnost

* * *

Otloukánek Andrej Babiš

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (2 Votes)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)