Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Kalendář událostí

Žádné události k zobrazení

Nejnovější komentáře

 • 03.08.2021 10:19
  Hezký den, Chtěli jsme vás informovat, že náš tým zkontroloval ...

  Read more...

   
 • 02.08.2021 18:38
  Vážení, jen občas plaše připomínám, že celý viroregulační ...

  Read more...

   
 • 02.08.2021 09:30
  Dobrý den. Předně Vám děkuji za zveřejnění mého příběhu. A ...

  Read more...

   
 • 02.08.2021 08:27
  Dobrý den pane Mrzílku, dovoluji si opravit malou chybičku v ...

  Read more...

   
 • 01.08.2021 10:53
  Bývalý primátor Jekatěrinburgu Jevgenij Rojzman o lidech kolem ...

  Read more...

   
 • 31.07.2021 17:37
  S návrhy na rehabilitaci vyslovil souhlas i státní zástupce JUDr.

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Thon sklenicky IIHledání je můj koníček, ke kterému jsem postupně přivedl celou moji rodinu. Jednoho krásného jarního dne jsem zavolal svojí ženě, že po práci máme ještě hodinu volno a tak půjdeme do lesaThon veci hledat něco po české armádě.

Bral jsem to spíše jako příjemnou procházku, ani jsem nečekal nějaký vzácný nález. Zaparkoval jsem tedy co nejblíže k lesu a vyrazili jsme se ženou a synem podél lesa k prvnímu pohraničnímu bunkru. Po pár metrech jsem si všiml, že nejsem první, kdo tady hledal, jelikož byly v zemi patrné stopy po rýči. Po krátkém hledání jsme vstoupili do lesa, nevím proč, ale v tu chvíli mě něco jakoby přitahovalo na nedalekou kupu kamení porostlou mechem. Detektor začal reagovat a já začal se synem odhrnovat kamení, má žena zahlédla okraj hrnce a prohlásila, že zase kopu nějaké harampádí. Po chvilce se pod kamenem něco zalesklo a já ohlásil ženě, že tam něco je a to už i ona zahlédla něco modrého a společně jsme se dali do odhazování kamení.

Thon skloPo odhrabání prvních kamenů jsme vytáhli zrezavělý hrnec plný skleniček s modrým zdobením a zlatým okrajem, našli se i lžičky, ale ty byly v tak špatném stavu, že se rozpadaly. Po tomto nálezu jsme ještě důkladně prohledali zmíněnou kupu kamení a objevili jsme konev na mléko, kterou jsme otevřeli až doma za pomoci kladiva. Otevření konve po tolika letech byl pro nás úžasný zážitek. Postupně jsme vytahovali jednotlivé dokumenty a ostatní drobné předměty a začali je nejdříve sušit, jelikož po 75 letech již konev měla malé dírky a dostala se do ní voda, odhaduji, že ještě pár let a nalezené dokumenty by byly zcela zničeny.  

    Po očištění dokladů jsme začali pátrat po majiteli tohoto pokladu a chtěli se o něm dozvědět více. Podle dokumentů byl zřejmě majitelem Adolf Stöhr a tak jsme dohledali i jeho domům, který se nacházel cca 300m od místa nálezu. Jaký byl však jeho osud po odsunu, nám není známo. Moje žena by si přála, aby se nalezené věci  dostali k jeho potomkům, pokud nějaké měl.SDL CZ vyhnani 1945 statistika

Thon sklenickaMohu říci, že s odsunem se neztotožňuji, protože moji předci sem přišli již před 400 lety z Tyrolska a žili zde šťastně, až do konce války, kdy bylo šest rodin našich příbuzných odsunuto. Pamatuji si že i moje babička mi vyprávěla  o tom, jak musela nedobrovolně opustit Prusko a věci které nemohla vzít sebou zakopala ve sklepě. Já už se nedozvím, kde to babička zakopala, ale také bych byl rád, kdyby se jednoho dne někdo ozval, že našel něco po mé babičce. A proto budeme dál pátrat po dalších artefaktech a předávat je lidem, kterým třeba přinesou vzpomínku na jejich předky.

 

Monika Thun a Roman Thun


Mlýnický Dvůr 43

Červená Voda 561 61

17.4.2020

***

Z korespondence potomků českých Němců…

Příběhy krkonošských rodáků

Sudetský Kříž a všichni dobří rodáci…

J.Š. 8.1.2021

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.67 (3 Votes)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)