Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 16.05.2022 18:32
  Zatímco Ukrajinci celému světu předvedli, že jsou hrdým a ...

  Read more...

   
 • 16.05.2022 18:31
  Putinův generál Beseda zašantročil 2 mld. USD na vítání ruských ...

  Read more...

   
 • 16.05.2022 16:48
  Ruský deník: Putin má prý smrtelnou chorobu, zdravotnictví ...

  Read more...

   
 • 16.05.2022 16:45
  „Když trpí civilní obyvatelstvo, není to válka, ale genocida.

  Read more...

   
 • 16.05.2022 16:44
  Ukrajinka: "Žili jsme si dobře – Rusové nás osvobodili od ...

  Read more...

   
 • 16.05.2022 16:41
  Ukrajinské sestřičce mina utrhla obě nohy, přesto si zatančila ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Když se topíte máte strach, když se vynoříte, nadechnete se a strach ustoupí.

Paralyzující strach naznačuje, že člověk není schopen se vzchopit. Média chrlí převážně negativní zprávy, které zhoršují situaci, chybí posilování naděje, víry, pozitivní zprávy a příklady. Lze očekávat excesy jednotlivců, pokud nedojde brzy k pozitivním změnám. Psychický tlak na obyvatelstvo narůstá, zvláště u nás, kdy máme strach hluboko zakořeněný ve své povaze a který usnadňuje manipulaci a ovládnutí většiny.

Pokud společnost není schopna zabránit masovému rozkrádání už 30 let, nemůže se divit, že jejich realizátoři či šedá zóna ovládá dosud bezpečně zemi, bez ohledu na to, kdo stojí na nejvyšších místech. Divit se a jen kritizovat, bez řešícího činu, stávající stav nezmění. Šedá zóna ovládá většinu, ale kolik z většiny, která upřímně poměry kritizuje, by nepodlehla, kdyby měla možnost na podvodech, krádežích a lukrativních postech participovat? Nejsou lidi a elita je zlikvidována. Přejeme si a očekáváme „ideál“, ale kolik z nás se skutečně chová čestně, nezištně koná, riskuje a obětuje? Čekání na pomoc druhých, až to udělají za nás, při vší úctě k těm, kdo dnes konají, obětují a riskují své životy, se situace ve společnosti nezmění. Bude stejná, ne-li horší, budeme-li i nadále jen pasivně očekávat, „že se to vyřeší samo“.

Kritizovat jsme uměli vždy, ale řešení nechali vždy na druhých.  V 50. letech se ještě muselo zavírat, ještě byli ti, kteří se vzepřeli. Dnes už to není třeba. Jsme znormalizováni, mravní páteř země je zlomena, nikomu nebezpeční, jen sami sobě. Čekáme jen na vůdce, který to udělá za nás a je nám jedno, zda to bude „Hitler či Masaryk“ - viz chování české společnosti za Heydricha (Hitler: "Češi jsou cyklisté, dole šlapou a nahoře se hrbí.").

Mravní páteř země se nalomila nebojováním proti okupaci nacisty, poté 1948, 1968. Husákova normalizace vše ukončila už bez jakéhokoliv odporu. Hlavně mít své hospody, chaty, supermarkety a myslet jen na sebe. Schopnost jednoty, spojit se ve jménu vyššího, zmizela a je stále politiky a šedou zónou zneužívána a využívána. O mravních hodnotách jen mluvíme, ale své životy jimi nenaplňujeme.

Sami jsme si zlikvidovali za generace elitu a tradici. Velvyslanec Německa Walter Koch po vzniku Československa: "Největší hybnou silou této země je strach". Nejsou lidi a současný stav je jen logický následek minulosti (za 100 let naše armáda nikdy nebojovala!). Proto se nedivme ani současné neschopnosti správy země, která to nemůže umět dělat lépe, když neměla z čeho vzniknout potřebná kvalita.

Plk. v záloze Roman Prymula vstoupil na vlastní žádost do Pohotovostního pluku VB (těžko se nemohl aktivně nezúčastnit násilného potlačování Palachova týdne v lednu 1989), my jsme mu k další kariéře zacinkali klíčky - dnes mu tleskáme, děkujeme a dokonce má být vyznamenán nejvyšším státním vyznamenáním? Zřejmě za rekordní, denodenní mediální vystupování, kdy mu na vlastní práci těžko zbývá čas? Kolaps mravů a hodnot, kterému celá země bezmocně přihlíží...

Původně znělo heslo "Pravda Boží vítězí", TGM nechal "Boží" odstranit na „Pravda vítězí“. Dnes platí "Pravda vítězi." Hlavní problém naší země zůstává stále stejný - charakter jednotlivce, tzn. výchova, vzdělání a osobní příklad. Jan Ámos Komenský má stále muzeum v holandském Nardenu...

Koronavirus může mít i pozitivní vliv na změnu našeho nepřirozeného, nenormálního chování a myšlení, pokud si budeme schopni uvědomit skutečné hodnoty a budeme pro ně sami také něco dělat. Stát to za nás sám neodpracuje, nemůže.

Příroda zůstává svrchovaným pánem a pomůže nám, pokud ji opět začneme respektovat a ctít.  

Winston Churchill prohlásil po vítězství u Al Alameinu na přelomu října a listipadu 1942: „Toto není konec. Toto není ani začátek konce. Ale je to určitě konec začátku.“  Je v tom velká symbolika i pro dnešní situaci ve světě ve smyslu výzvy k boji a začátku nového začátku!

 

Jan Šinágl, 5.4.2020

* * *

Směřujeme ke státnímu převratu?

Právo na odpor a občanská neposlušnost

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 1.00 (4 Votes)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)