Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 19.02.2019 18:19
  Pane Šinágle, navazuji na Váš článek o sněmu ANO a o projev p.

  Read more...

   
 • 12.02.2019 05:38
  V mém případě, je anonymita nutností a místo extrémního ...

  Read more...

   
 • 12.02.2019 05:26
  Ať mi nikdo nevykládá, že tohle se mi jen zdá, že je to ...

  Read more...

   
 • 04.02.2019 04:37
  To co jste napsal o nemožnosti nás Čechů si řešit problémy ...

  Read more...

   
 • 02.02.2019 15:51
  Z mé zkušenosti na vojně: Náš tankový pluk již v r. 1977 ...

  Read more...

   
 • 02.02.2019 15:48
  "Je v našem evropském zájmu, aby na kontinentu byli američtí ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

LN MFF 53 ceny 090718Vítězný snímek 53. ročníku karlovarského filmového festivalu „Je mi jedno, že se zapíšeme do dějin jako barbaři" si svůj úspěch zaslouží, nevzešel ale ze silné soutěže. - Hlavní cenu v soutěži dokumentárních filmů získal Putinovi svedcidokument „Svědkové Putinovi“ z česko-lotyšsko-švýcarské produkce.

Film rumunského režiséra Radu Judeho hlavní soutěž letošní karlovarské přehlíd­ky do značné míry zachránil. Jeho tvůrce už má na kontě mj. cenu za režii filmu Aferim! z Berlinale a také ve svém novém díle dostál úrovni očekávané na pr­votřídním festivalu. Hrdinka jeho snímku, mladá divadelní režisér­ka, se snaží připomenout rumun­ské veřejnosti ukrutnosti, které ru­munská armáda páchala za druhé světové války na Židech či Ro­mech na obsazených územích. Sil­né téma a neotřelý přístup k němu utvářejí zážitek, který má šanci za­rýt se poměrně hluboko do divác­ké paměti. (A díky do kamery na­hlas předčítaným sentencím Hannah Arendtové a jejich následné­mu rozboru mohou zájemci do­konce hovořit o „godardovsky ne­kompromisní vyprávěcí formě".)

 LN Mame radi Rain Mana 090718U dalších filmů v hlavní soutěži bylo podstatně obtížnější předsta­vit si jejich vítězství. Svým lehce ironickým a zároveň chápavým přístupem zaujal film argentinské režisérky Any Katz Cesta do Florianópolisu o manželské dvojici psychoanalytiků, která si spolu s dopívajícími dětmi vyrazila na dovolenou do Brazílie. Příjemně nostalgický letní snímek svým vý­znamem vcelku přesně odpovídá zvláštní ceně poroty, která mu byla udělena, a zasloužená je i he­recká cena pro jeho hlavní předsta­vitelku Mercedes Moránovou.

Obecně lze říci, že pro každé z hlavních ocenění se našel přija­telný laureát (Olmo Omerzu pře­vzal cenu za režii, izraelský he­rec Moshe Folkenflik mužskou hereckou cenu), ale bylo to jen tak tak a na žádnou z důležitých cen rozhodně nebyla velká tlače­nice. Soutěžní snímky obvykle dokázaly zaujmout spíše jednotli­vostmi, ale skutečně silných, pro­pracovaných a věrohodných fil­mových děl byl v hlavní soutěži citelný nedostatek. Je to škoda: rádi bychom ve Varech zase ně­kdy viděli soutěž, kde se bude o ceny opravdu bojovat.

LN, Marcel Kabát, „Zvítězil rumunský sebezpyt“, 9.7.2018

* * *

Rumuni dokázali natočit film o ukrutnostech vlastní armády v době války. My dokážeme natočit filmy o ukrutnostech druhých v době války také. O vlastních ukrutnostech v době války či míru na Židech a českých Němcích odvahu natočit film nemáme ani po 73 letech. O hlavní ceně v soutěži dokumentárních filmů „Svědkové Putinovi“, autor nepíše, což je velká škoda… Obávám se, že tento dokument z česko-lotyšsko-švýcarské produkce těžko uvidíme na obrazovkách ČT a v kinech. Pokud ano, tak v rámci letité tradice pozdě večer, v noci či k ránu, případně v malých kinech při jednorázovém promítání. Přesto zůstaňme optimisty – časy se mohou měnit i k lepšímu. Rozhovor s režisérem dokumentu (Vitalij Manskij) doporučuji – jsme svědci Putinovi a neseme také svůj díl viny!

Psát o tom, jaký druh lidí se jako „celebrity“ z řad podnikatelů, politiků, sportovců a „show-byznysu“ zúčastňují MFF jistě nemusím ani popisovat jejich chování a vystupování. Nedávno mi jeden podnikatel řekl, že pozoruje stále častěji potřebu bohatých lidí v ČR být i společensky uznávanými osobnostmi. Nikdy nepochopí, že určité věci nelze za žádné peníze koupit a že skutečnou hodnotu člověka reprezentuje pouze jím odvedená poctivá práce, ne výše jeho bankovního konta. Pokud bude těch druhých v Karlových Varech přibývat, bude stoupat i úroveň MFF. Nezůstane jen na provinciální úrovni a skutečných osobností z celého světa bude na něm mnohem více vítáno.

 

Jan Šinágl, 10.7.2018

* * *

Švédské šance u Přerova: 73. výročí děsivého masakru stále mimo pozornost hlavních médií a tím i široké veřejnosti.

* * *

Dej nám Pánbůh zdraví v tom českém kraji - Doufejme že se už nikdo nediví.

Co se týká komunistického presidenta Si v Číně, jeho lov na „velké krokodýly“ jak oznamuje internet, je zcela v intencích tedy záměrech komunistů. Také u nás v okupované Evropě komunisty veškeré podnikatelské aktivity byly zastaveny. Protože být podnikatelem znamená samostatně myslet, samostatně se rozhodovat, nebýt pod kontrolou politbyra. Sherlock Holmes by řekl: „Jak prosté.“

 

K.Mrzílek, 9.7.2018

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.00 (2 Votes)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)