Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Kalendář událostí

čt říj 01 @08:30 -
OS Ostrava. ing. Marek Gába
čt říj 01 @15:00 -
Brno: Rytíři nebes 311.čs. peruť

Nejnovější komentáře

 • 18.09.2020 14:45
  Uživatel Andrej Babiš retweetnul Tweet uživatele Blesk Zprávy ...

  Read more...

   
 • 18.09.2020 09:10
  Poslouchá-li v totalitě většina, může být černé bílým a ...

  Read more...

   
 • 18.09.2020 09:01
  „V Česku přibylo přes 3000 nakažených. Za den tolik, co za ...

  Read more...

   
 • 17.09.2020 12:23
  Pan Vrbík měl rakovinu jazyka. V Liběchově měli podobný případ ...

  Read more...

   
 • 17.09.2020 10:28
  Maročané tvoří spolu s Pákistánci polovinu ilegálních migrantů ...

  Read more...

   
 • 14.09.2020 13:25
  Těžko se nepřipouští myšlenka, že současné dění ve světě může ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Wonka_PavelMnoží se mi zprávy o možné cenzuře komentářů na webu města Hradec Králové - ve věci udělení čestného občanství Pavlu Wonkovi, poslední oběti komunistického režimu z dubna 1988. Mé komentáře byly 2x odmítnuty (viz dřívější zpravodajství), níže přináším další ukázku. Cenzura je ze zákona zakázána, věřme, že se jedná jen o technický problém…?!

P.S.

27.září 2011 zastupitelstvo města Hradce Králové rozhodlo poměrem hlasů 27:7 o udělení čestného občanství Pavlu Wonkovi. Kdy budou voláni k odpvědnosti stále žijící pachatelé a spolupachatelé tohoto zločinu, např. tehdejší prokurátor a soudce? Např. JUDr. Marcela Horváthová stále soudí u OS Trutnov...?!

Dne 27.září 2011 se stal Pavel Wonka čestným občanem města Hradce Králového !

 

Jan Šinágl, 18.9.2011

------------ Původní zpráva ------------

Od: Jana Műllerová

Komu: Jaroslav Fišer,

Kopie:

Předmět: Re: nesprávné vložení

Datum: 17.9.2011 17:15:48

----------------------------------------

Pane Fišer,

srdečně Vás zdravím! Děkuji za upozornění špatného vložení příspěvku. Nejsem nejmladší a s počítačem si moc nerozumím. Již jsem si jednou příspěvek omylem smazala, napsala jsem ho znovu. S přihlášením mi pomohla Nikolka Wonková.

… Mohla bych Vás poprosit o vložení příspěvku? Mohl byste to pro mě udělat? Je to jen obyčejné vzpomínání, ale pro přátelské vztahy s rodinou Wonkových jsem je napsala. Děkuji Vám a přeji vše dobré a pěknou neděli.

Srdečně

Jana Müllerová

 

nesprávné vložení.eml

Předmět:

nesprávné vložení

Od:

Jaroslav Fišer <Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.>

Datum:

16.9.2011 23:06

 

Komu:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Dobrý den,

vložila jste příspěvek do diskuze jako formu založení nového vlákna. To není potřeba, naopak je to nežádoucí. Pokud chcete Váš příspěvek vložit k diskuzi o Pavlu Wonkovi, použijte prosím následující formulář http://forum.hradeckralove.cz/fkomentar.php?idc=773#formular a nikoliv formulář pro zakládání nového vlákna. děkuji za pochopení, pro jisottu Váš příspěvek posílám zpět, abyste ho nemusela psát znovu.

s pozdravem

Jaroslav Fišer, www.hradeckralove.cz

 

S Pavlem Wonkou jsem se seznámila několik let před jeho smrtí. Byla jsem na dovolené s dětmi a ve Vrchlabí jsme měli poruchu na autě. Byla sobota večer, žádný servis, žádný automechanik a domů daleko. Prosila jsem o radu kolemjdoucí. Kdosi křikl na menšího muže, který vcházel do domu. Byl to Pavel. Nikdy nezapomenu na jeho ochotu, na úsměv a na upřímné oči. Povídal si s dětmi i se mnou, auto opravil a zjistili jsme, že jsme naladěni na "stejnou notu". Pavel rád pomohl každému kdo jeho pomoc potřeboval. Měl šikovné ruce a Právo nastudované víc, než mnohý právník. Byl člověk přemýšlivý, odvážný, statečný a vzdělaný. Byl mnohem vzdělanější, než ti, kteří ho zatýkali a soudili. Pavel svobodu ctil a toužil po ní. Nazýval věci pravými jmény i když věděl, že bude nepochopen, že bude stíhán, nenáviděn a souzen. Byl režimem neuvěřitelně pronásledován a šikanován. Ve svém přesvědčení byl neústupný. Byl to boj s mocí, který Pavel prohrál. Zemřel a zůstala bolest a beznaděj. Byla jsem na jeho pohřbu. Stále jsem blízko jeho maminky. Byla jako Mater dolorosa...statečná, tichá, stála s velikou bolestí, ale nedala mocným tohoto světa příležitost aby se na ní pásli. Byla Pavlovým vzorem. Zůstalo prázdné místo v srdcích a přibyl jeden hrob. Články v tisku i rozhlase zasely semínko nenávisti a nepřátelství vůči tomuto mladému muži, které dosud nese ovoce. S Wonkovými jsem se spřátelila. Měla jsem ráda maminku Gerdu. Znám i strasti života Jiřího Wonky, který byl také nespravedlivě pronásledován, vyslýchán a souzen, ale přežil. S podlomeným zdravím, ale žije. Pečuje o dvě krásně dcerky, které zahrnuje láskou. Měl rád svého bratra a je neúnavný ve snaze dosáhnout spravedlnosti, za což mu patří obdiv a dík. Někdy mě napadá, kolik jsme měli a máme nezávislých kandidátů a politiků. Kolik z nich by ale bylo ochotných za pravdu a spravedlnost přinést oběť nejvyšší?! Nežili bychom ve svobodné zemi, kdyby nebylo statečných Pavlů... Udělení čestného občanství Hradce Králové by bylo symbolickým oceněním života Pavla Wonky a vyjádřením, že jeho smrt nebyla zbytečná.

 

* * *

Další neuveřejněný příspěvek…

Příspěvek k diskusi o Pavlu Wonkovi

Přečetl jsem si některé příspěvky o Pavlu Wonkovi na internetu. Ty negativní byly mnohdy nechutné. Ale nebyl jsem tím překvapen. Česká společnost  si z velké části příliš neváží svých hrdinů natož statečných lidí, kteří byli schopni se postavit totalitním režimům. Riskovat tím strádání, šikanování, persekuci, věznění, týrání a často i vlastní život. Většinová česká populace, ať už to bylo za dob Rakouska – Uherska, za protektorátu či za komunistického totalitního režimu měla vždy sklony k přizpůsobení se. Většinovým jevem se stal pragmatismus v tom nejhorším pojetí. Lidé, kteří v sobě našli odvahu a statečnost věci měnit k lepšímu a bojovali i třeba tím nejskromnějším způsobem za lidská práva a demokracii byli považováni v lepším případě za podivíny. V horším za narušitele zaběhnutého totalitního pořádku, za kverulanty, kriminálníky, dokonce za protistátní živly, teroristy a vrahy. Jako příklad lze uvést případ bratří Mašínů, kteří vzali do ruky zbraň a postavili se hrubé a kruté komunistické diktatuře, která likvidovala veškerá lidská práva. Ti co dnes tvrdí, že měli bojovat nenásilnými prostředky, nikdy nesdělili jak to v době komunisty vyhlášeného třídního boje měli dělat. Zapomíná se jak krutě a nelítostně postupovali komunisté, byť jen při sebemenším náznaku nesouhlasu. Vždyť i ten nejmenší náznak odporu a kritiky vůči komunistickému režimu byl hned v zárodku tvrdě potlačen a nelítostně trestán. A tresty nebyly nijak malé. Nakonec bratři Mašínové pochopili, že svým osamoceným bojem nestrhnou českou společnost k celonárodnímu odporu a tak jim nezbylo nežli republiku opustit. Museli si cestu na západ doslova prostřílet. I po šedesáti letech je přes padesát procent českých občanů neuznává jako bojovníky za svobodu a demokracii. Ale mluví o nich jako o teroristech a sprostých vrazích.

A něco podobného se opakovalo i když již v trochu kultivovanější formě v letech sedmdesátých v době tzv. normalizace a dále v letech osmdesátých. Prohlášení Charty 77 část lidí probudilo z letargie a traumatu vzniklým vstupem (invazí) vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968. Chartu 77 sepsali vzdělaní a stateční lidé, kteří se nechtěli smířit s okupací své země. Také věřili, že se k nim většina národa přidá a nastane masový odpor proti normalizačním komunistickým mocipánům. Ale opět se tak nestalo. Prohlášení Charty 77 podepsalo od roku 1977 do listopadu 1989 přibližně jen 1800 občanů. Dost chabé číslo. Většina občanů se již opět přizpůsobila. Zúčastňovala se bez odporu komunistického rituálu zvané volby a chodila do průvodu na svátek pokrytectví -1.máj. Věnovala se výstavbě svých chat a venkovských chalup, uzavřela se do svého světa švindlů, pokrytectví, úplatků a přikrádání.  Mnoho občanů z čistě zištných důvodů vstupovalo do komunistické strany. Hlavně nevybočovat z komunisty stanovené linie. Ti co se s daným stavem nemohli smířit a začali se organizovat v různých neoficiálních zájmových spolcích či dokonce se opatrně snažit o kritiku stávajících poměrů byli považováni většinou za blázny. Nezávisle myslícím občanům se stali inspirací signatáři Charty 77. A opět nastali proti těmto lidem ze strany komunistů represe. Již sice ne tak kruté jako v padesátých letech, ale příjemné rozhodně nebyli. Opět lidé z nezávislým myšlením byli šikanováni. Mnozí skončili v komunistických věznicích.

A nyní se vrátím k případu Pavla Wonky. Šlo o velmi statečného člověka, který se nesmířil s husákovským režimem. A snažil se dle svých možností bojovat za právo a spravedlnost. Za lidská práva, důstojnost lidí, za demokracii. Pokud mu nyní někdo vyčítá jeho obyčejné lidské chyby či poklesky měl by se nejdříve zamyslet nad sebou samým. Neboť jak je psáno v bibli. Kristus hlásal : …kdo sám jsi bez hříchu, hoď první kamenem. A velká většina tohoto národa by měla ten kámen odložit. Každý totiž máme na svědomí nějaký ten hříšek. Kdo tvrdí že ne, je buď svatý nebo pokrytec. Důležitější je totiž co konkrétní člověk vykonal pro své bližní. Pro své spoluobčany nehledě na to, že přijal při této činnosti značná rizika. Takový byl Pavel Wonka a šel za svým přesvědčením tak daleko, že byl vězněn, týrán a nakonec obětoval i svůj mladý život. Ti co ho nyní v diskusi očerňují a hanobí by se měli stydět. Jsem přesvědčen, že jde o lidi, kteří se ani trochu nezasadili, aby se ten pokrytecký a ve skrze nemorální komunistický režim změnil, natož aby padl. Nyní nebojácně diskutují a kritizují a hledají na statečných lidech chyby. Přitom zapomínají, že mohou nyní otevřeně mluvit a diskutovat právě díky takovým lidem jako byl Pavel Wonka. To že mu má být uděleno po 23 letech čestné občanství města Hradce Králové je dobré rozhodnutí i když je to poněkud pozdní. Tak trochu zavánějící ostudou.

Tento národ si ve velké většině stále neumí vážit svých hrdinů a statečných lidí. Vytvořil si nové ikony a modly. Sportovce a umělce. Nic proti nim, ale opravdový hrdinové jsou jiní. Mnozí si zlehčováním a bagatelizováním statečných skutků osamocených jedinců či malých skupin odvážných kompenzují svá vlastní selhání, svou zbabělost a neochotu něco riskovat ve prospěch celku. Nedokáží pochopit, že i v těch nejtěžších dobách se našli lidé, kteří nechtěli šlapat jako stádo, ale dokázali se mašinérii totalitního režimu postavit.

Je smutné, že odvážní lidé bojující proti totalitnímu komunistickému režimu se ani po více jak 22 letech netěší ve společnosti úctě. Ale naopak jsou často terčem posměchu, zlehčování jejich činů a kritiky. Prominenti a různí přisluhovači minulého komunistického režimu si ve velké většině žijí velmi slušně. Zatímco lidé, kteří riskovali, aby zavládla v tomto státě zase demokracie často živoří a nikdo se o ně nezajímá. Proto se nelze divit ani prapodivným a někdy nechutným diskusním příspěvkům na téma udělení čestného občanství jednomu z těch opravdu statečných.

Jaroslav Tuček, V Praze dne  11.9. 2011

 

Pavel Wonka pro mne byl a je hrdinou naší země.

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Share

Komentáře

0 #4 Vážený pane Všehrde 2011-09-22 06:40
Napsal jste: " Proč tedy ten primitivní a prvoplánový titulek?" Odpověď je jasná těm, kdo sledují katastrofické počínání agenta Šinágla - toto je jedna z jeho cest, jak atakovat skutečné občanské iniciativy. Je mi z jeho počínání blivno a taky hrozně smutno, že mu tolik lidí bezelstně naletí.
-1 #3 Jan Šinagl 2011-09-20 09:23
Dobrý den pane Samohrde, bohužel ani mně se nepodařilo vložit můj příspěvek (opakovaně). Nejsem bohužel zdaleka sám a nejenom na webu HK. Takže mé pochyby vyjádřené v titulku jsou odůvodněné. Neberu Vám právo nazývat jej "primitivním", ale obávám se, že s tímto tvrzením zůstanete osamocen. Na tomto webu jsou daná pravidla diskuse dodržována a respektována. Bohužel nejsem stále přesvědčen, že tomu tak je i na webu HK
+1 #2 Martin Samohrd 2011-09-20 02:03
Dobrý den pane Šinágle,

jsem dlouholetým přispívatelem do diskusního fóra na www.hradeckralove.cz a proto jsem dychtivě klikl na Vámi uvedený titulek "Je web Hradec Králové cenzurován..?!" . Otazník a vykřičník za větou oznamují důraznou pochybnost o tom, že předmětný web není cenzurován. Tedy, že asi je cenzurován. Při dalším čtení jsem se ale dozvěděl, že správce webu pan J. Fišer poslal paní Janě Müllerové zpět její příspěvek s žádostí, aby ho vložila do existujícího vlákna o čestném občanství P. Wonky a nezakládala nové druhé vlákno se stejným tématem.
To není cenzura. To je jen prosba, aby paní Müllerová poopravila chaos na webu, který by svým omylem způsobila. Proč tedy ten primitivní a prvoplánový titulek? (Je jen velká škoda, že paní Müllerová nevyužila poskytnutého návodu a neposlala svůj text na správné místo).

Vážený pane Šinágle, jestli jste si přečetl alespoň kousek diskuse na vláknu: "Čestné občanství pro Pavla Wonku", viděl jste, že jsou tam příspěvky pana Wonku velebící i dehonestující, chytré i pitomé. Z dlouholeté zkušenosti vím, že pan Fišer maže jen příspěvky nezákonné, velmi sprostě urážející a reklamu. Ostatně Vy tady na konci stránky píšete: "K diskuzi se může připojit kdokoliv pokud bude zachovávat pravidla slušnosti...Vyh razuji si právo cenzury a jakékoli nezákonné texty či komentáře smažu okamžitě jakmile takové objevím". Myslím si, že svým titulkem jste nezachoval pravidla slušnosti a měl byste si ho sám smazat. Nic ve zlém, přeji Vám vše nejlepší.

Zdraví Martin Samohrd
+1 #1 Tom 2011-09-18 19:14
Nějaký čas jsem psal příspěvky do stránek Katolického týdeníku na www.katyt.cz
Pak se jednoho dne podivně změnila podmínka pro odeslání příspěvku a od té doby už tam nemohu žádný příspěvek napsat.
Je tam požadavek (po napsání příspěvku) opsat správně číslo,které tam ovšem není.Jsou tam k opsání vždy jakási podivná dvě slova a ať je píšete sebepřesněji,po řád je to špatně a váš příspěvek potom není vložen.Podivné.

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)