Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

  • 24.04.2024 10:01
    Odsouzený kriminálník Maxim Ponomarenko opět podniká v ...

    Read more...

     
  • 24.04.2024 09:00
    Dobrý den vážený pane Šinágle, obracím se na Vás, protože ...

    Read more...

     
  • 24.04.2024 07:47
    Předpokládám, že paní Gavlasové a jejím klientům bylo zveřejněním ...

    Read more...

     
  • 20.04.2024 12:42
    Mgr. Jana Gavlasová, advokát, Západní 449, 253 03 Chýně ...

    Read more...

     
  • 19.04.2024 18:09
    Ve Zlínském kraji dnes chybí 3000 míst pro přestárlé lidi.

    Read more...

     
  • 19.04.2024 16:56
    Spione und Saboteure – Wladimir Putin zeigt, dass er in seinem ...

    Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Masin Josef IIGestapo jej nelidsky mučilo, přesto Josef Mašín nic neprozradil

Dne 26.srpna 1896 se narodil důstojník prvorepublikové armády, legionář, významný odbojový činitel a vlastenecky smýšlející podplukovník Josef Mašín. Stal se součástí zpravodajsko - diverzní skupiny v rámci organizace Obrany národa nazvané Tři králové, jehož členy byli ještě podplukovník J. Balabán a štábní kapitán V. Morávek. Tuto skupinu gestapo později rozprášilo a Mašín se sám ocitl 30. 6. 1942 na popravišti jako ,,prominentní" odbojář a oběť heydrichiády. Můžeme říci, že Mašín byl jedním z nejodvážnějších a nejstatečnějších odbojových pracovníků, což během války několikrát prokázal.

Mašín se narodil v Lošanech u Kolína v rodině Aloise a Marie Mašínových. Studoval gymnázium v Kutné hoře, posléze i Zemskou střední školu hospodářskou v Roudnici nad Labem. V dubnu 1915 dostal Mašín povolávací rozkaz a odjel na ruskou frontu, kde byl zajat a krátce nato se přihlásil se do československých legií. Bojoval například ve známých bitvách u Zborova (2. 7. 1917) a u Bachmače (7. - 13. 3. 1918), několikrát byl v bojích vyznamenán.

psali jsme: Věřím v Boha a ve své pistole! Před 75 lety hrdinně zemřel Václav Morávek při přestřelce s gestapem

Po skončení první světové války se stal štábním kapitánem pěchoty československé armády. V letech 1923 - 1927 působil u dělostřeleckého útvaru v Českých Budějovicích, potom v Jindřichově Hradci. V září 1938 došlo k mnichovským událostem a záhy k okupaci českých zemí nacistickým Německem. Mašín prokázal v tuto dobu osobní statečnost a odmítl zprvu vydat sklad zbraní v ruzyňských kasárnách. Jeho plánem bylo vyhodit jej do povětří, což se však nezdařilo. Za toto chování byl Mašín suspendován a zakrátko přešel do podzemí organizovat odpor proti okupantům.

Nejdříve působil v organizaci Obrana národa, poté vytvořil s podplukovníkem J. Balabánem a štábním kapitánem V. Morávkem známou zpravodajskou skupinu Tři králové, která byla napojena na londýnský exil. Skupina udržovala kontakty i se sovětskými diplomaty. Pro svou činnost se ,,tři králové" zanedlouho objevili v hledáčku německé tajné policie, která po nich začala intenzivně pátrat. V dubnu 1941 nejprve dopadla J. Balabána, kterého pak surově mučila, ale Balabán své druhy nezradil. Nakonec byl 3. 10. 1941 popraven. Gestapo se pak zaměřilo právě na Mašína.

psali jsme: Nacista, který se ,,vypařil". Pracoval šéf gestapa Heinrich Müller po válce jako tajný agent?

Rozhodlo se k rychlé akci a dne 13. 5. 1941 provedlo razii v dnešní Čiklově ulici v pražských Nuslích, kde se skupina právě zdržovala. Mašín se se svými spolupracovníky bránili, nakonec však přesile podlehli. Morávkovi se podařilo na poslední chvíli uprchnout, Mašín již takové štěstí neměl, protože byl v přestřelce těžce zraněn a převezen do lazaretu SS do Podolí (zde zemřel i J. Kubiš, jeden ze strůjců úspěšného atentátu na R. Heydricha). Když se částečně zotavil ze svých zranění, byl převezen do Petschkova paláce a na Pankrác. Ještě předtím se pokusil pro bezvýchodnost situace dvakrát spáchat sebevraždu. Na Pankráci se podrobil doslova nelidskému mučení, přesto žádnou důležitou informaci neprozradil. Potom, co gestapo pochopilo, že Mašín mu nepředá žádná zásadní sdělení, se jej rozhodlo zlikvidovat. Dne 30. 6. 1942 byl na kobyliské střelnici Mašín popraven.

Ještě dodejme, že poslední člen skupiny Tří králů štábní kapitán V. Morávek zemřel při přestřelce s gestapem 21. 3. 1942 u Prašného mostu v Praze.

psali jsme: Během Křišťálové noci zažili Židé skutečné peklo. Nacisté jich brutálně ubili desítky

Mašín měl se svou ženou Zdenou tři děti - Josefa, Ctirada a Zdeňku. Josef a Ctirad Mašínové se stali po únoru 1948 členy skupiny, která se v roce 1953 doslova prostřílela do Západního Berlína. Při svém útěku, který Mašínové a další prezentovali jako součást ,,protikomunistického odboje", po sobě zanechali několik mrtvých. I když Mašínové vždy tvrdili, že jdou ve stopách svého otce a kopírují vlastně jeho boj s nacisty proti utlačovatelskému komunistickému systému, jimi zvolené prostředky byly značně kontroverzní a spíše odpovídaly teroristickým formám vedení boje.

Vlastenecky smýšlející důstojník J. Mašín byl po druhé světové válce povýšen do hodnosti brigádního generála a v roce 2005 prezidentem V. Klausem do hodnosti generálmajora. Můžeme říci, že zcela zaslouženě.

https://www.securitymagazin.cz/historie/gestapo-jej-nelidsky-zmucilo-presto-josef-masin-nic-a-nikoho-neprozradil-1404061186.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

* * *

Připomínám, že rodinný statek Mašínů v Lošanech u Kolína vysoudila dcera gen. Josefa Mašína paní Zdena Mašínová až letos, zdevastovaný a bez náhrady škody, po 29 letech od listopadu 89. Statečnou dceru statečného otce odmítl prezident Zeman vyznamenat ke dni 28.října. Vzpomínám si na slova člena odbojové skupiny bratří Mašínů Milana Paumera, který krátce po návratu z USA do vlasti prohlásil: „Vidím to tu na bouchačky“. Tehdy jsem jeho slova nebral vážně a přičítal je jeho povaze a čím vším si v životě prošel. Mé následné roky zkušeností s děním v české justici a likvidace tolika nevinných lidí, mu dávají za pravdu, bohužel. Vzpomínám si na poslední návštěvu Milana v nemocnici krátce před operací jeho srdce. Operaci nepřežil. Rozhovor s jedním lékařem jen posílil mé obavy, že se Milanovi nedostalo takové péče jaké bylo třeba, ale dokazujte bez důkazů…

Příběh poslední fotografie Milana Paumera  (jediný článek, za který jsem dostal za 16 publicistické činnosti zaplaceno).

Nebude-li společnost schopná sama situaci řešit, bude se situace zhoršovat a schopní jednotlivci, potenciální „kontrarevolucionáři“, budou postupně „demokraticky“ eliminováni v rámci formálního práva na všech stupních státní správy a veřejného života, kdy skutečná spravedlnost není podstatná. Citát níže bych proto doplnil o roli médií, pilíře demokracie: „Zlu k vítězství stačí, když dobří lidé a média mlčí a nedělají nic.“

 

Jan Šinágl, 26.8.2018

* * *

Z dopisu pplk. Josefa Mašína, napsaného krátce před smrtí

Obludné zločiny komunismu: Pachatelé nepotrestáni - dodnes žijí mezi námi!

    

    „Zlu k vítězství stačí, když dobří lidé nedělají nic.“

Edmund Burke

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 1.00 (1 Vote)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)