Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Kalendář událostí

po lis 29 @14:00 - 04:30PM
NSS Brno: Kárná odpovědnost soudce
pá pro 03 @10:00 -
Ústavní soud ČR: Budou Štrougal a Vajnar souzeni?

Nejnovější komentáře

 • 29.11.2021 16:07
  Chceme vyhrát válku s co nejméně oběťmi, ale děláme vše, aby ...

  Read more...

   
 • 28.11.2021 12:27
  Michalik byl ve střetu zájmů, byl na to rozsudek ...

  Read more...

   
 • 27.11.2021 08:59
  „Ano, situace je vážná – nechte se očkovat a stát ať převezme ...

  Read more...

   
 • 27.11.2021 08:31
  Raději nedokonalá společnost se svobodou (i pro blbce) než ...

  Read more...

   
 • 26.11.2021 13:27
  běž už těma žvástama do prdele Mrvová Šárka Fri, 26 Nov 2021 ...

  Read more...

   
 • 26.11.2021 12:13
  Máme „Potěmkinovskou demokracii“, jen si na ni hrajeme a ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

„Všechno, co od nás odchází a propadá se do minulosti, mnohé cestou poztrácí. Zlo vybledá a hříchy jsou zapomenuty.“ (volně podle Jaroslava Seiferta).

* * *

Vazeny priteli, neumim sice francouzsky, ale k Vasemu clanku o Lidicich a naslednych vrazdach po ukonceni valky jen hlasite  CHAPEAU !

Zevrubne znate udalosti v me rodne obci po ukonceni valky. Byli jsme s matkou a mladsim bratrem behem jednoho dne, 21. kvetna 1945,  vyhnani z bydliste, – pak nastalo Velke rozkradani! Otec byl uveznen v protejsi zamecke budove. Tam byl 3 tydny “vyslychan”. Nasi matce nebyl dovolen kontakt. Dne 12. cervna se otec “obesil”. Take telo mrtveho nesmela jeho zena videt. -  V noci se pokouseli vrahove tatovo telo tajne vyvezt z budovy zamku. Najemnici, kteri tehdy obyvali nektere zamecke casti, tomu zabranili. Mohli jsme zajit s oznacenim “N” na hrbitov. Rakev uz lezela v pripravene jame. Umrtni list udava pricinu smrti: “Sebevrazda obesenim”.  Misto smrti:  “Stara Ves, dum Arnosta Polaska c.p. 17o”.

V tomto dome nam byla po vyhnani z bytu prikazana jedna mistnost, strecha nad mistnosti byla silne poskozena valecnymi udalostmi, do pokoje prselo. V teto mistnosti otec  n i k d y  nebyl !!  Pri vyhnani z bytu byl odveden do zamku, ten ma od nepameti popisne cislo “1”! 

Asi v roce 198o byl rusen starovesky hrbitov a ostatky mrtvych na prani exhumovany a ulozeny na nedalekem nove zrizenem pohrebisti. Po exhumaci otcovych ostatku byl místním hrobnikem pozvan k jejich prohlednuti muj mladsi bratr. (vystehoval se do NSR 1982). –   Lebka taty byla v zadni casti nasilne prorazena!  -  Sam jsem mohl do CSR az po roce 1989.

Tehdy zil jeste Jaroslav Dlouhy, “vyslychal” meho otce.  Vesnicany byl oznacovan jako jeden z jeho vrahu.  Navstivil jsem ho. Kdyz jsem mu rekl sve prijmeni, s hruzou sipave dokazal rict pet slov: “Ja jsem vaseho otce nezabil!”  -   Po unoru 1948 se stal predsedou MNV. 

V minulem roce byla dokoncena rozsahla rekonstrukce zamku, zhotovena kompletni nadstavba veze, cely zamek obdrzel novou fasadu s puvodnimi sgrafity. Naklady: 32 milionu Kc. Z toho EU “prispela” castkou pres 29 milionu Kc. 

Starostovi obce jsem v dopise navrhl umistit ve vstupnim prostoru zamku 2 nevelke pametni desky.  Desku pro  za  valky usmrcene obcany obce ( 8  osob pri frontovych bojich, z toho 2 deti pri dopadu nekolika bomb americkych bombarderu,  jedna osoba obce zahynula v nacistickem koncentracnim tabore.

Druha pametni deska mela byt venovana pamatce po valce zavrazdenemu otci. 

Cituji z meho dopisu starostovi ing. Daliboru Dvorskemu:  “My stari,- k tem patrim i ja, - kteri vedome prozili hruzy valky, – vsak i vy mladsi, generace povalecna, – neneseme vinu za utrpeni a smrt nevinnych obeti, za zlociny minulosti.  Jsme vsak odpovedni za to, aby vse zustalo v pameti nasi a v pameti generacich pristich”.

Dva mesice po mem navrhu pise p. starosta: “Vedeni obce v soucasnosti neuvazuje o umisteni jakekoliv (!) pametni desky v zamku, ktery prochazi rozsahlou rekonstrukci a je prezentovan obcanum i siroke verejnosti z hlediska architektonickeho a kulturniho dedictvi obce a regionu”. Umistit pametni desku na pozemku, na kterem stal mlyn a pila mych rodicu, obec tam zridila parkoviste (za prispeni EU castkou 1o8.ooo,- Eur – zachyceno pametni deskou!), starosta striktne zamitl !  Zadal jsem o zduvodneni. “Rada obce jednohlasne spolu  s nove vytvorenym spolkem Historiku (ti take meli bezvyhradne spolecne stanovisko zamitave), rozhodlo  “. . .  Vasi zadosti nevyhovet!”

Vazeny pane Sinagle, bylo by to jeste na dlouhe psani.  Vratim se na zacatek a jeste o kousek zpet. Opsal jsem Vas clanek o udalostech v jihoceske obci Trist a poslal starostovi s kratkym komentarem. Zadna reakce!  -  Je mozne, aby Vy jako zurnalista a znalec historickych udalosti, zaslal  c e l y  shora zmineny clanek na mailovou adresu Obecniho uradu?

Nemel bych zadnou namitku, ze tak cinite po domluve se mnou. 

Drahy pane a (v duchu) priteli, uvazoval jsem Vam poslat  k o m p l e t n i  akta o kauze Stara Ves. Je to vsak pres padesat listu A4 !  Na cteni by bylo potreba vic nez hodinu!  Milerad, pokud s tim budete souhlasit, zhotovim kopie a poslu na Vasi privatni adresu.  Je to material na skromnou knihu.

Otec pochazel z blízkého Mosnova (Sudety).  Ve  Stare Vsi mel od roku 193o v najmu mlyn a pilu, asi v roce 1937-38 mlyn koupil. Otec se velmi naucil ve styku se spoluobcany cesky. V nasi domacnosti se mluvilo prevazne cesky,- mama pochazela z Petrkovic (Hlucinsko), mluvila jak cesky tak nemecky. Zamestnanci ve mlyne a na pile byli mistni obcane, stejne tak nase “Bozenka”, ktera se starala o nas dva chlapce. Tez s nasimi kamarady jsme zcela samozrejme mluvili cesky.  Ze jsme “Nemci” jsem poznal az nekdy koncem roku 1938.

Na stenu budovy pily nekdo v noci napsal vapnem velikymi pismeny NEMECKA SVINE. To se dalo smyt. Tyden na to pila horela! Tata se pokousel nam klukum vse vysvetlit.

Jedna se o obec Stara Ves na Rymarovsku. Nemecky Altendorf obyvalo v roce1932 dle statistiky  2oo9 nemeckych obcanu, 14 obcanu ceskych.  V me rodne Stare Vsi byli Ohnheiserovi jedinou nemeckou rodinou.

Prijemny vacer,  mnoho pozdravu, - a zustante zdrav!   

    

Josef Ohnheiser

26.6.2020

P.S.

Starostovi ing. Daliboru Dvorskému odkaz na článek Lidic a Švédských šancí pošlu. Akta o kauze Stará Ves samozřejmě zveřejním a také pošlu na vědomí panu starostovi s prosbou o informování zastupitelstva. Věřme, že obec obě pamětní desky nechá zhotovit a umístit na vhodná místa. Bude to výraz upřímné snahy, morální a mravní vyspělosti, k uctění památky nevinných, zavražděných obyvatel obce.

 

Jan Šinágl, 27.6.2020  

* * *

O tragédii Lidic ví každý, kdy poznáme hrůzu tábora Hanke, Švédských šancí a koncentračních táborů po válce…?!

19.6.2020 Přerov: 75.výročí nejděsivějšího masakru na území Československa v době míru

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.67 (3 Votes)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)