Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Citát dne

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Nejnovější komentáře

 • 14.06.2018 00:11
  Tak hlavně, že považujete za nutné psát si do nicku v ...

  Read more...

   
 • 13.06.2018 00:09
  Jendo, máš to dobrý! Vždy se poučím a najdu něco nového.

  Read more...

   
 • 11.06.2018 17:14
  lokaj šinágl cpe práskače babyše všude - to je na ...

  Read more...

   
 • 10.06.2018 17:11
  Pane Šinágl, jako zámečník asi nejste schopen pochopit ...

  Read more...

   
 • 10.06.2018 13:04
  Kde jsou všichni ti demokraté? Proč se tu tak masivně, bez ...

  Read more...

   
 • 10.06.2018 12:48
  Chováš se jako spící agent, ktetý dostal po 30 letech příkaz ...

  Read more...

Strojový překlad


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

UcitelkaA jako nebyl tématem Musíme si pomáhat holocaust nebo nacismus, tak tady nehrajeme o komunismu a šikaně. Naše téma je zkrátka strach, oportunismus, lidská důstojnost…

Film z česko-slovenské produkce vstoupil do distribuce v České republice i na Slovensku 21. července 2016, světovou premiéru měl 4. července 2016 na 51. MFF Karlovy Vary, kde byl uveden v hlavní soutěži. Na ČT 1 měl film premiéru v neděli 18.února 2018 ve 20:00 hod. Shlédnout jej můžete ZDE. Film nadchl celý svět – kolik diváků jej asi shlédlo v České republice? Měl by být promítán jako součást skutečné občanské výuky na všech základních, středních a vysokých školách! Skvělé, dokonalé dílo. Scéna, kdy žák volá učitelce za „asistence“ StB je geniální – kolik lze říci a sdělit několika vteřinami. Vřele doporučuji. Tento film je výpovědí o naší zemi, o nás, o totalitě, našem charakteru, povaze a sklonech. Je stále velmi aktuální!  

Zdánlivě empatická a laskavě vyhlížející učitelka manipuluje prostřednictvím svých žáků jejich rodiči za účelem osobního obohacení, ať už v podobě materiálních výhod, či dokonce vidiny milostného poměru. Nejen z obavy o prospěch svých milovaných dětí většina rodičů třídní učitelce základní školy podléhá a poskytuje jí nejrůznější služby, dárky a jiné pozornosti. Najdou se však tři rodiny, které se rozhodnou učitelce vzepřít a stávající situaci se společně s ředitelkou školy pokusí zvrátit na konspirativní třídní schůzce. Děj strhujícího a velmi aktuálního snímku o síle lidského charakteru inspirovaného skutečnou událostí se sice odehrává na začátku 80. let, ale jde o příběh univerzální, který by se mohl odehrát kdekoliv a v jakékoli době, neboť zkorumpovanost, stejně jako malost a vypočítavost vládnou světem bez ustání. „Každý dospělý, a většina dětí, zažil situaci, kdy cítil, že to, co je zrovna momentálně výhodné, je zároveň nesprávné. A naopak, že zachovat se podle svědomí anebo jen dobrého vychování může být nebezpečné anebo jen krajně nevýhodné. Proto tomuto příběhu může porozumět každý,“ říká režisér Jan Hřebejk.

Hřebejkova Učitelka dále dobývá zahraničí, scénář putoval do oscarové knihovny a v Číně chtějí natočit remake

Film Jana Hřebejka Učitelka dále dobývá zahraničí. Začátkem září úspěšně vstoupil do americké, kanadské, argentinské, estonské a italské distribuce, v říjnu přijde na řadu francouzská. Učitelky si aktuálně všiml také britský portál BBC a zařadil ji na první místo do výčtu deseti filmů, které je třeba v září letošního roku vidět. Snímek tak předběhl například Matku Darona Aronofského či novou adaptaci bestselleru Stephena Kinga To. Scénář Učitelky si dokonce vyžádala oscarová Knihovna Akademie filmových umění a věd, aby ho zařadila do své stálé klíčové kolekce celkem patnácti tisíc amerických i zahraničních scénářů od roku 1910 až po současnost a aktuálně projevila o natočení remaku snímku Čína.

Zájem z Číny producenti zaznamenali hned poté, co byli kontaktováni ředitelkou knihovny americké filmové akademie. Tvůrcům se tak potvrdilo, že Učitelka nemusí nutně sloužit jako obžaloba nedemokratického režimu, ale dá se vnímat jako film o osobním selhání. Hřebejkův snímek v hlavní roli se Zuzanou Mauréry vypráví příběh zdánlivě empatické a laskavě vyhlížející učitelky, která manipuluje prostřednictvím svých žáků jejich rodiči za účelem osobního obohacení.

Snímek Učitelka sklízí velké úspěchy v zahraničí hned od své loňské premiéry.

Uveden byl jak v evropských kinech, tak například v Izraeli nebo Austrálii. V argentinském Buenos Aires se v těchto dnech promítá v osmi kinosálech a místní vysokoškolský pedagog a kritik Diego Brodersen se o něm vyjádřil jako o „příjemném překvapení“. Mezinárodní přesah snímku potvrzuje i fakt, že se dostal s padesáti dalšími filmy do širší nominace na Evropskou filmovou cenu.

Učitelka sklízí také pozitivní ohlasy zahraniční kritiky. Kenneth Turan z Los Angeles Times na snímku oceňuje, že „obsahuje lekci o korupci v socialistické společnosti“„krásně funguje na mnoha úrovních coby příběh o charakterech se společenským přesahem“ a dle jeho slov je postava učitelky Zuzanou Mauréry „brilantně zahraná“. „Názoru respektovaného Kennetha Turana z Los Angeles Times si velmi ceníme. Fakt že se rozhodl do své rubriky zařadit právě Učitelku, je pro nás důkazem, že film má co říct nejen evropskému divákovi, ale funguje doslova a skutečně všude na světě,“ říká český producent Učitelky Ondřej ZimaOffside Men.

Ben Kenigsberg z The New York Times zase na filmu vyzdvihl jeho poutavost i angažovanost a ve scéně, kdy se rodiče proti manipulující učitelce vzbouří, vidí odkaz k filmu Dvanáct rozhněvaných mužů. „Film dokazuje, že kultura spolupráce, ať už v osmdesátých letech v Bratislavě, nebo v jakémkoli jiném politickém či pracovním kontextu, vyžaduje aktivní účast, i když třeba podvědomou,“ říká Kenigsberg.

* * *

Jan Šinágl, 22.2.2018

21.únor 1848: 170. výročí počátku tragédie stamilionů lidí – Komunistického manifestu

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 1.86 (7 Votes)
Share
Přidat komentář