Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 16.07.2024 05:37
  Co jsou konspirace? Referáty soudců, usnesení, které vyloží věc ...

  Read more...

   
 • 14.07.2024 17:09
  Karma vzkazuje poškozeným: Není třeba se mstít. Jen se posaďte ...

  Read more...

   
 • 14.07.2024 09:31
  Honzo, k Tvému článku "Všesokolské slety......" nesouhlasím s ...

  Read more...

   
 • 14.07.2024 09:26
  Bravo Barboře - presentovala naši zemi lépe, než všichni ...

  Read more...

   
 • 01.07.2024 10:19
  Chirurgický nůž na Sudety Na našem severu, v Sudetech, ale ...

  Read more...

   
 • 29.06.2024 13:14
  ČLK Seminář info: Moje vystoupení se obešlo s prezentací sotva ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

„Je příznačné, že další zachránce mnoha a mnoha Židů, přímo na cestě do koncentráku, diplomata Wallenberga, je jeho jméno zmiňováno v Česku jen zcela okrajově. Džugašvili-Stalin jej nechal sebrat, převézt do Gulagu a pozvolna utratit. Sám byl skrytý antisemita. Po letitém hledání jeho vlastní rodinou a nalezení důkazu o živoření a posléze úmrtí v Gulagu, se později konečně dokázala jeho smrt v SSSR. Gorbačov se za umučení švédského diplomata Wallenberga zachránce stovek Židů, později omluvil“. „Stále se setkávám v médiích s nenávistí k českým hercům, kteří kolaborovali s nacistickými filmaři. Ale se Slováky, kteří kolaborovali s nacisty celou válku, s těmi jsme kamarádi.“ Karel Mrzílek 4.9.2015

Raoul Wallenberg, stejně jako jiní diplomati v Budapešti (http://www.vcn.bc.ca/alpha/Diplomats.htm), mezi nimi i švýcarský diplomat Carl Lutz, zachránili maďarské Židy. Tito nebyli masově posíláni do koncentráků během éry admirála Mikose Horthyho. Když Sověti vstoupili do Rumunska a Rumuni obrátili zbraně proti Němcům, puč v Maďarsku svrhl Horthyho. Szalasi převzal moc a začal s masivními deportacemi Židů. Vydáváním ochranných pasů, zařizováním domů pod diplomatickou ochranou, atd. Bylo zachráněno mnoho Židů. Wallenberg se stal nejznámější nejen svým vystupováním, ale také tím, že byl se svým šoférem zatčen Sověty a zmizel. Po desetiletí Sověti tvrdili, že to není pravda, Za (myslím) Gorbačeva to přiznali, vrátili rodině Wallenberga jeho diplomatický pas. Ten je dnes vystaven v Museum of the Holocaust ve Washingtone, D.C. 

Charles Wiener, Ženeva, 5.9.2015

P.S.

To, že byl Raul Wallenberg jako jediný z diplomatů Rusy zatčen a usmrcen vypovídá o významu jeho činnosti nejvíce. J.Š.

* * *

Jan A.Baťa zachránil 2000 židovských rodin, Přemysl Pitter zachránil stovky židovských a německých dětí, Raul Wallenberg stovky Židů. Portréty těchto třech statečných lidí Česká pošta na známkách nevydala, na rozdíl od sira Wintona. Stále jsme zemí, která nerada uznává své hrdiny, raději ty cizí. Smutná výpověď naší malosti a nevyspělosti.

Jan Šinágl, 5.9.2015

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)